Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Bir Hukuk Fakültesinin Kalitesini Neler Belirler?

Yanıt
Old 26-08-2012, 18:46   #1
üye30519

Varsayılan Bir Hukuk Fakültesinin Kalitesini Neler Belirler?

Merhabalar,

Sizce bir hukuk fakültesinin kalitesini ne belirler? Bir fakülteyi hangi veriler "iyi" yapar. "Kaliteli" hukuk fakültesi nasil olabilir?

Hepimiz yaziyoruz, su hocalardan ders aliyoruz, su prof."tan ders aldik. Hocalarimiz soyle iyi boyle güzel. Diger yandan, özel üniversiteler iyi hukuk egitimi verebiliyor mu tartismalari.

Hukuk fakültelerinde devam zorunlulugu yok. Genelde kontenjanlar 150-200 kisi. 1000 bile var gerci ama gruplara bölündügünde 150 - 200'ü buluyor yine. Böyle bir ortamda verilen egitim ne kadar kaliteli olabilir? Ister özel ister devlet üniversitesi.

Fakültenizde ana derslerde, düz anlatim disinda bir teknikle ders anlatiliyor mu? Proje, ödev veriliyor mu? Ögrenci arastirmaya itiliyor mu?

Benim kendi fakültemde yasadigim durum maalesef sundan ibaret:

Düz anlatim ile hoca dersini anlatir. Sorunuz var mi denir, devam edilir. Vize öncesi pratik cözülür. Vize sinavi yapilir. Ayni durum final icin de gecerlidir. Yani basariniz hocanin anlattiklarini dönem boyunca beyninize yerlestirebilme kapasitenize esittir.

-Burada yaptigim bir genellemedir tabi ki.Istisnalar vardir. Ancak fakültemiz profili böyledir-

Merak ediyorum bu durumda sadece benim fakültemde mi var acaba? Sizlerde nasil ders anlatiliyor, basari degerlendiriliyor? Fakülte ve ders disi etkinlik baglantisi nasil?

Sizce böyle bir durumda fakülte kalitesi kiyaslamasindan bahsetmek mantikli midir?
Old 12-11-2012, 16:44   #3
e.özge

Yakın Doğu Üniversitesi mezunuyum bizim okulumuzda da maalesef düz ders anlatımından ve arada sırada verilen konferanslardan başka bir şey yoktu.En büyük avantajımız ise derslerimize giren öğretim görevlilerinin %90 nının prof. olmasıdır.Başka üniversitelerde de genelde durum aynı.Pek çok hoca daha önceki yıllarda da sormuş olduğu soruları sorarak öğrenciyi tek düzeliğe itiyor.Okuyan öğrenciler için bu durum hoşnut karşılansan da eğitim kalitesini düşürdüğü kesin.Devam sorunu olmaması bir avantaj bence hiç olmazsa dersi dinlemek istemeyen öğrenci derste bulunup dinlemek isteyenlerin huzurunu bozamıyor zaten devama önem veren hocalar rahatlıkla bir kağıt dolaştırıp imza alabiliyorlar.
Kaliteli bir eğitim içinse öğrencilere gruplar halinde araştırma ödevleri verilerek bir konuyla ilgili makale yazmaları,değişik yargıtay kararlarını,uygulamaları araştırmaları istenebilir.Seminerler,konferanslar düzenlenebilir.Münazaralar yapılabilir ve duruşma salonları oluşturularak yargılamanın nasıl yürütüldüğü öğrencilere eğitim sırasında gösterilebilir diye düşünüyorum.
Old 13-11-2012, 13:51   #4
Cumhur Okyay

Bana göre, bir hukuk fakültesi araç olmalıdır; öğrencilerinin büyük ekseriyetinin inceleme, araştırma, soru sorma hususlarındaki şiddetli arzu ve kaabiliyetleri,
bir hukuk fakültesinden beklenen pek çok şeyin yerine geçebileceği gibi bir takım yetersizlikleri de karşılayabilir. Öğrenci, almayı bilmelidir, çok çalışmalıdır (günde dört saaat) ve sağlam bir temel ve nosyonla hayata atılmalıdır. Ondan sonra, dur sesen de durmaz.
Old 22-11-2012, 00:29   #5
Av.Emin

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Bana göre, bir hukuk fakültesi araç olmalıdır; öğrencilerinin büyük ekseriyetinin inceleme, araştırma, soru sorma hususlarındaki şiddetli arzu ve kaabiliyetleri,
bir hukuk fakültesinden beklenen pek çok şeyin yerine geçebileceği gibi bir takım yetersizlikleri de karşılayabilir. Öğrenci, almayı bilmelidir, çok çalışmalıdır (günde dört saaat) ve sağlam bir temel ve nosyonla hayata atılmalıdır. Ondan sonra, dur sesen de durmaz.

Üstadımında beyan ettiği gibi hukuk fakültesi bir araç olmalıdır. Önemli olan hukuk nosyonuna sahip olabilmektir. Hukuk nosyonuna sahip olmak dahi yeterli değildir, hayat nosyonu ve duruşuna da sahip olabilmek icap eder.

Peki madem hukuk fakültesi araç; bu aracın kalitesini nasıl belirleyeceğiz.

Bence;
1-kurumsal kültür olmalıdır. (üniversteyi en iyi profosörlerle de doldursanız kurumsal kültürü yoksa çok verimli olmayacaktır)

2-İyi hocalar olmalıdır.

3-İyi hocaları anlayabilecek pratik zekaya ve çalışkanlığa sahip ÖĞRENCİLER olmalıdır.

4-diğerleri(uygun mekan-uygulama-araştırma vesaire vesaire)

Saygılarımla
Old 04-01-2013, 23:50   #6
bilimsel hukukçu

sevgili meslektaşım, bence bir hukuk fakültesini diğerlerinden ayıran noktaya değilde, bir hukuk öğrencisini veya ileri zamanlarda da bir hukukçuyu diğerlerinden ayıracak özelliklerin üzerinde durmalıyız, bence hukuk fakültesi veya dersini aldığınız hocalarınız aslen değil, aslen farkı yaratacak olan sizin kendinizi nasıl yetiştireceğinizdir. Mutlaka doktrine yönelmek ve ufkumuzu genişletmemiz gerekir. Bilimsel yenilikleri takip etmek, kanun maddelerinin yanında ofisimizde veya evimizde ilgilendiğimiz daldaki yetkin kitapları incelemek, bunlara hakim olmak gerekir. Bu konuda hukukta yüksek lisasında ilgili olduğunuz dalda size çok şey katan bir öğretim dönemi olduğunu söylemek isterim. Araştırmacılığa ve farklı bakabilmeye bu dönemde çok daha iyi bakabileceksinizdir. Kısacası öğretim döneminde hukuk okumaktır dinlemek ondan sonra gelir...
Old 09-03-2013, 20:26   #7
Ozancan Belci

Av.Emin'in dediğine katılıyorum, kurumsal kimlik olmalıdır ancak hukuk mesleği en azından benim 3. sınıf öğrencisi olarak öğrendiğim bir şey varsa o da tecrübeye dayalı bir meslek olduğudur bu yüzden kurumsal kimlikle beraber eğer öğrenciler hocalarının kapısını çalıp sorularına adam akıllı cevap alabilmesi gerekir. Genellikle karşılaştığım bir durumdur, mutat durumlara ilişkin kitaplarda ve makalelerde cevap bulabilirken mutat olmayan durumlardaki sorular hocaların o yönde çalışmalarını sağlıyor. Hukuk paylaşılarak artan, yükselen bir bilimdir bana göre.
Old 05-03-2014, 18:06   #8
Dilara Doğan

Direk ,öğretim üyeleri derim. Ek olarak da hukuk fakültesinin yeri diyebilirim.
Old 21-07-2014, 12:35   #9
üye25928

Her sene öğrenciler tercih yaparken bence bir takım yanlış kıstaslara takılıyorlar.

Öncelikle, okulun taban puanı sonrasında okulun bulunduğu il. Çok yüksek puanı olup saçma sapan yerlerde eğitim alan arkadaşları görünce üzülüyorum ister istemez.

Bence iki önemli husus var, ilki öğretim üyeleri.

ikincisi ise, okulun öğrenciye neler sunabildiği. Mesela hocaları yetersiz ama kütüphanesi veya uygulama eğitimi yeterli olan bir okul da benim gözümde oldukça başarılıdır.
Old 27-08-2014, 14:04   #10
Sabuhi Rahimov

Aslın iş öğrencide biter çünkü bir öğrenci zaten kazandığı bölümün ciddiyetinin farkında olduğunu düşünüyorum ve bu gibi ciddi bir dersinde planlı severek calışılması gerektıgıne ınanıyorum unıversıte sokakta bıle olsa kampusu bıle olmasa o suslu tablolar degıldır unıversıteyı ayakta tutan unıversıteyı ogrencı calıstıgı basarı gosterdıgı surece gelısır ve ozellesır
Old 29-01-2015, 11:48   #11
Taner KNRG

hukuk eğitiminin uygulamaya yönelik olarak yapılması çok önemli olan ve hukuk fakültelerinin kalitesinin belirlenmesi açısından önem arz eden bir husustur.
Old 27-08-2015, 10:45   #12
Av.Kenan KIZIL

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Üstadımında beyan ettiği gibi hukuk fakültesi bir araç olmalıdır. Önemli olan hukuk nosyonuna sahip olabilmektir. Hukuk nosyonuna sahip olmak dahi yeterli değildir, hayat nosyonu ve duruşuna da sahip olabilmek icap eder.

Peki madem hukuk fakültesi araç; bu aracın kalitesini nasıl belirleyeceğiz.

Bence;
1-kurumsal kültür olmalıdır. (üniversteyi en iyi profosörlerle de doldursanız kurumsal kültürü yoksa çok verimli olmayacaktır)

2-İyi hocalar olmalıdır.

3-İyi hocaları anlayabilecek pratik zekaya ve çalışkanlığa sahip ÖĞRENCİLER olmalıdır.

4-diğerleri(uygun mekan-uygulama-araştırma vesaire vesaire)

Saygılarımla

Tamamen katılıyorum,sıralama gayet güzel olmuş. Bu listede uygun mekan başlığını spesifikleştirerek "Şehir" demek istiyorum. Çünkü okuduğunuz şehir ufkunuzu açar ve ne kadar çok imkanı olursa o kadar kendinizi geliştirebilirsiniz. Konferans, seminer, kütüphaneler, yaz tatillerinde staj yapabileceğiniz bürolar,kurumlar gibi imkanları şehir size verir. Çevresinde başka hukuk fakültesi olamayan bir fakültede pek konferans,seminer,sertifika programına rastlayamazsınız.Çünkü uzaktır, kimse gelmez. Doğru bir şehirdeki köklü hukuk fakültesinin yerini hiçbirşey tutmaz.
Old 31-08-2015, 13:23   #13
yurdumsun ey ucurum

SORUNLAR

1. Hukuk Fakülteleri'nin 4 yıl olması, bu süre içinde pratiğe dönük hiçbir şey (sanal mahkeme gibi) olmaması, derslerin ciddiyetsiz havası zaten "Hukukçu yetiştirmek" gibi bir kaygının olmadığını gösteriyor.

2. Kuluçka makinesinden daha hızlı mezun üretiyoruz. Sıkıştırılmış ve hızlandırılmış bir sistem içinde bir sürü ders koyuyoruz. Hem fakülte sayısını hem de öğrenci mevcudunu çıldırmış gibi artırıyoruz, iş potansiyelini artırmadan hem de. Ne oluyor yahu? Bu telaş ne? Tarlasında ırgat olsun diye düzinelerce çocuk yapan çiftçi gibiyiz, "vasıfsız avukat" yetiştiren bu sistemle felakete gidiyoruz.

3. Ünvanı ne olursa olsun hocaların öğrenciyi yetiştirmek gibi bir endişesi yok; tıpkı öğrencilerin de birşeyler öğrenmek gibi bir derdi olmadığı gibi.

4. Fakülte binaları ve sınıflar, "Hukuk Fakültesi" adına yakışmıyor.Öğrenci kimi fakültelerde oturacak yer bulamıyor, kimisinde de 1200 kişilik sınıflarda eğitimden başka herşey yapılıyor.

5. Eğitim tamamen "ezberci papağan" üretiyor, Hukuk Felsefesi dersinde dahi eski hukukçuların teorilerini ezberleyip sınavda yazmak dışında hiçbir şey beklenmiyor. Bu utanç verici durumu herkes kanıksamış.

1. Hukuk Fakülteleri 7 yıl olmalı, son sene teorik eğitimle birlikte adam gibi bir staj yapılmalı. Kalemlerinde atılan yalandan imzalarla geçirilen bir staj dönemi sonunda avukat, mahkeme salonunda nerede duracağını dahi bilmiyor. Bu zorlu süreci göze alan, idealist insanlar seçsin bu mesleği, saygınlığımız böyle artar. Aksi halde tüccarlaşmış simsarlara yada döner ekmeğin yanında eşantiyon olarak dava bakan avukatlara dönmemiz an meselesi.

2. Hukuk Fakülteleri'nin sayısı ve öğrenci kontenjanı acilen azaltılmalı, vakıf üniversitelerindeki eğitime çeki düzen verilmeli. Hukuk eğitimi, "Kırk işte çırak olacağına bir işte usta ol" mantığıyla uzmanlaşmaya dönük olmalı, ilk 4 sene Genel Hukuk Bilgisi, 5 ve 6. seneler uzmanlık eğitimi, son yıl ise staj ve tez yılı olmalı. Avukat "ne iş olsa yaparım" tutumunda olmamalı.

3. Hukuk Fakülteleri, "Ego Tatmin Enstitüsü" olmaktan çıkarılmalı. Hakların dokunulmazlığının öğretildiği hukuk fakültelerinde, nota dahi itiraz edilemiyor. Kendimizle alay ediyoruz, bu ayıp bize yakışmıyor. Kantinde oturan öğrenci, sınıfta ders işleyenlerden daha fazla. Eğer hocanın anlattığını kitaptan da öğrenebildiğimiz iddiasındaysak, yarın "Hukuk Fakülteleri açık öğretim olsun" dendiğinde ne yüzle itiraz edeceğiz?

4. Fiziksel ortam "hukuk" adına yaraşır hale getirilmeli; mimari tasarımdan, oturulan sıralara kadar herşey buna göre düzenlenmeli.

5. Hukuk öğrencisinin söyleyecek sözü olmalı, teori geliştirmeli, kanun taslağı üretmeye çalışmalı, şerhler yazabilmeli. Kanunların mantalitesi üzerine fikir tartışmaları yapılabilmeli. Düşünün neden sürekli yabancı hukuk adamlarını okuoruz? Neden bir Türk hukukçusu, dünya hukuk tarihine geçmiş bir teori sahibi değil? Çünkü onlar yaratıcı beyinler yetiştiriyor, biz ise onların teorilerini tekrarlıyoruz. Herşeyi ithal ettiğimiz, üretemediğimiz gibi bilgiyi de üretemiyoruz.

Daha çok şey var ama okunmayacağını bildiğim için uzatmıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi