Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Zabıt Katibi > Savcı/Hakim

Yanıt
Old 27-12-2016, 14:39   #1
zk88

İyi Zabıt Katibi > Savcı/Hakim

Herkese iyi forumlar dilerim, 23 yaşındayım, zabıt katipliği yapmaktayım, 2 yıl görev sürem bulunmakta, Adliye'ye başladığım günden beri her sabah heyecanla ve isteyerek geliyorum işime, çok seviyorum burada çalışmayı, karışık dosyalar, içinden çıkılmaz işler ile uğraşmayı seviyorum, A.Ö. Adalet bölümü 2. sınıf öğrencisiyim, saygıdeğer Hakimlerimizin çalışma azmi ile bende daha fazlasını yapabileceğim konusunda düşünmeye başladım, yardıma ihtiyacım olduğu konuya gelir isek; ben Özel'den(Vakıf) Hukuk okumak istiyorum, yani bir başka deyişle, para ile hukuk okumak istiyorum, katipliği bırakmadan sadece sınavlara giderek hukuk okumak istiyorum. İçinizden bana İnternet'te böyle bir sürü konu var, oralardan bilgi al yeni konu açmana gerek yoktu şeklinde yorum yapanlar olabilir, o yorumlar içinde şimdiden teşekkür ederim, büyük bir çoğunluk para ile diploma alan şahısların meslekte ne kadar başarılı olabileceği konusunda tereddüt yaşamışlar, şahsım adına konuşmak gerekir ise teorik ve pratik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağım konusunda eminim, benim sorunum; hiç okul görmeden, sadece sınavlara girerek, para ile hukuk okunabilir mi? Bu arada kesinlikle avukatlık düşünmediğimi belirtmeliyim. Bilindiği üzere 8-5 çalışıyoruz, okul bitene kadar akşam 17.00'de işten çıktıktan sonra sabahlara kadar hep ders mi çalışmam gerekir, demem odur ki hayatımızı karartmadan sırf bu işi seviyoruz diye okulu rahat bitirmek mümkün değil midir? Beni yanlış anlamanızı istemiyorum, amacım çok büyük paralar kazanmak yada kasıla kasıla yürümek değil çünkü katip olduğumuz için hakim ve savcıların kasıldığı zaman nasıl göründüklerini biliyoruz, benim amacım sevdiğim işte daha büyük bir rol almak, olumsuz yorum yapanlar olacaktır fakat canınız sağ olsun, hepinize teşekkürler....
Old 29-12-2016, 14:16   #2
hukukkızı

Merhabalar,

para ile hukuk tabiki okunuyor, bir çok örnekleri çevremde mevcut, sadece sınavlara giderek hukuk fakültesi mezunu olmak mümkün.

Ancak birebir alınan eğitimin oluşturduğu zemin ile sadece kitaptan çalışarak alınan eğitimin farklı olduğu kanaatindeyim. İş sizde bitiyor yani

kesinlikle avukatlık düşünmediğinizi belirtmişsiniz ya, benimle birlikte çalışan memur arkadaşım DGS ile özelden hukuk bitirdi, şu an arafta kalmış durumda, ruhsatı olmadığı için avukat değil ancak hukuk mezunu olduğu için normal memurluk işlerini yapmak ağır geliyor artık ona eğer ki bu mesleği seviyorsanız bir yerden başlamak isteyeceksinizdir, insanın o cübbeyi giyip adliye koridorlarında dolaşması bile bir zevktir

şimdiden başarılar dilerim
Old 15-07-2017, 11:10   #3
üye25928

Merhabalar,

Mübaşirlikten hakimliğe geçen arkadaşlarım bile var. Kaldı ki siz zabıt katibi olarak daha şanslısınız.

İnanırsanız başaracağınızı düşünüyorum.

Türkiye'deki hukuk fakültelerindeki eğitim oldukça kötü, o sebeple insanların sırf hukuk fakültesi mezunu olarak kendilerini çok büyük bir şey yapmış gibi lanse etmelerine aldanmayınız.

Günlük 2-3 saatlik bir çalışma ile birlikte birçok hukuk fakültesinden rahatlıkla mezun olursunuz. Günümüzdeki birçok hukuk fakültesi öğrencisi, sadece sınav dönemlerinde 2-3 hafta ders çalışarak sınavlarını iyi kötü bir puanla geçebiliyorlar. Varın eğitim kalitesini siz düşünün.

Bundan 6 yıl önce vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerine göre oldukça kötü durumdaydı anca şu aşamada birçok vakıf üniversitesinin ortalama devlet üniversiteleriyle yarışabilecek çapta olduğunu ifade edebilirim.

Son olarak ekleyeyim, Adalet bakanlığında güvenlik görevlisi olup vakıf üniversitesi üzerinden mezun olan 2 tane tanıdığım vardı biri arkadaşım diğeri öğrencim.

arkadaşım olan 10 defa mülakattan elendi ama sonunda hakim oldu şu an bir ilçede başarıyla görevini yapıyor, diğeri ise ilk girişinde kazandı. Genellikle bakanlık personelinin hakim savcı olmasına olumlu bakılır. Motivasyonunuzu kaybetmemeniz ümidiyle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi