Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Bozuk İlaÇ

Konuyu Kilitleyin
Old 17-03-2010, 19:32   #1
Konuk

 
Varsayılan İlaÇ

İlaç kullandık bozuk çıktı elimde rapor var ilacın bozuk olduğuna dair ama nedendir dava açmak bu memlekette bu kadar zor sakatlık yada ölüm yok sonunda fakat ilaç bu ilaç ölmedik diye içelim oh ne ala hepsi bu kadarmı?suçlu yokmu İlacı piyasaya sürenin bundan para kazananın suçu yokmu tazminat davası aç 3-4 bin lira bumudur yanii...koskoca şirket için ne basit
Old 17-03-2010, 23:35   #2
faruksa

 
Varsayılan

İlaç bozuk olmasından tam olarak kastınız nedir? Rapor kim tarafından verilmiş?
Ortada bir zarar tehlikesi var. Yakınmanız doğal ve anlaşılır olsa da bunu yetkili mercilere bildirirseniz sonuç elde etmeniz mümkün olabilir. Örneğin ilaç üzerinde incelemeyi savcılık vasıtasıyla yaptırsaydınız, daha elverişli olurdu. Ayrıca bu bir Eczane ise Sağlık Bakanlığı ve SGK nezidinde şikayetlerinizi dile getirmeniz ve yaptırım uygulatma olasılığınız olabilirdi. Benim Söyleyebileceğim bunlardan ibaret. Umarım yardımcı olabilmişimdir Saygılarımla.
Old 17-03-2010, 23:42   #3
üye8180

 
Varsayılan

Sayın Konuk, bozulmuş ilaç satmak suçtur. Yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur.


Türk Ceza Kanunu 186. madde: (1) Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş, değiştirilmiş her tür yenilecek veya içilecek şeyleri veya ilaçları satan, tedarik eden, bulunduran kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve binbeşyüz güne kadar adlî para cezası verilir.

(2) Bu suçun, resmi izne dayalı olarak yürütülen bir meslek ve sanatın icrası kapsamında işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.



Suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunma hakkınız bulunmaktadır.
Old 18-03-2010, 01:04   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Ölüm ya da sakatlık olmasa da sağlığınızda herhangi bir zarar meydana gelmişse bu zararınızın giderilmesi için ilaç üreticisinden tazminat isteme hakkına sahipsiniz. Bu hakkı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tüketiciye tanımaktadır, siz üretici ile sözleşme yapmış olmasanız bile üreticiyi sorumlu tutmaktadır. Haklarınızı kullanırken bir avukattan hukuksal destek almanız hak kaybına uğramamanız için önemlidir. Parasal gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bozuk ilaç Konuk Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 6 03-11-2009 11:26
Hekimler , İlaç Şirketleri, İlaç Tanıtımı Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hasta Hakları Çalışma Grubu 16 14-04-2008 18:22
Köftenin %85.5 i Bozuk !!! Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 20-10-2006 13:47
Reçetesiz İlaç Satılamaz?? Dr.Okan ŞENEL Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 23:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03964710 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.