Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesine Dayanarak Tapuya Konulan Şerh Süresinin Uzatılması Hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-07-2013, 15:50   #1
iussy

Acil Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesine Dayanarak Tapuya Konulan Şerh Süresinin Uzatılması Hakkında

Merhabalar,

Günlerdir bu konu hakkında araştırma yapmaktayım ancak yeterli ve tatmin edici bir sonuç elde edemedim. Bu nedenle de sizlerden yardım istemekteyim.

Elimde 2008 tarihli bir Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi var ve bu sözleşme 2010'da tapuya şerh edilmiş. Bu sözleşmenin şerh süresi 2008'den itibaren mi 5 yıldır yoksa 2010'dan itibaren mi?

Bu arada taraflar arasında halen süregelen sözleşmenin feshine ilişkin dava bulunmakta olup, taşınmazın el değiştirmesi ihtimaline binaen bu şerh süresini uzatabilmek istiyorum. Bunun için de bir dava açmam gerekecek sanırım ama bu dava dilekçesinin de içeriği nasıl olacak emin olamıyorum açıkçası.

Yaptığım araştırmalarda, MK m. 1009 uyarınca, Yargıtay'ın aşağıdaki kararını buldum, bu karara göre 5 yıllık süre, şerhin tapuya kaydından itibaren başlamaktadır. Ancak Tapu Kanunu'nun 26. maddesinde, sürenin bitimi ile lerhin re'sen terkin edileceği belirtilmekte. Bu durumda aklım karışıyor. Bilgisi olan, örnek dava açmış birileri varsa, lütfen yardımcı olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,
iussy

T.C.

YARGITAY

15. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/3769

K. 2004/719

T. 13.2.2004

• KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDEN DOĞAN HAKLAR ( Tapu Kütüğüne Şerhedilebileceği )

• AKİTLERDEN DOĞAN ŞAHSİ HAKLARIN TAPUYA ŞERHİ ( Sözleşmede Şerh Anlaşması Veya Noterde Düzenlenmiş Satış Vaadi Sözleşmesi Olması Gereği - Şerhin Tapudan Silinmesindeki Beş Yıllık Sürenin Tapuya Şerh Tarihinden İtibaren Başlayacağı )

• TAPUYA ŞERH ( Arsa Payı Karşılığı İnşaat Yapım Sözleşmesinden Doğan Haklar )

2644/m. 26/5

4721/m. 1009

ÖZET : Türk Medeni Kanununun 1009. maddesinde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan hakların tapu kütüğüne şerh edilebileceği kabul edilmiş olup, şerhin tapudan silineceğine ilişkin 5 yıllık süre ise şerhin tapuya kaydından itibaren başlamaktadır.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı hükmün temyizen tetkiki davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : Dava, kat karşılığı eser sözleşmesinin tapu kütüğüne şerh verilmesi istemiyle açılmış, mahkemece davanın reddine karar verilmiştir.
Medeni Kanunumuza göre kanunda açıkça beyan edilen akitlerden doğan şahsi haklar tapu kütüğüne şerh verilebilir. Bunun için genel olarak ayrıca sözleşmede şerh anlaşmasının bulunması gerekmekte ise de Noterler tarafından düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri, taraflardan biri isterse tapu siciline şerh verilir ( Tapu Kanununun 6217 sayılı kanunla değişik 26/5 md. ). Dava konusu sözleşme bir taraf inşaat yapımını, diğer taraf satış vaadini içeren iki taraflı bir sözleşme olup Tapu Kanununun değişik 26/5 maddesi uyarınca tapuya tescil edilebileceği gibi, sözleşmenin 29.maddesindeki şerhe ilişkin anlaşma uyarınca da tescili istenebilir.
Kaldı ki 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 1009. maddesinde, "arsa payı karşılığı inşaat" sözleşmesinden doğan hakların tapu kütüğüne şerhedilebileceği de kabul edilmiştir.
Diğer yandan şerhin tapudan silineceğine ilişkin 5 yıllık süre ise şerhin tapuya kaydından itibaren başlamaktadır ( Bkz.Tekinay Eşya Hukuku Cilt 1.1989-sayfa 382 ). Şerhe imkan veren sözleşme feshedilmediğine göre mahkemece davanın kabulüne karar verilmelidir. Aksine görüşle 5 yıllık sürenin sözleşme tarihinden başlayacağı gerekçe yapılarak davanın reddedilmesi doğru olmamış kararın bozulması uygun bulunmuştur.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün temyiz eden davacı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcının istek halinde temyiz eden davacıya geri verilmesine, 13.2.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi. yarx
Old 18-07-2013, 10:18   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın iussy,
Alıntı:
Yazan iussy
...2008 tarihli bir Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi var ve bu sözleşme 2010'da tapuya şerh edilmiş. Bu sözleşmenin şerh süresi 2008'den itibaren mi 5 yıldır yoksa 2010'dan itibaren mi?...Yaptığım araştırmalarda, MK m. 1009 uyarınca, Yargıtay'ın aşağıdaki kararını buldum, bu karara göre 5 yıllık süre, şerhin tapuya kaydından itibaren başlamaktadır...

Tapu Kanunu m.26/8'de "ŞERHTEN İTİBAREN" 5 yıl dediği için; süre, sözleşme tarihinden değil; tapuya şerh verildiği tarihten itibaren başlar. Yani somut sorunuzda 2010+5YIL=2015...

Alıntı:
Yazan iussy
...Bu arada taraflar arasında halen süregelen sözleşmenin feshine ilişkin dava bulunmakta olup, taşınmazın el değiştirmesi ihtimaline binaen...
Bu davayı gören mahkemeden ihtiyati tedbir talep edebilirsiniz (HMK m.390).

Saygılar...
Old 19-07-2013, 16:23   #3
iussy

Sayın Öksüz,

Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Ben de sizinle aynı görüşteyim. Nitekim paylaştığım Yargıtay kararı da aynı yönde, ancak bir kısım tapu müdürlükleri ile yaptığımız görüşmelerde, bu hususu kabul etmeyenler oldu. Sürenin uzatılması için dava açılması gerektiğini belirtenler oldu, ancak ben böyle dava örneği daha önce görmedim ve yaptığım araştırmalarda da rastlamadım.

Süregelen davada, müteaddit kereler ihtiyati tedbir talep etmeme rağmen reddedildi bu taleplerim. Her ne kadar yeniden istediysem de akıbeti ne olacak önümüzdeki günlerde umarım göreceğim.

Peki sizce şerhin, düzenlemelere aykırı şekilde terkin edilmesi halinde, yapılabilecek işlemler nelerdir? Zannımca tapu müdürünün de sorumluluğuna gidilmesi, işlemin dava konusu edilmesi vs. söz konusu olacaktır.

Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla,
iussy
Old 20-07-2013, 09:42   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın iussy,

5 yıllık sürenin şerhten itibaren başlayacağı "kanunî düzenleme"dir. Dolayısıyla bu hususun tapu memurunun yorumuna ihtiyacı yok.
_ Şerhin kaldırılması akabinde müteahhidin tekrar şerh konulması talebini engelleyen bir hüküm yok bence; müteahhit, tekrar şerhin işlenmesini talep edebilir.
_ TMK m.1007: "Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devlet sorumludur..."

Alıntı:
Yazan iussy
...Süregelen davada, müteaddit kereler ihtiyati tedbir talep etmeme rağmen reddedildi bu taleplerim. Her ne kadar yeniden istediysem de ...
HMK m.391/3: " İhtiyati tedbir talebinin reddi hâlinde, kanun yoluna başvurulabilir. Bu başvuru öncelikle incelenir ve kesin olarak karara bağlanır."

* Doktrinde "kat karşılığı inşaat sözleşmeleri"ne dair şerhlerin geçerliliği için süre öngörülmediğinden müteahhidin hakları devam ettikçe şerhin de geçerli kalacağını savunanlar dahi vardır.

P.S: Aşağıdaki linki de incelemenizi öneririm:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=79994

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi