Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

Yanıt
Old 06-02-2007, 17:54   #1
elif dinler

Karar özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

bu baslıgı türkiye de özel üniversitelerde hukuk öğrencilerine karşı olan önyargı nedeni ile açma ihtiyacı hisediyorum..

biz devlet üniversitelerindeki arkadaşlarımızdan farksız olaraf aynı hocalarla,aynı zorluklarla mucadele edip iyi birer hukukcu olmaya calışıyoruz..ancak gercek emmellerımıze dogru ılerlerken karsımıza gelen ınsanların sız paralı okuyorsunuz cumllerı bızlerı demoralıze etmektedir..
bız hıc bır önyargıyı hak etmiyoruz..

öğrencısıne yeteri kadar universite açamayanlar mı, yoksa en doğal hakkı olan egitimi para ile alanlar mı hatalı?

Old 06-02-2007, 22:42   #2
Av.F.TANSEL

Hukuk fakültesinin sayısının bu denli artması ve sanki genel bir bölüm gibi algılanır hale gelmesi nedeniyle hem öğrenci profili hemde okul kalitesi düştü.Sayıyı artırmakla kalite artırılamıyor
Old 06-02-2007, 22:50   #3
elif dinler

sn.Tansel benım şikayet ettiğim olay vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler duyulan önyargı..
ayrıca sanmıyorum kı açılan yeni fakulteler hukukun kalitesini düşürsün.
.iyi niyetle yani ön yargısız bakarsanız aramızdan cıkabılecek tek bir gercek hukukcu bile Türk Hukukuna katkıda bulanabilecek güçlü bir deger olarak karşınıza çıkabilir...
Old 07-02-2007, 00:37   #4
cesur_yürek

Sayın elif dinler bu konu başka forumlarda fazlaca tartışılmış bir konu.Herkes kendi açısından haklı bir yaklaşımda bulunuyor.Kimi üni. sayısının artması sonucu dava sayısının bölünmesinden dolayı özel ünileri eleştiriyor.Kimileri özel ünilerin iyi eğitim vermediğini iddia ederek eleştiriyor.(Buna katılmak mümkün değil tabii).Bu konu birçok yönden tartışılabilir ama şu yönüyle tartışılması doğru değildir :''Özel ünilerin eğitimi iyi değil!''. Özel ünilerin eğitimi son derece iyidir.Hatta okadar zordur ki bunalıma giren öğrenciler bile olur.
Old 07-02-2007, 10:59   #5
Av.Duygu Keleş

Değerli arkadaşlarım,
Özel üniversiteler neden bu kadar çok eleştiriliyor anlayabilmiş değilim.Ben de özel üniversite mezunuyum ve okulumdan fakültemden ziyadesiyle memnunum.Gerçek şu ki bu tartışma çok yersiz.Neticede Diploma yahut ruhsatname bizi iyi avukat yapmıyor.Orada yazan fakülte ismi ise kazandığınız davalrad yahut başardığınız işlerde size fayda sağlamıyor.Bu güne kadar davayı kaybeden bir Türkiyenin sayılı devlet üni.hukuk fakültesi mezunu bir meslektaşımız için baksana koskoca ......... üniversitesi mezunu dava kaybeder mi hiç ya da aman ...........özel üniversitesi mezunu nasıl kazandı bu davayı anlamadım diyenini duymadım.
Okulu bitirelim sınavlar ondan sonra başlıyor arkadaşlar.Okulda çarşaf kağıda yazdıklarımız ya da yazamadıklarımızın pek de önemi yok.

Not:Şimdi delmar olsa kimbilir neler derdi.İyi ki aramızdan ayrılmış
Old 07-02-2007, 11:48   #6
NAZ80

Merhaba arkadaşlar sadece üniversitedeki bir hocamın ifadesini aynen size aktarmak istiyorum. Özel üniversitede derse giriyrum onlara sorduğum sınav sorularını size sormamı beklemeyin,size soracağım sınav sorularını onların doğru cevaplaması ve okul geçmeleri çok zor...........
Old 07-02-2007, 11:54   #7
AV.DEMİR

değerli arkadaşlar öncelikle özel üniv.denmesini doğru bulmuyorum çünkü bu üniv.ler vakıf üniversiteleridir...bir vakı üniv öğrencisi olarak bu üniv.lered çok iyi bir eğitim verildiğini söylemeliyim sn elif dinlerin dile getirdiği önyargı sounuyla sanırım hepimiz karşılaşıyoruz onunda dediği gibi bu ön yargıyı haketmiyoruz.....
Old 07-02-2007, 12:03   #8
AV.DEMİR

bende size bir hocamın hemde çok değerli bir hocamın söylediği bir sözü aktarmak istiyorum hocamız aynen şunu söylemişti bize'hepiniz benim niçin gelip burda ders vardiğimi merak ediyorsunuz sanırım üstelik çeşitli zorluklara katlanarak geliyorum çünkü bu güne kadar bir çok okulda ders varmeme rağmen benden en iyi notu alan burdan çıktı demişti' saygılarımla..
Old 07-02-2007, 15:49   #10
massall

istanbulda olduğunu bildiğimiz ve tüm ısrarlarına rağmen haftada 2 gün ders anlatmak için gidip geldiği vakıf üniversitesi hukuk fakültesini söylemeyen hocamız, yine bir istanbul dönüşü dersimizde -arkadaşlar sizi çok seviyorum ya en azından ben anlatırken boş gözlerle bakmıyosunuz bana- demişti...
ben hukuk eğitimi gibi zorlu bir eğitimin özel üniversitelerde olmasını çok fazla yadırgamasam da iyi karşılıyor değilim.. sonuçta vakıf üniversitelirinden de çok iyi hukukçular çıkabilir, çıkıyor da.. ama benden 60, 70 puan düşük almış biriyle aynı eğitimi alıyor almak ve aynı mesleği yapacak olmak düşüncesi pek içaçıcı değil takdir edersinizki..
Old 07-02-2007, 15:59   #11
wunderkınd erdem

naz80 isimli arkadasıma aynen katılıyorum...aynı cümleleri bende bizim proflardandan duydum..durum böyle ama benim vakıf ünilerde okuyan arkadaslarima tavsiyem olur yatay geçişle devlet ünilerinde hukuk okumak daha iiiiidir....zaten bi cok prof daha cok para kazanmak için(sanırım öyle)belli bi yastan sonra vakıf üniversitelerine gidiyor....burada ben vakıfta okuyan ile devlette okuyan da pek fark görmüyorum....ama devlet üniversiteleri bu konuda daha ciddidir ....bu da bir gercektir.....saygılar...
Old 07-02-2007, 16:29   #12
Av.Duygu Keleş

Hocaların özel üniversitede sorduğu sınav sorularını devlet üniversitelerinde sormamalarının tek nedeni her iki tarafında sınav zamanları birbiri ile çakışmadığı için bir grubun diğer gruptan sorular hakkında bilgi almasının önlenmesidir.Bunun altında başkaca bir neden aramaya gerek yoktur.Hukuk eğitimi almış hoca statüsünde bi bir insanın bu lafı söyleyebileceğini,ondan birşeyler bekleyen öğrencilerini bu denli rencide edebileceğne inanamıyorum.Kladı ki böyle bir laf edilmişse bu da çok yanlış.Vakıf üniversitelerinde burslu okuyan yahut paralı okuyan not ortalaması çok yüksek arkadaşlarımıza hakaret sayılır.
Old 07-02-2007, 18:20   #13
cesur_yürek

Rahatsiz Polemik yok ...

Alıntı:
Yazan NAZ80
Merhaba arkadaşlar sadece üniversitedeki bir hocamın ifadesini aynen size aktarmak istiyorum. Özel üniversitede derse giriyrum onlara sorduğum sınav sorularını size sormamı beklemeyin,size soracağım sınav sorularını onların doğru cevaplaması ve okul geçmeleri çok zor...........

Amaç polemik yaratmaksa ben tam tersini düşünüyorum vakıf ünilere sorulan sınav soruları çok daha zor .Hocanız şaka yapmıştır şaka ...Öyle özel üniler var ki bir dersin sınavı için 6 kitaba çalışamak zorunda kalan öğrenciler vardı Hala vardır .Arkadaşlar Özel ünilerin eğitimi çok iyi .Yine amaç polemik yaratmaksa kendi ünisinde derece yapan öğrencinin bir nedenle özel üniye geçmesi ve sınıfta kalması örnekleri de vardır .Velhasıl amacımız polemik yaratmak değil.Bu konunun bu yönüyle tartışılması bizi doğru sonuca götürmez .Nihayetinde devlet üni olsun özel üni olsun çok çok % 30 bilgi veriyor. Başka yönleriyle tartışılabilir mesela ; Üni sayısının çokluğu vs vs ..
Old 07-02-2007, 19:48   #14
elif dinler

anlayış ve guzel duşunceler içinde olan tüm meslektaşlarıma oncelikle tesekkür ediyorm..
sn.naz80 sizinde dediğiniz gibi istisnalar kaideyı bozmalar.böle istisna hocalar çıkıp size bu şekılde komik şeyler söyleyebiliyorlar..şaka bunlar inanmayın..bence hocanızın bir istisana olduna ınanıp bızım sorularımızı görmeyıi tercih edebilirsiniz..sevgıli arkadasımın da söylediği gibi polemık yaratıp yıkıcı cümleler, yerıne yapıcı yorumlarla destek beklıyoruz,
sn.masal sizden 60 70 puan az alıp universiteye girseydik emin olun mezun olmak duşuncemız olmazdı.daha inandırıcı ve somut örnekler bekliyoruz.
genede zaman ayırıp yorum yaptıgınız için tesekkur ediyorm.
saygılarımla.
Old 07-02-2007, 21:39   #15
Av.Görkem TURGUT

Arkadaşlar siteye üye olmamın üstünden çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen devlet üniversitesi-vakıf üniversitesi(Biz devlet üniversitelerinde okuyanların deyişiyle özel üniversite.Çünkü üniversite kelimesinin başındaki her kelime,her anlamda,herkese birşeyler anlatır)tartışmasını konu alan birçok başlığa rastladım.Gereksiz bulduğumu da itiraf etmeden geçemeyeceğim.

Ben vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlarımın yerinde olsam,bu tür tartışmalarla kaybedeceğim vakti,birilerini utandırmak için çalışarak geçirirdim.Yok eğer yapamıyorsanız,veya en kötüsü yapabileceğinize sizin dahi inancınız yoksa;işte o zaman birileri haklı demektir.Unutmayın ki'Aynası iştir kişinin,lafa bakılmaz'
Saygılarımla....
Old 08-02-2007, 00:03   #16
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan konu açanların dikkat etmelerini rica ediyorum

Nedendir bilmem sürekli birileri vakıf üniversitesi devlet üniversitesi tartışması açmaya çalışıyor. Aynı konuyu farklı ifadelerle dile getirerek konu açma talebinde bulunanları(hatta sadece kelimeyi değiştirerek tekrar yazılması gibi) anlamış değilim bilhassa site yöneticilerinin buna izin vermesi beni şaşırtıyor.Görüntü kalabalığından başka birşey olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 08-02-2007, 09:57   #17
ibrahimkovanci

arkadaslar bende yazarak bu tartışmaya katkıda bulundum aslında bu tartışmları daha önceleri çook gördük yazdık, bence artık bırakın özel devlet tartışmasını sonucta bizler hukukcuyuz, ancak bir arkadasımın devlete sorulan sorular özele sorulsa gecemezler ifadesine asla katılmıyorum o bir uydurmaca isterse kendisine isbatlarım bizim sınav sorularımız internete veriliyor, www.zekihafizogullari.com dan sorulara ulaşabilirler saygılarımla...
Old 16-02-2007, 22:52   #19
Emir AKTAŞ

Arkadaşlar bende bir vakıf üniversitesinde eğitim görüyorum ve bu konuda ön yargılı davranmak yapılabilecek en büyük hatalardandır.Konusunda duayen olan hocalardan ders alabilmek ve onların anlatımıyla birikim kazanmayı kendim için çok büyük bir kazanç sayıyorum.Örneğin bir Medeni Hukuk dersini Medeni Kanunun tasarısında fikri alınan ve hazırlama heyetinde olan hocalardan öğrenmek bir ayrıcalık diye düşünüyorum ve ÖSS bir hukuk fakültesi öğrencisi için ölçü teşkil etmemeli diye düşünüyorum ayrıca vakıf üniversitelerinden çıkan avvukatların kalitesinin düşük olduğunu nasıl ölçülebiliyor anlamış değilim bunun kriterini kim belirler?Bunu hakimlik savcılık sınavına göre değerlendirirseniz çok büyük bir yanılgıya düşersiniz çünkü vakıf üniversitelerinden mezun olan kişiler genellikle kendilerini avukatlık alanına yönlendiriyorlar ve sınava giren büyük çoğunluk devlet üniversitelerinden olan kişiler.Arada bu kadar büyük bir orantısızlık varken bunun kıstasını nasıl belirleyeblirsiniz.Bekleyin öğrenci kalitesi sözle değil gelecek yıllardaki hukuk alanındaki başarılarla ölçülsün.Bunun ayrımı çok iyi yapılmalı arkadaşlar vakıf üniversiteleri para ile eğitim alınan yerlerdir para ile diploma alınan yerler değillerdir.Orada en az devlet üniversiteleri kadar emek harcayan kişilerin hakkını bu kadar basite indirgemek doğru değildir.Saygılarımla.
Old 19-02-2007, 14:15   #20
EVRİM

Bu siteye üye olduğumdan beri bu konu hep tartışılıyor ve gündemden hiç düşmüyor nedense.Vakıf üniversitelerinin bu kadar çok üstüne giden arkadaşlar nedir alıp veremediğiniz?? "Kendimizi nasıl geliştiririz; nasıl mesleğimizi en iyi şekilde ve gereği gibi yerine getiririz"...gibi önemli konuları tartışmamız gerekirken konuyu devlet-vakıf üniversiteleri ikilemine kilitlemenin gereği nedir? Ülkedeki tüm iyi avukatlar yada hakim ve savcılar sadece devlet üniversitelerinden mi çıkıyor, öyle bir istatistiki veri varda ben mi bilmiyorum? Zaten çok iyi bir hukuçu olabileceğinizi düşünüyorsanız ve bunun içinde yeteri kadar istek ve çabanız varsa ister vakıf ister devlet üniversitesinden mezun olun önünüze kimse geçemez!!!
Old 19-02-2007, 14:25   #21
gülcan

arkadaşlar bende vakıf üniversitesinde eğitim almakta olan bir hukuk öğrencisiyim ve elif arkadaşımızın gündeme getirdiği önyargı sorunuyla bende hergün karşılaşmaktayım.ama artık bence bu aşılmalı.bir arkadaşımız devlet üniversitelerinde soruların çok zor olduğunu ve özel üniversitedeki öğrencilere bu kadar zor sorulmadığını sorulursada hiçbirinin okulu bitiremeyeceği belirtmiş sadece gelin ve görün derim.bence bunlar sadece siz gaz vericipembe yalanlardır.bence artık bu sorun aşılmalıdır.................saygılarımla
Old 19-02-2007, 14:28   #22
gülcan

belirtmek isterim ki iyi bir hukukçu kendini mezun olduğu fakülteyle değil kendine yüklediği bilgileriyle gösterir.amaca ulaşmak isterken kullanılan aracın önemini silip geçemem ama herşey insanın bir şeyi istemesinde biter.unutmayalım türkiyedeki avukat hakim ve savcıların hepsi devlet üniversitesi çıkışlı depğildir.bizlere sunulan bu imkanı bırakında gönül rahatlığyla değerlendirelim...
Old 25-02-2007, 16:20   #23
berkiten

sevgili arkadaşlar;
kişinin hangim üniversitede okuduğunun bi önemi var mı sizce...önemli olan kişilerin hangi üniversitede okduğu değil mesleğini nasıl yaptığıdır...özel üniversitede okuyan arkadaşlarımızı dışlamamızın ve sen özel üniversitede okuyorsun diye başına kakmamızın bize bir faydası var mı?sonuçta her iki üniversitede okuyan arkadaşlarımız üniversitelerinde iyi yada kötü (tartışılır)eğitimini almız ileride okulunu bitirdikten sonra mesleğini icra edecek...biz böyle davranmaya devam edersen ileride bir takım düşünce ayrılıkları çıkmaz mı???bu arkadaşlarımızda sınava girmiş iyi yada kötü puan almış ve kendi tercihince bir seçim yapmıştır saygı duymamız gerekmez mi???artık böyle düşünmekten vazgeçelim...bütün arkadaşlara başarılar dilerim...saygılarımla...
Old 25-02-2007, 19:30   #24
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
Yazan berkiten
kişinin hangim üniversitede okuduğunun bi önemi var mı sizce
Alıntı:
Yazan berkiten

özel üniversitede okuyan arkadaşlarımızı dışlamamızın ve sen özel üniversitede okuyorsun diye başına kakmamızın bize bir faydası var mı?
Alıntı:
Yazan berkiten

biz böyle davranmaya devam edersen ileride bir takım düşünce ayrılıkları çıkmaz mı???
Alıntı:
Yazan berkiten

bir seçim yapmıştır saygı duymamız gerekmez mi???

Sayın Berkiten;devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşlara bu tür eleştiriler yöneltmeden önce,konuyu açan arkadaşın vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşlarımızdan biri olduğuna ve bu tür konularında(sitede örnekleri oldukça fazladır)genellikle vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşlar tarafından açıldığına dikkat etmenizi öneririm.

Saygılarımla.......
Old 25-02-2007, 20:13   #25
berkiten

[quote=görkemm devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşlara bu tür eleştiriler yöneltmeden önce,konuyu açan arkadaşın vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşlarımızdan biri olduğuna ve bu tür konularında(sitede örnekleri oldukça fazladır)genellikle vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşlar tarafından açıldığına dikkat etmenizi öneririm.

sayın:görkemm;
konuyu gündeme getiren arkadaşımız özel üniversitede okuduğunun farkında olduğumu bilgine sunar;zaten bu arkadaşlarımız eleştirildiği için bu tür konular haliyle onlar tarafından açılmaktadır...
saygılarımla...
Old 25-02-2007, 20:21   #26
berkiten

sayın:görkemmm
bu konuyada açıklama getirmek isterim;yapmış olduğum bu açıklamayı bütün devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşlara mahsus değil ,sadece bu tür eleştirileri yaratan kişilere yöneltilmiş eleştirilerdir...blgilerinize sunulur...
Old 26-02-2007, 21:51   #27
Av.Görkem TURGUT

Sayın Berkiten;bir önceki yazımda demek istediğim;eğer devlet üniversitelerinde okuyup vakıf üniversitelerinde ki arkadaşlara eleştiri yöneltenler sizin dediğiniz boyutta bir ayrım yapıyor olsalardı;bu tür konu başlıklarını onların açmaları gerekirdi.Ancak sizin de gördüğünüz gibi arkadaşların bu tür bir-sizin deyiminizle-başa kakma kaygısı yok.Vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlarında bu konuda neden bu kadar hassas olduklarını anlayabilmiş değilim(Bir devlet üniversitesi öğrencisi olarak)Kimsenin sizin dediğiniz boyutta,düşünce ayrılıkları yaratacak eleştiriler yapacağını zannetmiyorum.Ayrıca vakıf üniversitelerinin varlığına fırsat eşitliği olmalı gerekçesiyle karşı çıkmak ayrı bir konudur(Ki ben de sadece hukuk fakülteleri açısından değil,diğer fakülteler açısından da vakıf üniversiteleri olmasını onaylamayanlardanım),bu üniversitelerde okuyan arkadaşlara saygı göstermek ve onları devlet üniversitelerinden mezun olan meslektaşlarımızdan ayırmamak ayrı bir konudur.Kimsenin ayrımcılık yapmak gibi bir çabası yoktur,olmamıştır,olamazda.Konuyu kişisel olmaktan çok,sisteme duyulan ve çeşitli biçimlerde ortaya çıkmış bir tepki biçiminde algılamanın çok daha doğru olacağı kanısındayım.

Saygılarımla........
Old 01-03-2007, 11:27   #28
berkiten

sayın:görkemm,
konuyu açan arkadaşımızın en başta aktarmış olduğu düşüncelerine bakarsanız özel üniversitede okuyan arkadaşların kendilerine söylenilen sözler karşısında kendilerinin rahatsız olunduğunun bir göstergesidir.(cümlelerimde ayrım ifadesini kullanmamın sebebine gelince duyulan rahatsızlık olarak kullanma geregi duydum)siz ayrımcılık yapmıyor olabilirsininz fakat;sizden başka yapanlar oduğu için bu konu gündeme gelmiştir umarım beni anlamıssınızdır...

saygılarımla...
Old 02-03-2007, 12:25   #29
harmonik

ne devlet üniversitesi ne de özel üniversite fark etmez bence.önemli olan bizlerin kendimizi aldığımız eğitimle nasıl geliştirdiğimiz.
ben özelde okuyorum orada okumanın devlet üniversitelerine oranla da bazı açılardan daha şanslı olduğu kanısındayım.dersler oldukça sıkı da tutuluyor.
kutuphanemiz ve yurtdışındaki hukuk dergilerini rahatlıkla okulda bulabilmemiz bence bizim okulu daha farklı kılıyor.hocalarımız da alanlarında ün yapmış kişiler.
Old 05-03-2007, 00:15   #30
üye15469

arkadaşlar böyle tartışmaların gereksiz olduğunu düşünüyorum çünkü öss söğrencinin kültür birikimini ölçen bir sınav değilki ben özelde okuyorum ve bölüme paralı girip birinci ayrılan insanların olduğunu biliyorum ayrıca unutmayalım ki bazı özel üniversitelerde okuyan burslu öğrencilerin puanı devlet üniversitelerinde okuyanlardan daha yüksek böyle tartışmalarla bence bu insanların hakkı yenmiş oluyor.mesela açıp bakın ankara hukuka girebilecek puanı alan insanlar bilkent hukuka paralı gelmişler bu onların diğerlerinden kötü olduğunu mu gösterir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi