Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

takas mahsup hakkında acil bilgi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2015, 18:24   #1
ash

Varsayılan takas mahsup hakkında acil bilgi

Merhabalar,

X şahsı, Y Ltd şirketinde işçidir. Y Ltd şirketi bünyesinde X şahsı yurt dışına gönderildiğinde harcırah olarak belli bir miktar para verilmiştir. X şahsı, Planlanan süreden az olarak kaldığı için iş avansları hesabında çalıştığı şirket olan Y Ltd'ye 1.726,39.- TL borçludur.

İşçi X işten ayrıldığı için maaşından kesinti yapılamıyor.X sonradan kendine B adlı şahıs şirketi kuruyor. B adlı şahıs şirketi, Y Ltd şirketi ile de faturalı olarak çalışıyor.

Bu durumda Y Ltd, X kişisinden olan alacağını, X'in kurduğu B adlı şahıs şirketine olan borcundan takas mahsup yapabilir mi? Yargıtay karraı bulamadım. Hukuki dayanağı arıyorum. Kişisel düşüncelerinizi paylaşmamanızı rica ediyorum.
Bence şahıs şirketi yetkilis ile X şahıs aynı değildir. Çünkü şahıs şirketinin tüzel kişiliği var, ancak X gerçek kişi.
Konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.
İyi çalışmalar.
Old 08-09-2015, 20:42   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ash
Merhabalar,

X şahsı, Y Ltd şirketinde işçidir. Y Ltd şirketi bünyesinde X şahsı yurt dışına gönderildiğinde harcırah olarak belli bir miktar para verilmiştir. X şahsı, Planlanan süreden az olarak kaldığı için iş avansları hesabında çalıştığı şirket olan Y Ltd'ye 1.726,39.- TL borçludur.

İşçi X işten ayrıldığı için maaşından kesinti yapılamıyor.X sonradan kendine B adlı şahıs şirketi kuruyor. B adlı şahıs şirketi, Y Ltd şirketi ile de faturalı olarak çalışıyor.

Bu durumda Y Ltd, X kişisinden olan alacağını, X'in kurduğu B adlı şahıs şirketine olan borcundan takas mahsup yapabilir mi? Yargıtay karraı bulamadım. Hukuki dayanağı arıyorum. Kişisel düşüncelerinizi paylaşmamanızı rica ediyorum.
Bence şahıs şirketi yetkilis ile X şahıs aynı değildir. Çünkü şahıs şirketinin tüzel kişiliği var, ancak X gerçek kişi.
Konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.
İyi çalışmalar.

Size şu iki maddeyi yazarsam, sanıyorum, olayı kafanızda daha netleştirmiş olursunuz:

"ONSEKİZİNCİ BÖLÜM

Adi Ortaklık Sözleşmesi

A. Tanımı
Adi ortaklık sözleşmesi, iki ya da daha fazla kişinin emeklerini ve mallarını ortak bir amaca erişmek üzere birleştirmeyi üstlendikleri sözleşmedir."

2. Ortaklıktan çıkma ve çıkarılma

a. Genel olarak
MADDE 633. Bir ortağın fesih bildiriminde bulunması, kısıtlanması, iflası, tasfiyedeki payının cebrî icra yoluyla paraya çevrilmesi veya ölmesi hâlinde, sözleşmede ortaklığın diğer ortaklarla devam edeceğine ilişkin bir hüküm varsa, bu durumlardan biri gerçekleştiğinde, o ortak veya temsilcisi ya da ölen ortağın mirasçısı ortaklıktan çıkabilir veya diğer ortaklar tarafından yazılı olarak yapılacak bir bildirimle ortaklıktan çıkarılabilir.

---

En az iki ortak ile kurulan adi ortaklık, her ne kadar tüzel kişiliği olmasa da, ortaklardan birisinin şahsi borcu nedeniyle, adi ortaklık malvarlığı ile 3.kişiye karşı borçlu duruma düşmez.

Ortaklardan birisinin şahsi alacaklısı, o borçlu ortağın kar payını veya tasfiye payını haczedebilir, düşüncesindeyim. BU itibarla ortağın şahsi alacaklısı, ortaklığın borcu ile takas/mahsup yapamaz kanaatindeyim.
------
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi