Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bilgisayar üzerinden kurulan sözleşme geçerli olabilirmi? Tıklama ile akit kuruluşu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2010, 18:01   #1
Hasan ERCAN

Varsayılan bilgisayar üzerinden kurulan sözleşme geçerli olabilirmi? Tıklama ile akit kuruluşu

Gsm op1 i ile 1yıllık paket tıkladım imza yok. Paket 120 dk. Diğer op.lerdeki lerle de konuşunca 30 tl lik paket 300 tl çıktı . Paket aşımında uyarı gelmedi. Telefon kapandı. 2.ay cayma bedeli,faiz vs.borç 450. Cayan ben değil operatör. Alacağı varsa icra ile almalı değilmi? Tartışma konusu:1- imzasız sözleşmenin hukukumuzdaki yeri ve uygulamadaki durumu2- cayma bedeli hukuki mi?

Bilirkişi olarak üye hasan ercan
Old 12-10-2010, 12:23   #2
Admin

Birinci sorunuzun cevabı BK 11'da mevcut. Şerhimizde bu maddenin altındaki şerhlere de bakmanızı öneririm: (Orada elektronik sözleşmelere özgü açıklamalar da var).
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzu...mid=3272#bilgi

İkinci sorunuzun cevabı için ise sözleşmenize bakmak gerekir. Sözleşmenizde böyle bir hüküm varsa, -istisnai durumlar hariç- genel kural olarak geçerli olacaktır.
Old 13-10-2010, 07:02   #3
Hasan ERCAN

Varsayılan elokronik sözleşme

sn.admin şerhlerde,b.k uluslararası sözleşme kriterlerini okudum.Yeni bilgiler öğrendim.Fakat benim sorunumun tam karşılğını bulamadım.Ben elekronik imza atmadım.TIKLAMA İMZA OLAMAZ.
Old 13-10-2010, 09:43   #4
Admin

Sayın Hasan ERCAN,
Alıntı:
Ben elekronik imza atmadım.TIKLAMA İMZA OLAMAZ.
Sıhhat şartı ile İspat şartı arasındaki farka ilişkin şerhi okudunuz mu?

Bir elektronik sözleşmenin elektronik imza ile yapılması şart değildir, zira evvelemirde HERHANGİ bir sözleşmenin imza ile yapılması (ve hatta yazılı yapılması) şart değildir. Sözleşme tarafların irade beyanlarının uyuşması ile kurulur. (BKZ BK md 1)

Gazete bayine girdiğinizde gazeteci X gazetesi mi istiyorsunuz dese, siz de gözünüzü kırpsanız, o gazeteyi size uzatsa, siz de parayı uzatsanız, değil "imza", ağzınızdan çıkmış tek kelime bile yoktur ama aranızda BK md 1 gereğince gayet geçerli bir hukuki sözleşme oluşmuştur.

Tıklamanın imza olmadığı konusunda haklısınız, tıklama "irade beyanıdır" ve o da (karşı tarafın beyanı ile uyuştuğunda) sözleşme kuruluşu için yeterlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi