Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Bir meslektaşımızı DAHA Kaybettik.....

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2009, 16:20   #1
üye18332

Varsayılan Bir meslektaşımızı DAHA Kaybettik.....

MANİSA Barosuna kayıtlı, Köprübaşı ilçesinde avukatlık yapmakta olan değerli meslektaşımız, 1972 doğumlu, Av. Özcan AKÇİÇEK 10.06.2009 günü, “Mahkemenin verdiği velayete ilişkin hükme dayalı, çocuk teslimini sağlama” mesleki görevini ifa için gittiği Ödemiş Adliyesi bahçesinde,işlemin karşı tarafı olan bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmüştür.

Fail polis memurunun önce uzaktan silahla meslektaşımızı vurup, takiben yanına gelerek bilinçli ve kasıtlı şekilde meslektaşımıza tekrar ateş edip, saldırıyı taammüden sürdürmesi ve bu aşamada saldırıyı engelleyebilecek durumda olup müdahalede bulunmayan polis ekibinin anlaşılamaz tutum ve davranışı sonucu, bu değerli meslektaşımızı kaybettik.

Menfur saldırıyı ve olay çıkması ihtimalinin çok açık olduğu ortamda olaya müdahale etmeyen güvenlik görevlilerini şiddetle kınıyoruz.

Saldırıda görevi başında yaşamını yitiren genç meslektaşımıza Allahtan rahmet, tarifi mümkün olmaz acılar içinde kalan, hiçbir zaman yalnız bırakmayacağımız, ailesi, eşi ve çocuklarına ve tüm mesleğimiz mensuplarına başsağlığı diliyoruz.

Değerli kardeşimiz Av. Özcan AKÇİÇEK ile birlikte meslektaşlarımızın uğradığı saldırı sayısı son on yıl içinde 252 oldu ve bu saldırılarda maalesef 16 meslektaşımız da yaşamını yitirdi. Bu vahim tablo, tüm yargı mensupları, güvenlik görevlileri, tüm yöneticiler ve hepimiz için düşündürücü olmalıdır.

Kendi hukukunu uygulama, ceza verme, verdiği cezayı infaz etme düşüncesinin eyleme geçirilmesinde içinde bulunduğumuz ortam her yönüyle cesaretlendirici olmaktadır. Bu ortamın oluşumuna yaşanan ekonomik sorunlar zemin hazırlamakla birlikte, en önemli etken, her fırsatta yargı kurumlarına ve üyelerine yöneltilen çoğu haksız eleştiriler ve beklenen reformların bir türlü yapılamayışıdır. Demokratik yaşamın sürdürülebilmesinin temel koşulu olan Hukuk Devletine ve onu yaşama geçiren, kurucu unsuru olduğumuz Yargıya bütün unsurları ile hepimiz sahip çıkmalı, kollamalı ve korumalıyız.

Türkiye Barolar Birliği ve 78 Baromuzun bugüne kadar taviz vermediği ilkelerine inatla ve inançla sahip çıkmağa devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Son bulmasını dilediğimiz bu saldırıların hiçbir şekilde bizi yolumuzdan, inancımızdan ve hedefimizden saptıramayacağını herkes bilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

Kaynak : www.barobirlik.org.tr
Old 12-06-2009, 08:45   #2
Av.Abdülkadir ÖZ

üzgünüm...
söylenecek çok şey var.
Ancak söylenecek hiç bir şey meslektaşımızı geri getirmeyecek.
Tek bir şeyi merak ediyorum. Katledilen meslektaşımız değil de başka meslekten birisi olsaydı yine bu kadar büyük bir ilgisizlik ve sessizlik olurmuydu? Yine sadece gazetelerin üçüncü sayfa haberi mi olurdu?
Bu sessizlik utanç verici.
Aynı okulu paylaştığım değerli meslektaşıma Allahtan rahmet ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.
Old 12-06-2009, 08:51   #3
Av.H.Sancar KARACA

Canım yandı, içim acıdı. Yakınlarına sabır diliyorum .
Old 12-06-2009, 08:58   #4
Av. Engin EKİCİ

Katledilen meslektaşımız için çok üzgünüm. Bir kamu görevi ifa etmiş olduğu halde kamuya mal olmuş basın-yayın organlarının haber içeriklerinde bu çirkin olayın üçüncü sayfa haberi düzeyinde adi bir vak'a olarak yer almış olmasından dolayı üzüntüm daha da arttı. Klasiktir, bu tip olayların bir daha yaşanmaması için yetkililer ellerinden geleni yapacaklardır, her türlü tedbiri alacaklardır, ama giden geri gelmeyecektir. Yakınlarının başı sağolsun..
İstanbul Barosu saldırıyı lanetleyen bir basın duyurusu yayınladı:http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4236
Old 12-06-2009, 09:00   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Polis, avukatı öldürürse...!

Söyleyecek kelime bulmak çok zor oluyor!
Old 12-06-2009, 09:34   #6
regan

Allah rahmet eylesin..Evet, devletin memuru polis, mahkeme hükmüne dayanarak müvekkilinin hakkını almaya çalışan avukatı öldürürse buna ne söylenebilir ki..yazık..
Old 12-06-2009, 09:56   #7
Av.Cengiz Aladağ

Başımız sağolsun. "Hukuk devleti" kavramı sadece Anayasa'da bir süs gibi durdukça ne yazık ki daha çok canımız yanacak, içimiz acıyacak.
Old 12-06-2009, 10:14   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Bunun adı var mı?

Koy yine yüreğinin köşesine acıyı...
Old 12-06-2009, 10:36   #9
Av.M.Yücel

İşte hukuk devleti değil de "polis devleti" olduğumuzu gösteren bir olay daha... Şayet hukuk devleti olsaydık kamu görevi yapan, mahkeme ilamını yerine getirmeye çalışan bir avukata yapılan saldırı, bir kamu görevlisi olan hakimlerimize yapılmış bir saldırı gibi yankı bulurdu. TBB ve diğer baroların bu olayı kınaması yetmez. Bizzat Adalet Bakanı'nın da bu olayı kınaması ve bu türden olayların olmaması bk.dan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ciddi, samimi bir çalışmanın içine girmesi gerekir. Eğer ki bir hukuk devleti isek hukukun üstünlüğüne saygı duymalı ve hukuku savunmakla görevli kimselerin katledilmelerine seyirci kalmamalıyız. Değerli meslektaşımıza Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilerim.
Old 12-06-2009, 11:17   #10
minee.mine

Bu nasıl bir öfkedir........
Alıntı:

Fail polis memurunun önce uzaktan silahla meslektaşımızı vurup, takiben yanına gelerek bilinçli ve kasıtlı şekilde meslektaşımıza tekrar ateş edip, saldırıyı taammüden sürdürmesi
Ve nasıl bir şuursuzluktur.............
Alıntı:

saldırıyı engelleyebilecek durumda olup müdahalede bulunmayan polis ekibinin anlaşılamaz tutum ve davranışı
Devlet'in eline silah teslim ettiği kişileri (özellikle tansiyonun yüksek olduğu yerlerde) düzenli periyodlarla, ciddi psikolojik kontrollerden geçirmesi gerektiğini gösteren bir olay daha
Allah rahmet eylesin. Ailesine sabır diliyorum.
Old 12-06-2009, 13:33   #11
av_fguz

Hepimizin başı sağolsun.Arkadaşımız,meslektaşımız sadece görevini yapıyordu,ekmeğini kazanıyordu yazıklar olsun.
Old 12-06-2009, 14:07   #12
Av.Arzu Erkan

Varsayılan Başımız sağ olsun...

Ne söylenebilir ki... Acımızı, üzüntümüzü anlatmaya kelimeler yetmez. Meslektaşımıza Allah rahmet eylesin, acılı ailesine de sabır diliyorum. Bu ilk olmadı son da olmayacak..Temennim son olması...
Old 12-06-2009, 14:36   #13
üye3578

yazık.. çok yazık. kelimelerin kifayetsiz kaldığı an..
Old 12-06-2009, 17:10   #14
Av.Osman Oktay

Yakinen tanıdığım ve olayın hemen akabinden itibaren ilgilendiğimiz meslektaşımızın vahşice katledilmesini kabul edemiyorum.Mesleğe ve meslektaşlara yönelik bu eylemler için basit bir şekilde taziye mesajları ile geçiştirilmeden av.m.yücel ve minee.mine rumuzlu arkadaşlarımızın belirttiği yönde çalışmaların ivedilikle yapılmasını arzu ediyorum.Hepimizin başı sağolsun.
Old 12-06-2009, 17:20   #15
sultanisik

Yüregimin en derininde ailesinin acısını hissettim.Ailesine sabırlar dilerim..
Old 12-06-2009, 18:10   #16
caner87

Onca yıl oku,çalış,didin..
Evine ekmeğini götür..
Her türlü zorluğa katlan..
sonra hasım sahibi ol durduk yere...
Bir de canınla öde bedeli...
Old 12-06-2009, 23:05   #17
av.ferhat

Acımız büyük kelimeler yetersiz kalıyor,Allah rahmet eylesin yakınlarına sabırlar versin.
Old 12-06-2009, 23:15   #18
Av. Fatih KARACA

Meslektaşımın geride kalanlarına sabır dilemekten başka bir şey gelmiyor elden bu aşamada.

Ne denebilir ki...
Sizi korumakla görevli polis memurları görevini gereği gibi yerine getirmezse, üstelik zanlı da yine bir kamu görevlisi, başka bir polis memuru olursa, boğazınız düğümlenir, yutkunursunuz fakat hiçbir şey söyleyemezsiniz. Bugünden itibaren anlaşılmıştır ki, kamu görevi yapan meslektaşlarımız artık sadece bellerinde taşıdıkları silahlara güvenebileceklerdir. Ne kadar acı da olsa, benim kanaatim odur. Meslektaşlarımız arasında bireysel silahlanmanın hızla yaygınlaşacağını üzülerek öngörmekteyim.
Old 12-06-2009, 23:19   #19
Av. Fatih KARACA

Sn. Meslektaşlarım;

Beni bağışlayın ama sormadan duramayacağım. Cevabını da biliyorum ya neyse. Meslektaşımız, o anda bir ilamın gereğini yerine getirmeye çalışıyormuş. Şayet o polis memuru, avukatı değil de, kararı veren yargıcı vursaydı bugün bu ülkede neler olurdu düşünebiliyor musunuz?

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 12-06-2009, 23:40   #20
üye18332

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Sn. Meslektaşlarım;

Beni bağışlayın ama sormadan duramayacağım. Cevabını da biliyorum ya neyse. Meslektaşımız, o anda bir ilamın gereğini yerine getirmeye çalışıyormuş. Şayet o polis memuru, avukatı değil de, kararı veren yargıcı vursaydı bugün bu ülkede neler olurdu düşünebiliyor musunuz?

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA

Daha acısı Sayın Karaca; dün ve bugün kaç baro açıklama yaptı biliyor musunuz? Kaç baro sesini çıkardı? Neden Ortak eylem yapmadı 78 baro? Ölen sadece Manisa BArosu Avukatı mıydı? Meslektaşımız değil miydi?
Yargıca gelene kadar......

Saygılarımla,

http://www.bursabarosu.org.tr/

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4236

www.izmirbarosu.org.tr

http://www.elazigbarosu.org.tr/index...1&yer=2&no=589

http://www.manisabarosu.org.tr/haber.aspx?Id=110

http://www.ordubarosu.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=1331&Ite mid=1

http://www.samsunbarosu.org.tr/haber.php?id=441

http://www.sirnakbarosu.org.tr/ANASA...ID=142&?type=h

http://www.trabzonbarosu.org/haberler/?id=83
Old 20-06-2009, 17:43   #21
Av.Kamil Mercan

Bu sitede daha önce tartışması yapılmış bir konu vardı...

Bence tabancanı alacaksın
gerisi nasip kısmet.En azından kolluktu falan uğraşmıcaksın...
Old 21-06-2009, 15:16   #22
ANTKOM

Görevini yerine getiren bir avukata böyle bir saldırı yapılmasını kınıyorum.Allahtan rahmet diliyorum.
Old 08-07-2009, 16:22   #24
Av.Yasar SALDIRAY

YAPILAN SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUM...

KATİLİN DE EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASI İÇİN TÜM MESLEKTAŞLARIMIN DESTEK OLMASINI DİLİYORUM... ( Özellikle de Manisa Barosu Avukatlarının )

Ailesine de sabır diliyorum...

SAYGILARIMLA

Bir tek kişiye
yapılan haksızlık

bütün topluma yönelmiş
bir tehdiddir.
Montesquieu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi