Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Ths Şerh Projesine eklenen içtihatlarda aranan kriterler

Yanıt
Old 25-11-2010, 19:23   #1
hakikiavukat

Varsayılan Ths Şerh Projesine eklenen içtihatlarda aranan kriterler

Genel bir mevzu olduğundan size danışmak istedim. Şerh projesini geliştirmek için özellikle baro dergilerindeki kararları eklemek istiyorum. Ancak eklediğim birkaç kararda çeşitli düzeltmeler istendi ve telif hakkı mevzuularına değinildi.Ancak bu düzeltmeler vakit almakta. Keza zaten yayınlanmış olan bu kararlarda çeşitli kısaltmalar da yapılmış halde. Özellikle Ankara barosu dergisinin tüm sayılarındaki kararları yavaş yavaş eklemek istiyorum . Baroların da bu eklemelere ses çıkaracağını tahmin etmiyorum. Bu hususta barolarla bir mutabakata varılması yönünde bir adımla karar ekleme konusunda biraz daha kolaylık sağlanmış olur diye düşünüyorum. Bu hususla ilgili cevabınızı beklerim. Saygılarımla.
Old 25-11-2010, 20:59   #2
Admin

Sayın hakikiavukat,

Öncelikle şerh projesine şimdiye kadarki katkınız, çalışmalarınız ve öneriniz için çok teşekkürler.

Şerhimize içtihat eklerken telif hakları ile bazı noktalara dikkat edilmesini beklediğimiz konusunda haklısınız. Aslında içtihatlar konusunda beklentilerimiz -bence- çok zaman alıcı değil, özetlemek gerekirse:

1- İçtihatın özetinin ekleyen üyemiz tarafından HİÇBİR YERDEN ALINMADAN, bizzat yapılmasını istiyoruz (ki özet genelde birkaç cümle olacağından takdir edersiniz ki birkaç dakikadan fazla zaman almayacaktır).

2- İçtihat metnindeki isimlerin/markaların kapatılmasını, imla vs. hataların düzeltilmesini, üçüncü kişilerce ilave edilmiş eklerin ayıklanmasını bekliyoruz. Bu da genelde metnin baştan yazılmasını gerektirmeyip sadece üzerinden geçilerek düzeltilmesine (FSEK anlamında "işlenme") ihtiyaç gösterdiği için sanırım bu da çok zaman alıcı olmayacaktır.

Şerhimize eklenecek içtihatların bu şekilde düzenlenmesini istememizin önemli nedenlerinden biri sizin de bahsettiğiniz "telif ihlaline" yol açmamak. Bir hukuk sitesi olarak bu konuda takdir edersiniz ki AŞIRI hassasız ve sizin dediğiniz gibi içtihatın alındığı Baroların vs. bu konuda bir şikayeti olmasa bile, öncelikle biz bu konuda FSEK'e TAMAMEN uygun hareket etmeyi istiyoruz.

Ancak bu düzenlememizin, bunun da ötesinde en önemli nedenlerinden bir diğeri ise, THS Şerhinin "özgün" bir çalışma olmasını arzulamamız.

Bir baro dergisinden içtihatları birebir kopyala yapıştır ile şerhe eklediğinizde, şerh mutlakaki gelişecektir, ancak sonuçta ortaya çıkan proje özgün olmayacaktır, zira aynı içtihatlar başka yerlerde (mesela baronun sitesinde vs.) zaten var olacaktır.

Oysa biz şerhimizde aynı içtihata yer versek bile, eğer özet o konuda uzman hukukçu üyemiz tarafından bizzat kaleme alınırsa, metindeki hatalar vs. ayıklanıp metin "özgün" hale getirilirse, üye notu bölümünde üyemiz tarafından önemli bir bilgini vs eklenirse, aynı içtihat farklı bir bakış açısı yaratacak ve kopyala/yapıştır bir metinden çok daha yararlı olacaktır. Daha önemlisi ise bu ilkeyi benimsediğinizde uzun vadede ortaya çıkacak eser "eşi benzeri olmayan" bir nitelik taşıyacaktır.

Bu açıdan şerhimize eklenen içtihatlarda "kopyala/yapıştır" metinleri üzülerek reddediyoruz. Yine de THS şerhi kriterlerimize uygun içtihatlar gönderilmesi inanıyorum ki çok güç veya çok zaman alıcı değil, sadece birkaç dakika fazladan zaman ayırmaya ihtiyaç gösteriyor o kadar.

Eğer şerhimize içtihat eklerken bu nedenlerle şerhiniz reddedilmişse, lütfen motivasyonuzu yitirmeyiniz ve size gönderilen mesajdaki açıklamaları okuyarak gerekli düzeltmeleri yapınız. Çoğu kez sadece birkaç dakika içinde bu düzeltmeleri yapacağınızı göreceksiniz ve bir kez kriterleri öğrendikten sonra da ondan sonra çok daha kolay olarak ekleme yapabileceksiniz. Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz olursa, içtihatı eklediğiniz mevzuattan sorumlu HÇG koordinatörlerimize özel mesaj gönderirseniz, size zevkle yardımcı olacaklardır.
Old 25-11-2010, 21:11   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın hakikiavukat,

Öncelikle şerh projesine şimdiye kadarki katkınız, çalışmalarınız ve öneriniz için çok teşekkürler.

Şerhimize içtihat eklerken telif hakları ile bazı noktalara dikkat edilmesini beklediğimiz konusunda haklısınız. Aslında içtihatlar konusunda beklentilerimiz -bence- çok zaman alıcı değil, özetlemek gerekirse:

1- İçtihatın özetinin ekleyen üyemiz tarafından HİÇBİR YERDEN ALINMADAN, bizzat yapılmasını istiyoruz (ki özet genelde birkaç cümle olacağından takdir edersiniz ki birkaç dakikadan fazla zaman almayacaktır).

Merhaba ,

Buraya ben de bir ek yapmak istiyorum.

Yaptığınız özet "aynen" karar metninin içinden de olabilir (Daha da az vakit alacaktır). Kaynağında da aynı biçimde özetlenmiş olması, eklediğiniz içtihadı FSEK'na aykırı hale getirmeyecektir.

Hatta böyle olması karara değişik anlamlar yüklememek açısından yararlıdır da.

Takıldığınız bir yer olduğunda yine yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Teşekkürler,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi