Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

Yanıt
Old 23-07-2012, 08:09   #151
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bir bakalım:
Aradaki fark apaçık ortada iken, tartışacak ne var?
Toplumun refah düzeyi, sosyoekonomik şartlar, eğitim hakkı(-ki vazgeçilmez ve kutsaldır.)vb konular...Farkın temel kaynağı bu.Ama sırf hukuk isteyip de puanı yeterli olmayan kişilere, "Sen dur." demeye kimin hakkı var?Eğitimin salt devlet eliyle yapılmasına, tekelleştirilmesine de sıcak bakmıyorum esasen.Nitelikli eğitim adına gerek devlet gerekse vakıf üniversiteleri olmak üzere çeşitliliğe gereksinim var.Meseleye belirli zümre anlayışıyla bakmaktansa, özel üniversitenin faydası, topluma ve bireye kattığı ne olabilir diye düşünmek lazım.Gerçekten çocuğunuz o sene sınava çok iyi hazırlandı, öyle ki hukuk garanti diyorsunuz, sonrasında aniden sınavda rahatsızlandı ve beklediğinden düşük puan aldı, ama hukuk okumayı çok istiyor.Öyle ki bu onun için hayatının dönüm noktası. Ne yapardınız?

-Şahsi cevabım, bekletmez ve şartlarım el verdiği müddetçe onu özel üniversitede okuturdum.
Old 23-07-2012, 09:29   #152
gülten

"Sizin fazla değil çok az teorimiz var...
Bunun tehlikesi yetenekli ve pratik zekaların, kendi işleriyle uzak bağlantılı fikirlere kayıtsız ve güvensiz bakabilmeleridir...En uzak erimli güç para değil, düşüncelerin iradesidir..."
Old 23-07-2012, 11:51   #153
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Toplumun refah düzeyi, sosyoekonomik şartlar, eğitim hakkı(-ki vazgeçilmez ve kutsaldır.)vb konular...Farkın temel kaynağı bu.Ama sırf hukuk isteyip de puanı yeterli olmayan kişilere, "Sen dur." demeye kimin hakkı var?Eğitimin salt devlet eliyle yapılmasına, tekelleştirilmesine de sıcak bakmıyorum esasen.Nitelikli eğitim adına gerek devlet gerekse vakıf üniversiteleri olmak üzere çeşitliliğe gereksinim var.Meseleye belirli zümre anlayışıyla bakmaktansa, özel üniversitenin faydası, topluma ve bireye kattığı ne olabilir diye düşünmek lazım.Gerçekten çocuğunuz o sene sınava çok iyi hazırlandı, öyle ki hukuk garanti diyorsunuz, sonrasında aniden sınavda rahatsızlandı ve beklediğinden düşük puan aldı, ama hukuk okumayı çok istiyor.Öyle ki bu onun için hayatının dönüm noktası. Ne yapardınız?

-Şahsi cevabım, bekletmez ve şartlarım el verdiği müddetçe onu özel üniversitede okuturdum.

Vazgeçilmez ve kutsal olarak nitelediğiniz eğitim hakkına vurulan en önemli darbelerden biridir oysa özel üniversiteler. Çünkü o verdiğiniz örnekteki "sınavda aniden rahatsızlanan"lara değil, her tür olanağa rağmen yeterince puan alamayan ama parası olanlara açıktır kapısı.
Aslında tartışılması gereken; neden bu kadar çok vakıf üniversitesi olduğu ve vakıf üniversitelerinin gelirleri, giderleri ve aradaki farkın neye vakfedildiğidir. Eskiden vakıflar bir iyilik yapmak için kurulurmuş; siz hiç tüm öğrencilerini ücretsiz kabul eden bir vakıf üniversitesi biliyor musunuz?
Old 23-07-2012, 12:46   #154
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Vazgeçilmez ve kutsal olarak nitelediğiniz eğitim hakkına vurulan en önemli darbelerden biridir oysa özel üniversiteler. Çünkü o verdiğiniz örnekteki "sınavda aniden rahatsızlanan"lara değil, her tür olanağa rağmen yeterince puan alamayan ama parası olanlara açıktır kapısı.
Aslında tartışılması gereken; neden bu kadar çok vakıf üniversitesi olduğu ve vakıf üniversitelerinin gelirleri, giderleri ve aradaki farkın neye vakfedildiğidir. Eskiden vakıflar bir iyilik yapmak için kurulurmuş; siz hiç tüm öğrencilerini ücretsiz kabul eden bir vakıf üniversitesi biliyor musunuz?
Fikirlerinize ve kanaatinize saygı duymakla beraber, katılmadığımı belirtmek isterim. Özel üniversitelerin eğitim hakkını baltaladığını düşünmüyorum. Sınavda rahatsızlananlar, özel üniversitelerin gerekliliğini vurgulamak için verdiğim bir örnekten ibarettir. Ben özgürlüklerden yana olduğum için, çok sesliliğin ve çeşitliliğin her zaman gelişimin mihenk taşı olduğu kanaatindeyim. Mantar gibi türeyen hukuk fakülteleri sayesinde zaten devlet üniversitelerinin özel üniversitelerden niceliksel açıdan geri kaldığını söylemek zordur. İnsanların ekonomik durumları ve mali kaynaklarını ne şekilde kullandıkları şahsen benim ilgi alanlarım dahilinde değildir. Ben kişinin vardığı menzile bakarım. Başlangıç noktası önemli değildir.Özel üniversitelere ve mezunlarına çizik atmak, beyhude bir çabadır. Bunu yaptığınızı iddia etmemekle beraber, Sayın Aladağ, burada toplumdaki genel kanıdan bahsettiğimi hususi olarak belirtmek isterim.

Vakıf anlamında üniversite statüsünde eğitim veren kurumları tesis etmek ve bu uygulamayı hayata geçirmek yürütmenin alanına girmekle beraber, toplumun şuanki durumuna bakıldığında böyle bir imkanın bireyler tarafından re'sen oluşturulabileceğine ihtimal vermiyorum. Hayırsever biri çıkar yaparsa takdire şayan bir durum olur.
Old 23-07-2012, 13:23   #155
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Fikirlerinize ve kanaatinize saygı duymakla beraber, katılmadığımı belirtmek isterim. Özel üniversitelerin eğitim hakkını baltaladığını düşünmüyorum. Sınavda rahatsızlananlar, özel üniversitelerin gerekliliğini vurgulamak için verdiğim bir örnekten ibarettir. Ben özgürlüklerden yana olduğum için, çok sesliliğin ve çeşitliliğin her zaman gelişimin mihenk taşı olduğu kanaatindeyim. Mantar gibi türeyen hukuk fakülteleri sayesinde zaten devlet üniversitelerinin özel üniversitelerden niceliksel açıdan geri kaldığını söylemek zordur. İnsanların ekonomik durumları ve mali kaynaklarını ne şekilde kullandıkları şahsen benim ilgi alanlarım dahilinde değildir. Ben kişinin vardığı menzile bakarım. Başlangıç noktası önemli değildir.Özel üniversitelere ve mezunlarına çizik atmak, beyhude bir çabadır. Bunu yaptığınızı iddia etmemekle beraber, Sayın Aladağ, burada toplumdaki genel kanıdan bahsettiğimi hususi olarak belirtmek isterim.

Vakıf anlamında üniversite statüsünde eğitim veren kurumları tesis etmek ve bu uygulamayı hayata geçirmek yürütmenin alanına girmekle beraber, toplumun şuanki durumuna bakıldığında böyle bir imkanın bireyler tarafından re'sen oluşturulabileceğine ihtimal vermiyorum. Hayırsever biri çıkar yaparsa takdire şayan bir durum olur.

Sayın meslektaşım,

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Ben özgürlüklerden yana olduğum için

Hangi özgürlüklerden yanasınız? Şu anki puanları bilmiyorum ama örneğin devlet üniversitesinde bir hukuk fakültesi 400 puanla öğrenci alıyorsa, 350 puan almış ama (bu puanla öğrenci alan) özel üniversite için parası olmayan birinin eğitim hakkı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Not:

Alıntı:
Yazan suskun_juliette

Vakıf üniversitelerinin (ve onların sahibi vakıfların) hiçbirinin yürütme organı ile bağlantısı yoktur. Yani ihtimal vermediğiniz şey zaten vardır, vakıfları kişiler kurmuş ve bu vakıflar üniversite açmıştır.
Old 23-07-2012, 14:07   #156
Av.Emin

Herkes konuya kendi açısından bakmış doğrusu. Mesela özel üniversiteden mezun olan bir meslektaşımız özel üniversitelerde hukuk eğitiminin iyi olduğunu, devlet üniversitelerden mezun olan başka bir meslektaşımız ise özel üniversitelerde verilen eğitimin yetersiz olduğunu savunmuş. Biraz şaşırdım yazılanları okuduktan sonra. Ben Marmara hukuk mezunuyum ve mutluyum...

Tespitler:

-Özel olsun ya da olmasın hukuk fakültelerinin bu derecede çoğalması rekabeti arttırmaktadır. ( Ancak bu rekabet haksız rekabettir) Bu nedenle kalite düşmektedir.
-Özel üniversitelerden mezun olanların tamamının nitelik eksikliği olduğunu iddia etmek ve genelleme yapmak doğru bir yaklaşım değildir.
-Özel üniversite mezunları ile devlet üniversitesi mezunlarını karşılaştırmak da doğru bir yaklaşım değildir.
-Özel Üniversitelerde verilen eğitimin yeterli-yetersiz olduğunu ölçebilecek bir araç yoktur. Belki şu yapılabilir: Hakimlik-Savcılık sınavlarında hangi üniversiteden kaç kişi başarılı olmuştur.
-Özel Üniversitelerin bir şekilde kar amacı güttüğü unutulmamalıdır. Eğitim kurumu ve kar amacı uyuşur mu?

Soru: Belirli başlı büyük şirketler tarafından verilen ilanlarda neden Ankara, Marmara ve İstanbul mezunlarının başvurması talep edilmektedir?
Old 23-07-2012, 14:36   #157
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın meslektaşım,

Hangi özgürlüklerden yanasınız? Şu anki puanları bilmiyorum ama örneğin devlet üniversitesinde bir hukuk fakültesi 400 puanla öğrenci alıyorsa, 350 puan almış ama (bu puanla öğrenci alan) özel üniversite için parası olmayan birinin eğitim hakkı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Not:

Vakıf üniversitelerinin (ve onların sahibi vakıfların) hiçbirinin yürütme organı ile bağlantısı yoktur. Yani ihtimal vermediğiniz şey zaten vardır, vakıfları kişiler kurmuş ve bu vakıflar üniversite açmıştır.

Başka anlamda dile getirmiştim; ancak alelacele yazıldığı için o şekilde yorumlanmış olabilir. Bizzat özel üniversite kurucularının bunca edimi yüklenerek yatırım yaptıktan sonra bedel talep edeceği hususu aşikardır. Hal böyleyken bunu üstlense üstlense devlet üzerine alır demek istemiştim.

İlk yorumunuz konusunda şunları söyleyebilirim; Eşitliği sağlamak gayesi taşıyorsak, şu aşamada parası olana sen özel üniversiteye gitme, birkaç yıl daha harca kâfi puanı alınca yerleş mi demek gerekir? Parası olmayıp da devlet üniversitesine yerleşmeye hak kazanamamış kişiye durumun yoksa okuyamazsın diyemeyeceğimiz gibi, parası olup da yıllarını harcamak istemeyen, tercihi bu yönde olan kişiye, özel üniversiteye gitme diyemeyiz.

Özgürlükten kastım budur. Şahsen devlet üniversitesi mezunuyum, özel üniversiteden fakültemize geçiş yapan öğrencilere tanıklık ettim, okuldan derece ile ayrıldılar. Gördüğüm kadarıyla, azımsanmayacak oranda öğrenci devlet üniversitelerine özel üniversiteden yatay geçiş yapıyor. Aslında onlar için bu güzel bir imkân oluyor. Olaya salt maddi yönden bakmamak gerekir diye düşünüyorum. Pragmatik anlayışla mantık süzgecinden geçirmeliyiz. -Bence-
Old 23-07-2012, 14:37   #158
AV. İLKER VURAL

Alıntı:
Yazan suskun_juliette

Şartlarınız elvermiyorsa ne yapardınız?
Old 23-07-2012, 14:41   #159
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
Şartlarınız elvermiyorsa ne yapardınız?
Bilemiyorum, onu düşünmedim.
Old 03-08-2012, 00:57   #160
üye30988

http://www.ensonhaber.com/e-5-univer...012-08-02.html
Gün geçtikçe artan talep doğrultusunda yeni özel üniversitelerin kurulması beraberinde yeni sorunları da getiriyor. Şehir içinde yer alan 5-6 katlı binalar dahi birer üniversite kampüsü halini aldı. Bu durum da ortaya "E-5 Üniversiteleri" kavramını çıkardı.
Arel / Sefaköy
Aydın / Florya
Doğuş / Acıbadem
Gedik / Kartal
Okan / Kadıköy
Medeniyet / Göztepe
Kadir Has /Bahçelievler
Haliç /Mecidiyeköy
İstanbul Ticaret /Küçükyalı
Kültür / Yenibosna
Nişantaşı Üniversitesi / Bayrampaşa
Yeni Yüzyıl Üniversitesi / Cevizlibağ
Old 26-08-2012, 12:18   #161
Avukat.EA

Biz canımız çıkarak hukuk kazanırken birilerinin dersleri hiç umursamayıp parasıyla hukuk kazanmasını yediremiyorum, emek hırsızlığı ..
Old 26-08-2012, 18:35   #162
üye30519

Aslinda özel üniversite olarak genellemenin bir haksizlik olduguna inaniyorum.

Köklü özel üniversitelerde verilen egitimden süphe duymuyorum. Taban puanlari da oldukca yüksek.(Bu da matah bir sey degil ya konuda bu da veri olarak alinmis.)

Eger özel üniversitede egitim almak haksizlik olarak kabul edilecekse üniversite sinavi hayli hayli haksizlik olarak kabul edilmelidir. Cünkü firsat esitligi yoksa üniversite sinavi hic de adil,hakli sonuclar üretmiyor demektir.

Hukuk fakültelerinin cok olmasina karsi degilim. Hatta destekliyorum.

Fakat sorun su ki bu "yeni" hukuk fakülteleri(ister devlet, ister özel) oldukca yetersizler.
Old 26-08-2012, 20:53   #163
üye30988

Varsayılan Doğru Tespit

Alıntı:
Yazan Esra Ayhan
Biz canımız çıkarak hukuk kazanırken birilerinin dersleri hiç umursamayıp parasıyla hukuk kazanmasını yediremiyorum, emek hırsızlığı ..

Esra Ayhan'a katılmamak elde değil...
Old 27-08-2012, 09:11   #164
olgu

Alıntı:
Yazan Esra Ayhan

bu düşünce ile yola çıkarsak, vakıf üniversitesinden mezunların meslekte başarısız olmaları gerekiyor.
Old 27-08-2012, 10:47   #165
üye25928

Alıntı:
Yazan olgu
bu düşünce ile yola çıkarsak, vakıf üniversitesinden mezunların meslekte başarısız olmaları gerekiyor.
Mesele başarılı olup olmamaları değil.

Mesele hukuk eğitimi almak şansı noktasında, 500 liraya, sigortasız çalışan bir kişinin çocuğuyla eşit şartlarda girerek mi aldıklarıdır.
Old 27-08-2012, 12:26   #166
gülten

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Mesele başarılı olup olmamaları değil.

Mesele hukuk eğitimi almak şansı noktasında, 500 liraya, sigortasız çalışan bir kişinin çocuğuyla eşit şartlarda girerek mi aldıklarıdır.
Vakıf üniversitesi mezunu olmama rağmen bu kanaatinize katıldığımı belirtmek isterim.Üniversitelerde başlayan bu adaletsizlik kendini meslek hayatına da bırakıyor.Şöyle ki, maddi durumu iyi olan meslektaşlarımız, mesleğin bilgi ve becerisine sahip olmadığı halde büro açmasına rağmen, büro açabilecek kapasitede olup da maddi yetersizlikler sebebiyle bürosunu açamayan bir çok meslektaşımız var.Adaletsizlik ve eşitsizlik kendine her alanda yer buluyor maalesef.
Old 27-08-2012, 12:54   #167
olgu

vakıf üniversitelerinin bazılarının puanı çok düşük olabilir, kolay giriliyor olabilir, ancak buna buradan serzeniş yapmak, onlar bedava okuyor, yatıyor, çalışmıyor diye burada yazmakla hiçbir şey elde edilmez.

Ben vakıf üniversitesi mezunuyum, aldığım puanla Ankara Hukuk veya Gazi Hukuk a yerleşemezdim ama diğer devlet üniversitelerinin Hukuk fakültelerine yerleşebilirdim. Niye özel okul seçtim, imkanları bir çok devlet okulundan daha iyi, istediğin zaman git araştırma görevlisi(doc. ve prof. lar dahil) ile muhattap olabiiyor, sorularını rahatça soruyorsun. derslerin neredeyse tamamına hocanın kendisi giriyor asistanı değil, teknik açıdan imkanlar daha çok. bazı okullarda bedavadan geçen öğrencilerde var benim mezun olduğum okulda da kopya ile mezun olan var. ancak devlet okulunda yokmu? devlet üniversitesi hukuk fakültesinden mezun bir insan dört dörtlük mü biliyor hukuku?
hukuk öğreniminde hocanın öneminden çok öğrenci önemli.

eşitlikten söz etmeyin, o zaman kendinizi anadolunun köylerinde doğan çocuklarda sizin için rahat rahat şehirlerde okudular yorumu yapar biz hem tarlada çalıştık hem okulda okumaya çalıştık derler, siz malup duruma düşersiniz bakış açınıza göre...
Old 27-08-2012, 13:26   #168
gülten

Sayın meslektaşım, benim de en başından beri karşı çıktığım görüş, vakıf üniversitesinden mezun olanların başarısız olarak addedilmeleridir.Bunun en güzel örneklerini diğer yazışmalarımda belirttim.Başarılı olmak devlet üniversitelerinde mezun olanlara tanınmış bir meziyet değildir.Zira aksi durumları, okul ve meslek hayatında sıklıkla gördük. Sizin de belirttiğiniz üzere her alanda eşitsizlik ileri sürülebilir.
İyiki de vakıf üniversitesinde okumuşum.Çünkü devlet üniversitesinde okusaydım bu kadar başarılı olamayacaktım.
Old 27-08-2012, 13:56   #169
Doç. Dr. Özge Yücel

Vakıf üniversitelerinden çok başarılı mezunlar yetiştiği ve yetişeceği tartışmasız bence, başarı konusunda mesele vakıf mı devlet mi olduğu değil kesinlikle. Bazı vakıf üniversiteleri çok başarılı, bazıları çok başarısız, bazı devlet üniversiteleri çok iyi, bazıları çok kötü... Gerçekten de vicdanı zedeleyen şey sosyal adaletsizliktir, ancak bunun günahı vakıf üniversiteleri öğrencilerinin boynuna değildir.
Old 27-08-2012, 15:02   #170
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan olgu
vakıf üniversitelerinin bazılarının puanı çok düşük olabilir, kolay giriliyor olabilir, ancak buna buradan serzeniş yapmak, onlar bedava okuyor, yatıyor, çalışmıyor diye burada yazmakla hiçbir şey elde edilmez.

Ben vakıf üniversitesi mezunuyum, aldığım puanla Ankara Hukuk veya Gazi Hukuk a yerleşemezdim ama diğer devlet üniversitelerinin Hukuk fakültelerine yerleşebilirdim. Niye özel okul seçtim, imkanları bir çok devlet okulundan daha iyi, istediğin zaman git araştırma görevlisi(doc. ve prof. lar dahil) ile muhattap olabiiyor, sorularını rahatça soruyorsun. derslerin neredeyse tamamına hocanın kendisi giriyor asistanı değil, teknik açıdan imkanlar daha çok. bazı okullarda bedavadan geçen öğrencilerde var benim mezun olduğum okulda da kopya ile mezun olan var. ancak devlet okulunda yokmu? devlet üniversitesi hukuk fakültesinden mezun bir insan dört dörtlük mü biliyor hukuku?

eşitlikten söz etmeyin, o zaman kendinizi anadolunun köylerinde doğan çocuklarda sizin için rahat rahat şehirlerde okudular yorumu yapar biz hem tarlada çalıştık hem okulda okumaya çalıştık derler, siz malup duruma düşersiniz bakış açınıza göre...

Türkçeniz o kadar kötü ki, bozuk bir tümce olmasına rağmen "hukuk öğreniminde hocanın öneminden çok öğrenci önemli." şeklindeki görüşünüze katılmak zorunda kalıyorum.
Old 27-08-2012, 16:52   #171
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Türkçeniz o kadar kötü ki, bozuk bir tümce olmasına rağmen "hukuk öğreniminde hocanın öneminden çok öğrenci önemli." şeklindeki görüşünüze katılmak zorunda kalıyorum.

Mesajlara cevapları çoğu zaman telefondan yazdığım için, yazdığım cümlenin sonuna gelince başı okunamıyor ve devrik cümleler oluyor. Bu yüzdendirki harf hataları epey mevcut. Kötü Türkçe olarak bahsettiğiniz hataların cümle yapısından değilde de, yazım hatasından olduğu açıkça anlaşılabilir.
Old 27-08-2012, 17:25   #172
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan olgu
Mesajlara cevapları çoğu zaman telefondan yazdığım için, yazdığım cümlenin sonuna gelince başı okunamıyor ve devrik cümleler oluyor. Bu yüzdendirki harf hataları epey mevcut. Kötü Türkçe olarak bahsettiğiniz hataların cümle yapısından değilde de, yazım hatasından olduğu açıkça anlaşılabilir.

- Bu mesajınızda bile (koyulaştırdığım) hatalar olduğuna göre, sorun telefonunuzda olamaz.
- Telefonla THS'ye giren bir tek siz değilsiniz. Ben de gündüzleri çoğu zaman telefondan yazıyorum.
- "Gazi Hukuk a", "muhattap", "anadolunun", "çocuklarda", "malup" gibi hataları kendiliğinden yapan telefon hiç görmedim.

Amacım size Türkçe öğretmek değil. Ancak güzel dilimizi kullanırken biraz özenli olmanızı beklemek bir THS üyesi olarak hakkım.

Yeri gelmişken mesajınızdaki şu kısma yanıt vereyim:

Alıntı:
Yazan olgu

Benden daha kötü koşullarda sınava hazırlanıp, benden daha iyi not ya da puan alan kişilerin bunları söylemeye hakkı var zaten. Bunu yukarıda belirtmiştim. Özel üniversitelerde okuyanlar şu gerçekle yüzleşmeliler artık: Olanakları daha iyi olmasına rağmen, daha az puan aldılar ve ancak para (ve bu bozuk eğitim sistemi) sayesinde hukuk fakültesinde okuyabiliyorlar. Okulu bitirip herhangi bir meslekte başarılı olup olmamaları hem farklı, hem de başarı tanımına göre değişen bir konu.
Old 27-08-2012, 18:53   #173
olgu

[quote=Av.Cengiz Aladağ]- Bu mesajınızda bile (koyulaştırdığım) hatalar olduğuna göre, sorun telefonunuzda olamaz.
- Telefonla THS'ye giren bir tek siz değilsiniz. Ben de gündüzleri çoğu zaman telefondan yazıyorum.
- "Gazi Hukuk a", "muhattap", "anadolunun", "çocuklarda", "malup" gibi hataları kendiliğinden yapan telefon hiç görmedim.

Amacım size Türkçe öğretmek değil. Ancak güzel dilimizi kullanırken biraz özenli olmanızı beklemek bir THS üyesi olarak hakkım.

[quote]

Cengiz Bey,

Polemik yaratmak galiba amacınız.

Yaptığınız alıntılardaki hataları telefon kendi yaptı şeklinde bir beyanım olduğunu görmüyorum. Bu yazım hatalarının sebebi dokunmatik ekranlı telefonun klavyesinden yazarken harflerin karışıyor olması. Bunu fark edebilmek için bu alanda uzman olmak gerekmez. Vakıf üniversitesi mezunlarına düşmanlığı olan devlet üniversitesi mezunlarından olduğunuz düşünmek istemesemde sürekli sataşma halinde olmanız bu şekilde düşünmeye zorluyor.
Old 27-08-2012, 19:15   #174
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan olgu
Cengiz Bey,

Polemik yaratmak galiba amacınız.

Yaptığınız alıntılardaki hataları telefon kendi yaptı şeklinde bir beyanım olduğunu görmüyorum. Bu yazım hatalarının sebebi dokunmatik ekranlı telefonun klavyesinden yazarken harflerin karışıyor olması. Bunu fark edebilmek için bu alanda uzman olmak gerekmez. Vakıf üniversitesi mezunlarına düşmanlığı olan devlet üniversitesi mezunlarından olduğunuz düşünmek istemesemde sürekli sataşma halinde olmanız bu şekilde düşünmeye zorluyor.

Amacım, bahaneler ardına sığınmayı bırakıp, Türkçeyi doğru kullanmanızı sağlamak. Bunun mezun olunan üniversite ya da yazının yazıldığı bilgisayar, telefon, kalem vb. ile ilgisi yok; biraz dikkat ve özen yeterli.
Old 28-08-2012, 00:23   #175
Doç. Dr. Özge Yücel

Değerli Forum Katılımcıları,

Av.Cengiz Aladağ'ın Türkçe konusundaki uyarısı site kurallarımızın gereğidir, bu nedenle ben de özenli ve yazım kurallarına uygun yazılması gerektiğini yeniden anımsatırım. Bunun dışında vakıf üniversiteleri ne zaman tartışılsa üzülerek görüyoruz ki konu karşılıklı sürtüşme haline geliyor ve bir yararı olmuyor. Lütfen önyargılardan uzak ve kişiselleştirmeden, incitmeden görüşlerinizi belirtirseniz ancak o zaman forum öngörülen amacına ulaşacaktır. Forum konunun duyarlılığı nedeniyle ön denetime tabi duruma getirilmiştir. Göndereceğiniz iletiler forum yöneticilerince uygun görüldükten sonra yayımlanacaktır. Anlayışınızı umarım.

Saygılarımla,
Özge Yücel
Old 28-08-2012, 08:30   #176
üye25928

Alıntı:
Yazan gülten
Vakıf üniversitesi mezunu olmama rağmen bu kanaatinize katıldığımı belirtmek isterim.Üniversitelerde başlayan bu adaletsizlik kendini meslek hayatına da bırakıyor.Şöyle ki, maddi durumu iyi olan meslektaşlarımız, mesleğin bilgi ve becerisine sahip olmadığı halde büro açmasına rağmen, büro açabilecek kapasitede olup da maddi yetersizlikler sebebiyle bürosunu açamayan bir çok meslektaşımız var.Adaletsizlik ve eşitsizlik kendine her alanda yer buluyor maalesef.

Koyulaştırdığım cümlenin adalet camiasında olmasıdır üzücü olan.
Old 28-08-2012, 08:32   #177
üye25928

Alıntı:
Yazan olgu

Kişinin şehirde mi köyde mi doğacağı, kişinin ailesinin kim olacağı hiçbir surette dışarıdan müdahale ile değiştirilemez. O nasip kısmet işidir.

Ama devlet vakıf üniversitelerini kapatır ise, öğrenci alımında sosyal adalet sağlanır.

Devlet üniversitesinde okumadığınız için yazınızın devlet üniversitelerini konu alan kısmına itibar etmiyorum, size itibar edilebilecek seviyede bir sav değil. Sadece sanı.
Old 29-08-2012, 10:10   #178
üye30988

Varsayılan Hukuk okuma şansı

Evet tabiki özel hukuk fakültesi okuyup başarılı olan meslektaşlar çok fazladır.Doğrudur.Esas mesele şu ki; herkesin girdiği üniversite sınavından doğru düzgün puan alamayan insanlara '' hukuk okuma '' şansı verilmesi.Bence bu yanlış.''Hukuk okuma şansı'' sadece gerçekten isteyenlere bu uğurda emek verip belki 1 sene boyunca herşeyden vazgeçerek çalışan insanlara verilmeli.Zaten insan bir şeyi çok istiyorsa onun için her türlü fedakarlığı da gösterir.Böylece o üniversite sınavını kolayca halledebilir.Eğer halledemiyorsa ya çok başarılı değildir ya da gerçekten istemiyordur.
Hukuk başarılı zeki veya çalışkan insanların ellerine gelişmeli ve büyümeli ki gerçekten HUKUK dediğimiz ideal mekanizma olsun ve doğru işlesin .Bakınız tıp fakültelerine .Hukuk fakülteleri gibi her yerde bol bol mu var ? Yok. Çünkü tıp çok önemli herkes çok önem veriyor.O yüzden sadece başarılı ve zeki insanlara bu hak tanınıyor.Şayet öyle olmasaydı doktorlar değil kasaplar yetişirdi.
Adalet mekanizması içinde bu olmalı.Adalette insan hayatları kadar çok önemlidir.

Saygılar .
Old 29-08-2012, 10:20   #179
üye30988

Varsayılan Avrupa'da Hukuk Okumak

Ayrıca eklemek isterim.
Avrupa'da hukuk okumak genellikle "numerus clausus" yani sınırlı sayı esasına dayalıdır; özellikle Almanya'da üstün başarılı bir Gymnasium mezunu değilseniz hukuk okuyamazsınız; hele hele ABD'nde bir başka fakülte bitirmeden önce hukuk öğrenimi alamazsınız.(Alıntı)
Türkiye gibi insan hakları yönünden geride kalmış ülkelerde de vaziyet şu an gördüğünüz gibi .

Saygılar .
Old 29-08-2012, 19:03   #180
üye30519

ÖSS (ya da her ne ise) basariyi veya zekayi ölcmüyor ki!? Bilginiz ya da zekaniz degil ancak hangi eserin hangi yazara ait oldugunu ezberlemeniz (en azindan sinav sorularinin sizden istedigi bu) ve test teknigine hakim olmaniz önemli.

Amerika ile ilgili verdiginiz örnek dogru. Hukuk egitimi almak icin oncelikle baska 4 yillik bir egitim almaniz gerekiyor. Bu cok iyi bir sey. Hatta hukuk egitimi alabilmek icin öncelikle LSAT denen bir sinava katilirsiniz. Bu sinav da sadece hukuk fakülteleri icin tasarlanmistir. Ancak unutmayalim ki Amerika'da egitim paralidir. Ve bizimkinden kat kat iyi bir egitim sistemi ve giris konseptine sahiptir. Keske bizde de böyle secici bir sistem olsa hukuk fakülteleri icin.

Sorun bu ülkede firsat esitliginin olmamasi. Böyle olunca da ne üniversite sinavi adil sonuclar üretir ne de herkes egitime erisebilir. Bu ülkede özel üniversite bir ihtiyac. Bu kadar talebi devlet üniversiteleri karsilayamamaktadir.

Yeni kurulan devlet üniversiteleri ise liseden farksizdir. Bunun yaninda apartman tipi özel üniversiteler de bu kalitesizlige katki saglamaktadir.

ÖSS denen sinavin bu kadar abartilmamasi gerek. Ögrenci cok. Üniversite az/veya belli bölümlere talep yüksek. Bu durumda özel üniversitelere talep olmasi kacinilmaz. Hukuk okumak isteyen bir kimse, yeterince puan alamadim o halde özel üniversiteye basvurmayayim kimsenin hakkini yemeyeyim, demeyecektir (özel üniversite giderlerini karsilayabildigi müddetce.)

Son olarak, bir devlet üniversitesi ögrencisiyim. Ancak özel üniversitede hukuk okunmasina bu kadar karsi cikilmamasi gerektigini düsünüyorum. Zira ülkemizde hukuk fakültesine girmek sadece sinavdan alinan puana baglidir. Bu da teknik bir meselesidir. Ne spor basarisi ne de akademik bir basari etkendir. Haliyle özel üniversitelerde hukuk okunmasi dogal karsilanmalidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi