Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tellal Ve Cezaİ Şart

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2012, 09:27   #1
Avukat006

Varsayılan Tellal Ve Cezaİ Şart

Alıcı müvekkilim,tellal ile "satış vaadi ve tellallık sözleşmesi" adı altında bir gayrimenkulün satımı için sözleşme imzalıyor ve kapora veriyor daha sonra sözleşmede belirlenen günde tapuda oluyor fakat tapuya ne gelen var ne giden,daha sonra müvekkil tellalı aradığında satıcının satıştan vazgeçtiğini söylüyor,satıcıya müvekkilim sözleşmeye davet amaçlı bir ihtarname gönderdiğinde satıcı tellale bahse konu gayrimenkulün satıışı için yetki vermediğini,tellal hakkında suç duyurusunda bulunacağını söylüyor ve akabinde satıcının şikayeti ile tellal as. cezada yargılanıyor ve satıcı ifadelerinde daha sonra eşini evin gösterilmesi ve reklamının yapılması noktasında yetkilendirdiğini tellalın söylediği fiyatı düşük bulduğunu şikayetinin olmadığı sebebiyle tellallar beraat ediyor."Satış vaadi ve tellallık Sözleşmesi'nin" 5. maddesi "Taraflardan herhangi birisi,iş bu alım satımdan vazgeçtiği takdirde On bin yeni türk lirası ceza ve ayrıca tellallara 20 bin tl hizmet bedeli ödemeyi koşulsuz ve şartsız kabul taahhüt eder. şeklinde bir hüküm mevcuttur.Bu hükme göre alıcı olarak satıcıdan 10 bin tl cezai şart istiyebilirmiyiz.Zira alıcı ve tellal arasında BK 404 e göre geçerili bir tellalık sözleşmesi mevcut değil midir? Şimdiden fikir mesainiz için teşekkür ederim
Old 21-05-2012, 16:48   #2
yılmazkan

1- Yazılı sözleşme var,
2- Sözleşmede cezai şart var,
3- Satış vaadi ve tellallık sözleşmesinde satıcı malikin de imzası varsa,
4- Sonradan tellalın söylediği fiyatın düşük bulunması satıcı malik lehine haklı sebep oluşturmayacaktır. Bu nedenle 10bin TL cezai şart satıcı malikten istenebilir, diye düşünüyorum.
Old 28-05-2012, 11:10   #3
Avukat006

Satıcı malik sözleşmeye imza atmıyor onun yerine emlakçı ben yetkiliyim diye imza atıyor daha sonra malik ben emlakçıya yetki vermedim diyor ve emlakçılar hakkında suç duyurusunda bulunuyor emlakçılar as.cezada yargılanıyor daha sonra emlakçı yumuşak geçişli ifadelerle(aslında yetki verdimde ev gösterilsin diye tellallık sözleşmesi için yetki vermedim bizim zararımız yok evin fiyatının düşük olduğunu öğrenince vazgeçtik diye beyanı var)
Old 28-05-2012, 11:35   #4
yılmazkan

Risklerini müvekkilinize anlatıp yazılı onayı ile dava açmaya değer diye düşünüyorum.
Old 28-05-2012, 12:54   #5
Av.Selim Balku

Yeni Borçlar Kanunu incelemedim ama umarım şu tellaliye sözleşmeleri ilgili bir yeni bir düzenleme vardır.

Benzer konuda tellal müvekkilime dava açmıştı, dava aleyhe sonuçlandı. Oysa cayan tellaldı, alıcının bundan haberi bile yoktu, neyse...

Bu konuda husumet sorununa dikkat etmenizi öneririm. Husumet tellala mı ya da satıcıya mı yöneltmeli konusu bence net değildir.

Bence husumet tallala yöneltilmeli... Sözleşmede taraf olarak satıcı görünmemektedir.

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi