Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Meslek Seçiminde Önerileriniz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2008, 20:25   #1
mehmet yusuf

Varsayılan Meslek Seçiminde Önerileriniz

Selam ben hukuk 2.sınıftayım.girerken savcı ve hakimlik sınavlarına girmeyi planlıyordum;ama daha sonra avukatlığa doğru bir kayma oldu.işin belki de biraz maddi boyutudur.İçinden çıkamadım, belki erken olabilir belki de geç. Beni bu ikilemden kurtarmak için önerilerinizle yardımcı olursanız sevinirim....
Teşekkürler...
Old 09-04-2008, 22:47   #2
DMKY

Onunuzde dusunmek icin uzunca bir sure var. Daha fikriniz cok degisir. Bence, daha 2. sinifta hangi meslegi sececeginize iliskin kafa yoracaginiza, derslerinize konstantre olup, bir an evvel okulu bitirmeye bakin. Zaman kimbilir onunuze hangi firsatlari cikaracak.
Old 10-02-2009, 16:02   #3
mehmet yusuf

teşekkürler ama bazı noktlarda ne olacagını bilip ona göre kafa yormak daha mantıklı geliyor bana..dersler zaten öncelikli olarak iyi olmak zorunda.
onun dışında değişik amaçlı şeyler için sormustum.her neyse teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. :=)
Old 04-04-2009, 19:47   #4
muğlak

aslında bu durum kişinin mizacına göre de değişebilmekte diye düşünüyorum. Sakin, kendi halinde, ağırbaşlı, garantici (maddi açıdan ), dişleri çok keskinleşmemiş bir insansanız hakim-savcılık mesleği daha uygun düşer kanımca. eğer hareketli, tuttuğunu koparan, ikna kabiliyeti kuvvetli ve göçebe hayat tarzı bana göre değil diyenlerdenseniz avukatlık tam size göre olacaktır.
işbu yazı da naçizane bir gözlemdir.
Old 19-05-2009, 02:29   #5
üye25928

Pekiyi ya üniversitede öğretim üyeliğine bakış açınız?
Old 09-06-2009, 16:08   #6
Av.Pınar Barış

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ben son sınıf öğrencisiyim ve şuan senin sorduğun soruları ben üniversiteye girmeden sormaya başlamıştım kendime çünkü hukuk fakültesi dışında herhangi bir bölüm mezunu olmayı veya başka bir meslekte yer almayı hiç düşünmedim. Hukukçu bir babanın kızı olduğum için de bu mesleğe hep sıcak baktım.
Eğer hakim ve savcılık düşünüyorsan, öncelikle 3-4 senede bir tayin edileceğini ve şehir değiştireceğini ayrıca şark hizmetini de unutmamalısın. Bunun dışında bana göre seçme şansının avukatlığa nazaran kesinlikle olmadığı bir durum çünkü önüne gelecek davalara bakma yükümlülüğün var ancak avukatlıkta seçim tamamen sana kalmış yelpazen daha geniş dolayısıyla ben herzaman avukatlığı tercih ediyorum ama tabi ki bu bir seçim ve karakter meselesi. Hakim ve savcılık mesleğinde gelebileceğiniz nokta da alacağınız ücret de belirlidir. Elbette ücretlerini veya getirilerini önemsemiyor değilim yaşadığınız ortamda gerek saygınlığınız gerekse alacağınız maaş elbette düzeyi yüksek olacaktır. Ancak avukatlığa geldiğinizde ise bence uçsuz bucaksız bir deniz, ilerlemek istediğiniz sürece herhangi bir engeliniz yok...
Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi