Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Aile Hukuku Kitap Önerileri

Yanıt
Old 17-02-2010, 14:04   #1
Av.Egemen A.

Varsayılan Aile Hukuku Kitap Önerileri

Merhabalar,

Aile hukuku hakkında önerebileceğiniz kitaplar hangileridir?
Bir veya birden fazla kitap önerebilirsiniz hangi kitabın ayrıntılı(doyurucu) olduğunu hangi kitabın daha "öz" olduğunu belirtirseniz sevinirim.

Saygılarımla.
Old 18-02-2010, 17:18   #2
efekankaptan

Prof.Dr.Mustafa DURAL - Doç.Dr.Tufan ÖĞÜZ - Doç.Dr.Mustafa Alper GÜMÜŞ hocalarımızın yazmış olduğu Türk Özel Hukuku Cilt 3 Aile hukuku kitabı bu alanda yazılmış en iyi kitaplardan birisidir diyebilirim. Kitap ayrıntılı, istediğinizi bulabileceğiniz bir niteliktedir.
Old 19-02-2010, 19:54   #3
Av.Egemen A.

Cevabınız için çok teşekkürler.Sanırım bu konuda bilgi paylaşabilecek pek fazla üyeye sahip değiliz.
Old 20-02-2010, 18:29   #4
üye8180

Açıklamalı ve İçtihatlı Aile Mahkemelerinin Görevine Giren Davalar ve Yargılama Usulü ( Mustafa ŞİMŞEK Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimi )

Kitabın birinci kısmı, konu anlatımı- açıklama olup ikinci kısmı içtihatlar, üçüncü kısmı, ilgili mevzuattır.

İçtihatlar: Boşanma davaları, tazminat ( maddi-manevi), nafaka ( tedbir, yoksulluk, iştirak), velayet, kişisel ilişki kurulması, yabancı mahkeme kararlarının tanınması, tenfizi kararları, soybağı ( evlat edinme, babalık, soybağının reddi, nüfusta kayıt düzeltme ), mal rejimi konularındadır.
Old 20-02-2010, 19:05   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın olric,

Aile hukukunun tüm konularını içeren kitap sayısı çok değildir, bunlar arasında yukarıda da belirtildiği gibi Dural/Öğüz/Gümüş bence de çok iyidir, bunun dışında Prof. Dr. Bilge Öztan'ın Aile Hukuku kitabını öneririm. Fakültede öğrenciyken Prof. Dr. Turgut Akıntürk'ün kitabını okumuştuk biz. Bilge Öztan'ın kitabı da Dural/Öğüz/Gümüş'ün kitabı da ayrıntılı, doyurucudur, Turgut Akıntürk'ün kitabında konular daha kısa anlatılır, bazı konular üzerinde hiç durulmaz. Bir de Akıntürk'ün görüşleri kimi konularda diğer yazarlardan daha muhafazakârdır.
Ayrıca aile hukuku konularının tümünü kapsamasa da Prof. Dr. Rona Serozan'ın Çocuk Hukuku adlı kitabı çok yararlıdır, öneririm. Serozan, ele aldığı her konuyu derinlemesine ama okuyucuyu sıkmadan irdelemektedir bana göre.
Old 22-02-2010, 23:20   #6
Aslı Aydın

Alıntı:
Prof.Dr.Mustafa DURAL - Doç.Dr.Tufan ÖĞÜZ - Doç.Dr.Mustafa Alper GÜMÜŞ hocalarımızın yazmış olduğu Türk Özel Hukuku Cilt 3 Aile hukuku kitabı bu alanda yazılmış en iyi kitaplardan birisidir diyebilirim. Kitap ayrıntılı, istediğinizi bulabileceğiniz bir niteliktedir.

Ben de bu kitabı kullanmaktayım ve gayet memnunum. Gerçi kitap sanırım çok fazla ayrıntı içermekte fakat öğrenme sürecinde başvurulabilecek önemli bir kaynak.
Old 24-02-2010, 16:42   #7
yalcin3

Alıntı:
Yazan Firebolt
Ben de bu kitabı kullanmaktayım ve gayet memnunum. Gerçi kitap sanırım çok fazla ayrıntı içermekte fakat öğrenme sürecinde başvurulabilecek önemli bir kaynak.
Hepefefe'den buraya mı transfer oldunuz?
Prof.Dr.Mustafa DURAL'ın Türk Özel Hukuku üçlemesinden asla şaşmam.
Bilge Öztan'ın Medeni Hukuk kitabını pek tavsiye etmiyorum,bana orada konular çok yüzeysel işlenmiş geliyor.Vizeler için kesinlikle kırmızı kitaplar üçlemesi diyorum yine.Ben şahsen bütünlemeye kalmadan medeniden geçtiysem bu kitaplar sayesindedir.
Old 24-02-2010, 22:52   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan ElSu
Hepefefe'den buraya mı transfer oldunuz?
Prof.Dr.Mustafa DURAL'ın Türk Özel Hukuku üçlemesinden asla şaşmam.
Bilge Öztan'ın Medeni Hukuk kitabını pek tavsiye etmiyorum,bana orada konular çok yüzeysel işlenmiş geliyor.Vizeler için kesinlikle kırmızı kitaplar üçlemesi diyorum yine.Ben şahsen bütünlemeye kalmadan medeniden geçtiysem bu kitaplar sayesindedir.

Benim yukarıdaki önerim nedeniyle Bilge Öztan'ın kitabı hakkında yorum yaptıysanız aynı kitaplardan söz etmediğimizi belirtme gereksinimi duydum. Benim söz ettiğim kitap oldukça hacimli ve ayrıntılı yazılmış bir kitaptır, adı "Aile Hukuku"dur. Eğer yanılıyorsam yani mesajım nedeniyle yorum yapmadıysanız kusura bakmayınız.
Old 24-02-2010, 23:04   #9
üye25928

Alıntı:
Yazan olric
Sanırım bu konuda bilgi paylaşabilecek pek fazla üyeye sahip değiliz.

Bilgi paylaşımı sıkıntısı yaşamayacağınız bir alandasınız, şüpheniz olmasın.

Attığınız mesajın tarihi, biz hukuk öğrencilerinin "tatil" vakitlerine denk geldiğini ayrıca mesajların anında yayına girmediğini göz önüne alırsak sitedeki bu aksaklığı kabul edilebilir bulmak da fayda var.

Bilge Öztan hocanın kitabı bu sene yeni baskı yapacaktı. Akıbeti ne oldu Ankara'da olmadığım için bilmiyorum ama eminim ki şayet yeni baskısı çıktıysa -önümüzdeki ay Ankara'ya gideceğim şayet çıktıysa kendim de alacağım- bence ilk alınması gereken ayrıntılı ve güncel eserdir.

İlk olarak Aile Hukuku konusunda öz ve net kitap olarak Turgut Akıntürk hocanın kitabını öneriyorum. Bu kitabı okumadan başka bir kitap okumanızı da tavsiye etmiyorum.

diğer tavsiye edeceğim iki kitap biraz fiyat olarak tuzlu olmakla birlikte ileri düzey hazırlanmıştır.

Ömer Uğur Gençcan - Boşanma Tazminat ve Nafaka Hukuku
Old 25-02-2010, 00:44   #10
yalcin3

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Benim yukarıdaki önerim nedeniyle Bilge Öztan'ın kitabı hakkında yorum yaptıysanız aynı kitaplardan söz etmediğimizi belirtme gereksinimi duydum. Benim söz ettiğim kitap oldukça hacimli ve ayrıntılı yazılmış bir kitaptır, adı "Aile Hukuku"dur. Eğer yanılıyorsam yani mesajım nedeniyle yorum yapmadıysanız kusura bakmayınız.
Yok size değildi.Benim bahsettiğim Bilge Öztan kitabı "Medeni Hukuk'un Genel Kavramları",genelde öğrenciler arasında özet geçiyor çalışması daha kısa sürüyor diye kullanılan bir kitap o çok tavsiye edilirdi.Arkadaşlarımız Türk Özel Hukuku üçlemesini okumaya üşenirlerdi çünkü.İtiraf edeyim bazen benim de dayanamadığım olurdu okurken ama sonradan sınavlar esnasında fark edebildim bana ne kadar şey kattığını.
Old 26-02-2010, 12:30   #11
burakhukuk_06

Ben birinci sınıf öğrencisiyim aile hukuku dersinde en güzel kaynak bence Prof.Dr. Turgut Akıntürk'ün Aile Hukuku adlı kitabıdır
Old 01-01-2013, 01:14   #12
magistra175

Yukarıda da belirtildiği gibi, güncel mevzuata göre hazırlanmış Aile Hukukuna ilişkin ders kitabı anlamında kaynak sayısı çok azdır. Bende fakültede Dural/Öğüz/Gümüş Aile Hukuku kitabını okudum. Keza hocamız da Tufan Öğüz'dü. Kitap gerçekten kaliteli ve lisans düzeyinde okunası bir kitaptır. Ancak ben daha sonra, Feyzi Necmettin Feyzioğlunun 1986 bası Aile hukuku kitabını aldım. Kitap basım yılından da anlaşılacağı üzere, eski MK ya göre hazırlanmıştır. Ancak gerçekten kapsamlı ve kaliteli bir içeriğe sahip. Lisans eğitimini yeni alan öğrenciler için olmamakla beraber, ikinci kez aile hukuku hakkında kaynak irdelemek isteyenler için ve de eski kanundan günümüze ne gibi değişiklerin olduğuna vakıf olabilmek için okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Ayrıca bunun yanında Tekinay Aile Hukuku kitabını da aldım ancak henüz inceleme şansım olmadı. Ancak Tekinay'ın diğer kitaplarını okuyan birisi olarak kalitesinden şüphem yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi