Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanıklardan bir kısmının dinlenilmesiyle yetinilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2013, 14:03   #1
beyazbulut

Önemli Tanıklardan bir kısmının dinlenilmesiyle yetinilmesi

HMK 241:Tanıklardan bir kısmının dinlenilmesiyle yetinilmesi

MADDE 241 - (1) Mahkeme, gösterilen tanıklardan bir kısmının tanıklığı ile ispat edilmek istenen husus hakkında yeter derecede bilgi edindiği takdirde, geri kalanların dinlenilmemesine karar verebilir.

Denilmekle birlikte; tanık listemizi vermiş olmamıza rağmen duruşmada, listeden 2 tanığı seçmemize ve bunu bildirmemize aksi halde tanık dinletme hakkımızdan sarfınazar etmiş sayılacağımıza karar verildi.Dinlemeden 2 tanesini dinlemekle yeter derecede bilgi edinildiği anlaşılıyor.
Old 23-01-2013, 14:13   #3
beyazbulut

Neden ben seçiyorum seçmezsem tanık dinletmekten vazgeçmiş sayılıyorum.Mahkeme "şimdilik listeden ilk 2 kişinin dinlenmesi" diye karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.Tanık dinletmekten vazgeçmiş sayılmama karar vermek usule aykırıdır.
Old 23-01-2013, 14:24   #4
İlhan_ERDEN

Yargıtay 2. H.D. 2012/5455 E. 2012/24907 K. 17.10.2012 Tarih

Delil çekişmeli vakıalar ve bu vakıaların ispatı için gösterilir (6100 S. HMK. d.187/1, 1086 S.HUMK.md.238/1). Çekişmeli vakıanın ispatı için tanık bildiren tarafın tanık sayısı hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olmadığı sürece sınırlanamaz ve hakim tanık sayısını belirleyemez. Aksi tutum adil yargılanma ve savunma hakkının kısıtlanmasına yol açar. Ancak, hakim hangi tanığın hangi vakıanın ispatı için dinletilmek istendiğini ilgili taraftan sorarak (6100 S. HMK. md.240/2, 1086 s. HUMK. md.258/1); vakıa dinlenen bir kısım tanıklar anlatımı ile ispatlanmışsa, geri kalan tanıkların dinlenilmemesine karar verebilir (6100 s. HMK. md.241). Taraflarca fazla sayıda tanık bildirildiği takdirde; usulün bu zorlayıcı ve kolaylaştırıcı hükümlerinden yararlanarak, tanık dinlenmesi kolaylaştırabileceği gibi, bir kısım tanıklar da dinlenmeyebilir.
Old 23-01-2013, 16:47   #5
beyazbulut

Mesele tanık sayısı değil, tanıkları seçilip bildirilmezse tanık delilinden vazgeçmiş sayılacak olmak.
Old 23-01-2013, 18:09   #6
Gemici

HMK 241:Tanıklardan bir kısmının dinlenilmesiyle yetinilmesi

MADDE 241 - (1) Mahkeme, gösterilen tanıklardan bir kısmının tanıklığı ile ispat edilmek istenen husus hakkında yeter derecede bilgi edindiği takdirde, geri kalanların dinlenilmemesine karar verebilir.

'Seçilmiş iki şahitle'
ispat edilmek istenen husus hakkında yeter derecede bilgi edineceği kanaatinde olan mahkeme, öngörü sahibi bir mahkemedir kanaatindeyim!

Saygılarımla
Old 25-01-2013, 12:40   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Kanun maddeleri ve kararlar ışığında;

Sayın Mahkemeye verilecek dilekçe ile öncelikle hatalı ara kararından dönmesi talep edilmelidir. Tanıkların hangi konularda dinlenileceğinin açıklattırılması yaptırılmadan ve/veya ileri sürülen vakıalar hakkında yeterli kanaat oluştuğunu düşündürecek hiç tanık dinlenmeden, iki tanık seçin yoksa tanık dinletme hakkınızı kaybedersiniz demek, hakkın ihlali olur.

Ben olsaydım, diğer tanıklarımızın dinlenilmesinden asla vazgeçme anlamına gelmemek kaydı öle öncelikle şu iki tanığımızın çağrılmasını talep ederdim.

Kararları da dilekçeme eklerdim, dinlenilmesini istedğim tanıkların hangi hususları açıklayacaklarını belirtirdim ve ilk iki tanığın dinlenilmesinden sonra diğerlerinin dinlenilmelerini de talap ederdim vs..

Saygılarımla,
Old 25-01-2013, 12:55   #8
Cumhur Okyay

"Secilmis" kelimesinin uzerinde fazla durmamak gerekir. Tanik listesindeki tanik sayisini bilmiyoruz.
Davanin niteligi ya da ismini bilmiyoruz. Esasen, tanik, takdiri bir delil olup, Davanin sonucu hakkinda kanaati oldukca belirmis olan hakim, fazla "tanik"a ihtiyac gormedigi icin, "hele sunlardan ikisini dinleyeyim, kalanlarin dinlenmesini, ondan sonra dusunurum" diyemez mi ya da aklindan geciremez mi? Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi