Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ltfn Acil! Dernekler kanunu madde 32 kapsamında adli para cezası

Yanıt
Old 03-12-2008, 09:55   #1
avesrademr

 
Acil Ltfn Acil! Dernekler kanunu madde 32 kapsamında adli para cezası

Dernekler Kanunu madde 32'nin kapsamı ile ilgili bir sorum olacak. Bir derneğin aynı kanunun 19.maddesine göre Nisan ayına kadar sunma yükümlülüğü olan beyannamesini sunmaması durumunda dernek başkanına kesilen idari para cezası sizce madde 32 kapsamında değerlendirilebilir mi? Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.
Old 03-12-2008, 10:53   #2
av-gülen

 
Varsayılan

Sayın av.esra bir karar buldum , dernekler kanunu madde 32 ile ilgili ancak ne derece tatminkar bilemiyorum... Saygılar...

T.C. YARGITAY
9.Ceza Dairesi

Esas: 2007/9430
Karar: 2008/544
Karar Tarihi: 31.01.2008

ÖZET: Suç tarihinde yürürlükte bulunan kanun uyarınca delilleri takdir ve davaya bakmanın Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevine girdiği, bu nedenle görevsizlik kararı verilmesi gerektiği gözetilmelidir.

(2908 S. K. m. 85) (5253 S. K. m. 32) (5235 S. K. m. 11)

Dava: Dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Karar: İddianamedeki anlatıma ve nitelendirmeye göre sanıkların usulsüz harcama yapma şeklindeki eylemlerinin, suç tarihinde yürürlükte bulunan 2908 sayılı Kanun'un 85/2. maddesi ile 23.11.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5253 sayılı Kanun'un 32/f maddesi kapsamında bulunması nedeniyle delilleri takdir ve davaya bakmanın 5235 sayılı Kanun'un 11. maddesi uyarınca Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevine girdiği, bu nedenle görevsizlik kararı verilmesi gerektiği gözetilmeden yargılamaya devamla yazılı şekilde hüküm tesisi,

Sonuç: Kanuna aykırı ve C.savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, sair yönleri incelenmeksizin hükmün bu sebepten dolayı BOZULMASINA, 31.01.2008 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)


Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 03-12-2008, 12:33   #3
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan

5253 sayılı Dernekler Kanununun 19uncu maddesinin 1’inci paragrafında; “Dernekler, yılsonu itibarıyla faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülkî idare amirliğine vermekle yükümlüdürler…” hükmü yer almaktadır. Bu hükme göre dernekler beyannamelerini Nisan ayının sonuna kadar mülki idare amirliğine vermek zorundadırlar. Kanunda açık olarak beyanname verme süresi belirtilmiştir. Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliği açısından beyannamenin geç verilmesi sebebiyle veya başka bir sebepten dolayı derneklere uygulanan idari para cezalarında istisna ya da indirim uygulama imkânı bulunmamaktadır.

İdari para cezalarında sadece 31.03.2005 tarih ve Mükerrer 25772 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereğince erken ödemeden kaynaklanan bir indirim imkânı bulunmaktadır. Bu indirimin amacı, idari para cezalarının husumete mahal vermeden bir an önce hazineye intikalini sağlamaktır. Erken ödeme indirimi, sadece derneğin beyannamesini geç vermesi ya da hiç vermemesi durumunda değil, Dernekler Kanununun 32’inci maddesinde gösterilen diğer sebeplerden kesilen idari para cezalarında da uygulanabilmektedir.

Derneklere uygulanan idari para cezaları Kabahatler Kanununda tanımlanan kabahat kavramı içerisinde yer almaktadır. Kabahatler Kanununun 3’üncü maddesindeki;

“Bu Kanunun;
a) İdari yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümleri diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmaması halinde,
b) Diğer genel hükümleri, idari para cezası veya mülkiyetin kamuya geçirilmesi yaptırımını gerektiren bütün fiiller hakkında, uygulanır.”

Hükmü gereğince, idari yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümleri hariç, bu kanunun genel nitelikteki hükümleri Dernekler Kanunundaki kabahatler hakkında da uygulanabilmektedir. Kabahatler Kanununun 17 inci maddesinin 6’ıncı fıkrasında idari para cezaları ile ilgili genel nitelikte ; “Kabahat dolayısıyla idari para cezası veren kamu görevlisi, ilgilinin rıza göstermesi halinde bunun tahsilâtını derhal kendisi gerçekleştirir. İdari para cezasını kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme, kişinin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemez” hükmü yer almaktadır. Bu madde hükmüne göre kendisine idari para cezası tebliğ edilen dernek yöneticisi tebliğden itibaren dava açma süresi içerisinde dava açma yoluna gitmeden cezayı öderse bu cezanın dörtte bir indirilebilmektedir. Ancak bu ödeme yargı yoluna başvurmaya engel değildir.
Old 03-12-2008, 13:11   #4
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avesrademr
Dernekler Kanunu madde 32'nin kapsamı ile ilgili bir sorum olacak. Bir derneğin aynı kanunun 19.maddesine göre Nisan ayına kadar sunma yükümlülüğü olan beyannamesini sunmaması durumunda dernek başkanına kesilen idari para cezası sizce madde 32 kapsamında değerlendirilebilir mi? Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

32 inci maddenin l bendi şöyledir:

Alıntı:
l) 22, 23 ve 24 üncü maddelerde belirtilen bildirim yükümlülüğünü, 19 uncu maddede belirtilen beyanname verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen dernek yöneticilerine ve 24 üncü maddede belirtilen temsilcilere beşyüz Türk Lirası idari para cezası verilir.


Açıkça l bendinde sayılmış zaten. Neden tereddüt geçirdiniz?

Not: Mesajınızın tamamını bu şekilde koyu yazmayınız.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
idari para cezası advocat63 Meslektaşların Soruları 11 10-09-2009 15:49
idari para cezası av.sgenc Meslektaşların Soruları 4 15-06-2008 16:02
idari para cezası denizyldz_84 Meslektaşların Soruları 1 08-05-2008 00:15
ssk idari para cezası HEATHER Meslektaşların Soruları 1 10-04-2008 16:12
TRT'nin bandrolsüz satış nedeniyle verdiği para cezası idari para cezası mıdır ? Selahattin Meslektaşların Soruları 20 16-01-2008 14:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03183103 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.