Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Spor merkezi üyelik iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2011, 19:46   #1
tunak

Varsayılan Spor merkezi üyelik iptali

<merhabalar sevgili meslektaşlarım,

29.12.2010 tarihinde bir spor merkezine 60 kontor karsılığı (kontor sistemi, spor merkezine girdiğin takdirde düşen bir sistem) ortalama 5 ay süre ile üyelik yaptırdım ve parasını kredi kartı aracılığı ile ödedim, yaklaşık 10 gün sonra ilk kullanımımı gerçekleştirdim. Sözleşmenin imzalanması sonrası 13.gün üyeliğimi iptal ettirmek istediğimi spor merkezine yazılı bir şekilde bildirdim ancak hiç bir şekilde para iadesi yapamayacaklarını söylediler. İmzaladığım sözleşmede, para iadesinin ilk 7 gün içinde yapılabileceği yazıyor, sonrasında doktor raporu ile %15 i kesilerek iade yapılır diyor..

Ben; tüketici kanunun 11. maddesi gereğince.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ
Madde 11/A - (Ek madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./18. md.)
Her türlü abonelik sözleşmelerine taraf olan tüketiciler, isteklerini satıcıya yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerine tek taraflı son verebilirler.
Satıcı tüketicinin aboneliğe son verme isteğini, yazılı bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde yerine getirmekle yükümlüdür.
Süreli yayın aboneliğine son verme isteği ise; yazılı bildirimin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren günlük yayınlarda onbeş gün, haftalık yayınlarda bir ay, aylık yayınlarda üç ay sonra yürürlüğe girer. Daha uzun süreli yayınlarda ise, bildirimden sonraki ilk yayını müteakiben yürürlüğe konulur.
Satıcı, abone ücretinin geri kalan kısmını hiçbir kesinti yapmaksızın onbeş gün içinde iade etmekle yükümlüdür.

sözleşmeyi iptal edebileceğimi düşündüm. Haklı mıyım? Konu hakkında tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.
Old 13-01-2011, 22:31   #2
Admin

Tüketicinin Kanunun 11. maddesinde düzenlenen abonelik sözleşmesinin sizin olayınıza uygulanabileceği görüşünde değilim. Kanunun bu düzenlemesi dergi/gazete aboneliği gibi sözleşmeleri kapsıyor ve bence spor salonu ile yapılan sözleşmede para iadesi için kullanılamaz.

Bu arada sizin olayınızdan bağımsız olarak söylüyorum: Spor salonu üyeliklerinde sözleşme süresi uzadıkça fiyat indirimi yapılan sistemler sıkça uygulanıyor. Örneğin 1 aylık üyelik için 100-TL talep ediliyorsa, 1 yıllık üyelik için 500-TL, 5 yıllık üyelik için 1000-TL gibi kademeli azalan sözleşme tipleri sunulabiliyor. Eğer 11. maddeyi bu sözleşmelere uygulayacak olursanız, herkes en avantajlı fiyat politikasına sahip en uzun süreli sözleşmeyi tercih edip, sonra örneğin 2 ay sonra sözleşmeyi tek taraflı fesh ederek, para iadesi talep edebilir ve böylece 1 aylık üyeliği örneğin 15-TL'ye mal edebilir ve takdir edersiniz ki bu da hakkaniyetli olmayacaktır.

Kaldı ki sizin olayınızda esasında kilit noktası sizin sonradan fikir değiştirmenizden ibaret gözüküyor ki, bu durumda vazgeçme hakkınız kapıdan satışlarda BİLE madde 8 gereğince 7 günle sınırlı. Sizin olayınızda kapıdan satış olmadığı (olsa bile 7 günün de geçtiğini) düşünüldüğünde sözleşme ile bağlı olmadığınızı iddia etmenin mümkün olmadığı görüşündeyim.

Bu açıdan bence Tüketici kanunundan kaynaklanan bir talepte bulunmanız mümkün gözükmüyor ancak BK 161 gereğince cezai şartın fahiş olup olmadığını tartışmanız olası.
Old 09-08-2012, 15:44   #3
Av.Seda1985

Merhaba,

Müvekkilim bir spor klübüne üye, bir akşam spora gittiğinde bir başka üyenin ısrarlı sözlü tahrikleri sonucunda diğer üye ile kavga ediyorlar. Müvekkilim uzun süre çabalayarak diğer üyeyi her ne kadar sözlü biçimde uzaklaştırmak istese de diğer üyenin gerilimi artırması sonucu tahrike kapılarak diğer üyeye vurmaya çalışıyor ancak orada olan kızı duruma engel oluyor. Yani diğer üyeye hiç bir zarar gelmiyor. Spor merkezi müvekkilimi görüşmeye çağırıyor, müvekkil durumu izah ediyor, diğer üyenin sözlü sataşmaları olmasa idi asla böyle bir olayın yaşanmayacağını, kendisinin bu olaydan daha fazla zarar gördüğünü, resmen sinir krizi geçirdiğini, olay esnasında yaşanan arbededen (kızının kendisini uzaklaştırmaya çalışması esnasında) dolayı kafasını duvara vurduğunu izah ediyor. Spor klübü yönetimi müvekkile aslen haklı olduğunu, kimsenin kendisini bu denli rahatsız etmeye hakkı bulunmadığını söylüyor. Yaklaşık 15 gün sonra ise müvekkilimin ve diğer üyenin üyeliğini iptal edeceklerini, kalan 5 aylık parayı ise iade edeceklerini belirtiyorlar. Sözleşmede bu hususa ilişkin bir açıklık olmamakla beraber sadece şu hüküm var; 'üyenin klüp içerisinde kasti veya taksirli davranışı neticesinde maddi/manevi bir zararın meydana gelmesi durumunda, klüp idaresince tanzim edilecek zarar tespit zaptına göre zarar üyeden tahsil edilir' deniliyor.
Müvekkilim bir başka üyenin yaptığı hareket neticesinde bu
duruma maruz kalmaktan bir hayli üzgün. O halde paramın tamamını iade etsinler diyor.

Mümkün ise üyeliğinin devamını, mümkün değil ise parasının tamamını iade istiyor.

Hukuken hangi yolları kullanabiliriz?

Sayın Meslektaşlarımdan yardım rica ediyorum,

Saygılarımla,
Old 07-11-2012, 16:11   #4
hustaer

Sevgili meslektaşlarım aşağıdaki linkin size yardımcı olabileceğini düşündüm.
http://yayin.adalet.gov.tr/dergi/41....0K%C3%96SE.pdf

Umarım yararlı olur...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,31200695 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.