Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırma

Yanıt
Old 30-07-2007, 13:37   #1
advocat63

 
Varsayılan kamulaştırma

Müvekkilimin taşınmazının bir kısmı 1965 yılında kamulaştırılmıştır.Bilahare 1974 yılında yapılan tapulamada her nasılsa kamulaştırılan kısım müvekkil adına tescil edilmiştir.Ayrıca Müvekkil 1965 yılında yapılan kamulaştırma bedelinin kendisine ödenmediğini iddia etmektedir.İdare 1965 yılında kamulaştırılıp 1974 yılında müvekkil adına tescil edilen kısm için tapu iptal ve tescil davası açtı.Kafama takılan husus:1-Kadastro tespitinin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra dava açıldığı için reddedilmesi mi gerekir.Yoksa kamu malı açısından kadastro kanunda öngürülen 10 yıllık süre işlemez mi?2-Müvekkilin idda ettiği gibi usulüne uygun şekilde yapılan kamulatırma sonucu kamulaştırma bedeli ödenmemise BK 125 de öngürülen 10 ylıık süreye tabi midir?.
Old 31-07-2007, 21:56   #2
Nuriye Değer

 
Varsayılan

Kamulaştırma adli ve idari yönden kesinleşmiş ise her zaman tescil davası açılabilir. Mal sahibi 5 yıllık süre içinde kamulaştırma işlemine fiilen geçilmediği iddiası ile mülkiyetin iadesi davası açmamış yada açmayacak ise kamulaştırılan yer için kadastro parselinin eski malik adına kesinleşmiş olması eski maliki ihtilafsız malik yapmaz. Tapu iptal davası yada KK 17. maddeden tescil davası açılabilir.Bedel alınmamış ise kamulaştırma işleminin tebliği geçersiz ise tezyidi bedel açılabilir.
Old 31-07-2007, 23:50   #3
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

TMK 705. md. göre kamulaştırmada mülkiyet tescilden önce idareye geçer.
Kam. K.nun 38 inci md.sinin Anayasa mahkemesi tarafından 2003 yılında iptalinden önceki hükmüne göre de mal sahibinin kamulaştırılan veya kamulaştırmasız el atılan taşınmazla ilgili her türlü dava hakkı 20 yıl geçmekle düşer. Anayasa mahkemesi kararı yayınlandıktan sonraki olaylara uygulanır.

Kamu malları için Kad.K.nun 12. md. sinde öngörülen hak düşürücü süre uygulanmaz İdare her zaman itiraz edebilir.

Bu durumda, 20 yıllık süre geçmiş olmakla 1985 yılı itibariyle tapu malikinin bedel dahil her türlü dava hakkı kalmamıştır. İdare her zaman itiraz edebileceğinden idarenin açtığı tapu iptali ve tescil davasının idare lehine sonuçlanması büyük oranda ihtimal dahilindedir.. Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kamulaştırma avfatih Meslektaşların Soruları 4 16-07-2007 16:05
Kamulaştırma Av.Günar Meslektaşların Soruları 1 14-06-2007 16:50
Kamulaştırma Av.Mehmet Yılmaz Meslektaşların Soruları 3 05-06-2007 21:10
Kamulaştırma .. dark Hukuk Soruları Arşivi 4 14-01-2007 12:17
Kamulaştırma av.fatmanur Meslektaşların Soruları 5 21-12-2006 20:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03629088 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.