Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uluslararası Şirket Birleşme Sözleşmeleri...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2009, 19:38   #1
av.alem

Acil Uluslararası Şirket Birleşme Sözleşmeleri...

Değerli Meslektaşlar,

Ülkemizde madencilik alanında iş yapmak isteyen yabancı bir şirket ile yapılacak anlaşma ve sözleşmenin genel hatları itibariyla özellikle de böyle bir sözleşme, anlaşmada olmazsa olmazların neler olacağına dair fikir ve varsa sözleşme, anlaşma örnekleri hususunda bilgi paylaşımı rica ediyorum...

Saygılar...
Old 08-06-2009, 09:26   #2
kapgan

Merhaba,

Metin dili İngilizce-Türkçe mi düşünüyorsunuz yoksa Türkçe olması yeterli mi?
Old 08-06-2009, 13:51   #3
av.alem

Değerli Meslaktaşım;

İngilizce - Türkçe olması daha uygun olur, çok teşekkürler...

Selamlar...
Old 08-06-2009, 21:06   #4
kemal çelik

Sayın Meslektaşım,
başlığa bakarak bunun müvekkiliniz olan yerli bir şirket ile yabancı bir madencilik şirketi arasında yapılacak ortaklık anlaşması olacağını varsayıyorum. Birçok teknik hususa dikkat etmek gerekir.Ben naçizane temel bir hususa değinmek istiyorum. Ülkemize giren yabancı yatırımcılar başta ülkeyi,pazarın dinamiklerini anlamak,bürokrasi,izinler,kadro,lojistik,gümrük ve muhasebeyi oturtana kadar yerli bir ortağa çok ihtiyaç duymaktalar. Ayakları yere bastıktan sonra ise tavırları çok değişmektedir. Yapacağınız sözleşmede bu aşamadan sonra sermaye artırımı,ortaklıktan ayrılıp kendi yapılanması ile devam etmesi ve benzeri yollarla yerli ortağı kullanıp sonra tavır değişikliklerine gidecek ihtimallere karşı sözleşmeye yeterli tedbirleri koymanızı öneririm.Türkiye'ye gelene değin çok sayıda başka yeni pazarlara da girmişlerdir. Orada nasıl davranmışlar bunu da araştırın mutlaka.
Old 09-06-2009, 10:10   #5
AV ŞEYDA

ortaklık payları, devir işlemleri,tarafların yükümlülükleri, yapılan işlemlere ilişkin izinlerin ve masrafların kim tarafından ne şekilde karşılanacağı, kar zarar paylaşımının şekli, tarafların yükümlülükleri, sermaye yapısıı ve sermaye değişikliklerine ilişkin düzenlemeler, maden işleri ile ilgili izin ve bu izne dayalı olarak yapılacak işlemlerde sorumluluk kapsamı, yabancı uyruklu bri şirket olduğundan bana göre resmi dili türkçe belirlemeniz ve türk hukuku ve türk mahkemelerinin yetkisini düzenlemeniz gerkmektedir. temelde aklıma gelenler bunlar.
koay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi