Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediyelerden "hizmet kusuruna dayalı tazminat alacaklarını" nasıl tahsil edeceğiz?

Yanıt
Old 24-08-2006, 22:59   #1
ibreti

 
Varsayılan Belediyelerden "hizmet kusuruna dayalı tazminat alacaklarını" nasıl tahsil edeceğiz?

A belediyesi aleyhine hizmet kusuruna dayalı tazminat davası açılmış, kazanılmış ve hüküm kesinleşmiş.
Ancak Belediye'den bu tazminatı tahsil etmek mümkün değil...
Her neye haciz koyarsanız bir KAMU HİZMETİNE TAHSİS engeli çıkıyor..
Öyle ki düğün salonu gelirlerinden arıtma verilerine kadar her artı değer birşeylere tahsis edilmiş.. İller Bankasından gelecek paralara kadar baktım ama tahsis dışı tek kuruş bulamadım.

Bu alacağı nasıl tahsil edebilirim?

Öylesine zorlandım ki -tazminat yükümlüsü belediyenin birebir kusurlu personele rücuu hakkına istinaden- doğrudan kusurlu hizmeti sunan personele yönelmek düşüncesindeyim. Bunu yapar iken de borçlu Belediye'nin ilgili personelden alacağını haciz yoluna gitmeyi düşünüyorum..

Belediye başkanımızın siyasete bulaşmış eski avukat abilerimizden olduğunu da söylemeliyim
Old 25-08-2006, 07:37   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın ibreti

Belediye Kanunu'nun 15.maddesine göre:
"Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri,
şartlı bağışlar ve
kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile
belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.

Eski Belediye Kanunu'ndan farklı olarak 5393 sayılı Belediye Kanunu "tahsis kararı alınmasına" değer vermemekte, "fiilen kullanılma" koşulunu aramaktadır. Hakkında kamu hizmetine tahsis kararı olan malların fiilen kamu hizmetinde kullanılmaması halinde haczi mümkündür.

Belediyenin bankalara yatan gayrımenkul kira gelirleri, binek araçları gibi bazı kaynaklara başvurmanız mümkündür kanısındayım.

Saygılarımla
Old 14-01-2011, 12:27   #3
sarissa

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın ibreti

Belediye Kanunu'nun 15.maddesine göre:
"Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri,
şartlı bağışlar ve
kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile
belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.

Eski Belediye Kanunu'ndan farklı olarak 5393 sayılı Belediye Kanunu "tahsis kararı alınmasına" değer vermemekte, "fiilen kullanılma" koşulunu aramaktadır. Hakkında kamu hizmetine tahsis kararı olan malların fiilen kamu hizmetinde kullanılmaması halinde haczi mümkündür.

Belediyenin bankalara yatan gayrımenkul kira gelirleri, binek araçları gibi bazı kaynaklara başvurmanız mümkündür kanısındayım.

Saygılarımla


Sayın ibreti ve konyalı

bizimde belediyeden tahsil edemediğimiz ilamlı icraya dayanan alacağımız var. alacak aslını yatırdılar icra vekalet ücretini ödemek istemiyorlar. haciz taleplerimiz reddedildi. Alacağımızı almanın mutlaka bir yolu olmalı ama ne? Yol gösterirseniz seviniriz. Teşekkürler...
Old 14-01-2011, 12:43   #4
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan sarissa
haciz taleplerimiz reddedildi.
Haciz talebiniz hangi gerekçeyle reddedildi?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
"İçtihat Uyuşmazlığı" Varsa Gidermenin Yolu Nasıl Olmalı VARTO'LU İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 11 30-12-2015 15:43
"hukukçu" Kime Denir? nasıl Olunur? aristo Konumuz : Hukukçular 55 20-08-2014 12:52
Savcının görevi "suç isnat etmek" mi, yoksa "suç ispat etmek" mi olmalı? sibelniko Hukuk Sohbetleri 21 30-09-2013 08:43
Stj. Av. ne "ofisboy"dur, ne de adliyedeki caycinin "ciragi..." metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 26 28-07-2007 20:47
FSEK anlamında"eser"; "Mezdeke"oryantal grup adı ve oluşturdukları karakter eser mi? Aslı Hukuk Soruları Arşivi 6 27-12-2006 00:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03585196 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.