Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrıldığım nişanlım tarafından fiili ve hukuki olarak taciz ediliyorum. Ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-07-2019, 20:17   #1
Konuk

Varsayılan Ayrıldığım nişanlım tarafından fiili ve hukuki olarak taciz ediliyorum. Ne yapabilirim?

Merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Hukuk alanında gönül vermiş insanların ne kadar yoğun ve kutsal bir işle uğraştığının farkında bir kadın olarak yazıyorum. Bahsedeceğim konu ile ilgili korkularım birkaç saat önceye kadar eşime ve aileme dairdi. Öncesinde çekinir yardım isteyemez sessizce çözmeye çalışırdım Ancak bugün hamile olduğumu öğrendim ve sevincimle birlikte korkularım öyle katlandı ki doğmamış bebeğim icin sizlerden yardım istemeye karar verdim. Elbette dışarıdan da hukuki destek alacağım,burada da bana yardımcı olursanız cok sevinirim. Şöyle ki; öncesinde bir avukat beyle söz nişan gibi resmiyet kazanmayan bir duygusal yakınlığım olmustu.kendisinin kusurlu davranışları nedeniyle kendisinden ayrılmıştım. Hatta kusurlarının ortaya çıkması üzerine ayrılma konusunda haklı olduğumu da söyleyerek beni rahatsız etmeyeceğini söylemişti. Beni aramaması konusunda birçok defa kendisini uyarmış olsam da kendisi tarafından uzun süreli ısrarlı takibe maruz kaldım. Bu takip süresince whatsappımı uzaktan takip etmek gibi özel hayatıma dair birçok veriyi gizlice ele geçirmiş olduğunu fark ettim. Hatta sürekli beni izlediğini mesajlarıyla da gösterdiği için evden uzaklaşmaya korktum, öyle peşimdeydi ki ailem de korkuyordu, bir öğretmen olarak bazı kurumlarca kabul edildiğim halde görevime başlayamadım,içime kapandım depresyon tedavisi gördüm, yüksek lisans eğitimimi ve göreve başlangıcımı ertelemek zorunda kaldım. Bu takip aylarca sürdü. Bu süre boyunca hiç barışma gibi bir umut vermedim,duruşum hep net oldu.Dava ile uğraşmak istemedim güzellikle vazgeçsin istedim ama ben hakkımı aramadıkça o kendinde hak gördü ne yazık ki..Bir başkasıyla görüşmeye başladığımda bahsi geçen avukata durumu söyledim,bir başkasını sevdiğimi hiç bir umut olmadığını vazgeçmek zorunda olduğunu söylediğimde bana; ne olursa olsun benden vazgeçmeyeceğini,çocuğum da olsa beni kabul edeceğini söyledi. Hatta bu sözlerini mesaj ile de dile getirdi. Sonra bir süre uzak kaldı; takip etmiyor,mesajla rahatsızlık vermiyordu. Artık kurtulduğumu düşünüyordum aylar geçmişti ve nişanlandım. Nişan sonrası yeniden Mesajlar yazmaya takip etmeye başladı. Hatta mesajlarında; benim başkasıyla olduğumu bildigini,başkasıyla mutlu olamayacağımı söylüyordu.hatta; ‘beni dinlemezsen sana dava açarım; evlilik vaadiyle kandırılan adam olarak,karşılaşmayı dahi istemeyeceğin insanları bile tanık gösteririm herkese dilekçeler gider engel olamazsın’ şeklinde mesajlar yazdı. Nişanlım asker,sınırdışı görevlere dahi çıkıyor ve herseyden haberdardı hatta o kadar sinirleniyor üzülüyordu ki kendisine mukayyet olması konusunda telkin ediyor ve bu takibin son bulmasını bekliyorduk. Nişanlım dönünce bir karar verecektik; döndügünde bahsi geçen avukat beni hala takip etmekten vazgeçmemişse şikayetçi olacaktık. Nişanlımın dönüşünden önce; dışarı çıktığım bir sırada takip edildiğimi fark ettim. Korktum, bağırdım polis çağırdım, şikayetçi oldum uzaklaştırma kararı çıkarıldı,huzur ve sükuneti bozma üzerinden dava açıldı. Nişanlım döndükten sonra nikahımızı yapmaya karar verdik. Davetiyeler dağıtıldıktan sonra düğün tarihimizi öğrenmiş olacak ki bana ve eşime manevi tazminat davası açmış; önceden söylediği gibi.. aylarca bana mesajlarında ‘biliyorum hiç bir umut yok, başkasıyla görüstügün belli’ diyerek ona hiç bir umut vermediğimi kendisi de itiraf etmesine karşın dilekçesinde; benim kendisini evlilik vaadiyle kandırmış olduğumu iddia ederek hakkımda birçok çirkin iddia yazmış. Halbuki ben Kendisinden şikayetçi olmadan saatler önce bile karakterim halkında övgüler yazıyordu. (Ayrıca kendisinden hic bir zaman maddi manevi bir fayda sağlamadım,tam aksine açıkça zarar gördüm.) Dilekçesinde; Eşimle uzun zamandır birlikte olduğumuzu ve bir olup onu kandırdıgımızı iddia etmiş.halbuki eşimle İlk görüşmemiz, bahsi geçen avukat beyden ayrıldıktan yaklaşık bir ay sonraydı.bunu da kanıtlayabilecek durumdayız. Çirkin iddalarla dolu dilekçesinin fotoğraflarını düğünümüzden iki gün önce; bize tebliğ edilmesini beklemeden whatsapptan eşime gönderdi. Altına da; ‘tüm yazılanlar doğrudur ispatlanacaktır. Aileleriniz de zamanla davaya dahil edilecek’ Diye özellikle belirttiği bir mesaj da eklemiş. Ailelerimiz de tedirgin oldu. Tebliğ edilmesini beklemeden, whatsapptan düğüne iki gün kala göndererek; Nikahımızı adeta engellemeye çalıştı. Amacı hakkını aramak olan,mağdur olduğuna inanan bir insan zaten tebliğ edilmesini bekler,nikah öncesi bu iddiaları müstakbel damadın okuması icin acele etmez diye düşünüyorum. Eşim o gün ‘yazılanların amacı belli ama doğru bile olsa hepsi geçmişte kaldı, ben seni tanıyorum’ diyerek benimle evlenmek istediğini yeniden dile getirdi ve biz evlendik.
Bu Dilekçedeki iddialarının aksini ispatlayacak olsam da; dilekçenin yayılması halinde bir kadın olarak toplumda çok zorluk çekebilirim. Üstelik dilekçesinde benim onu geçmişte ne kadar sevdiğimi kanıtlamak istercesine; görüştüğümüz zamanlara dair birçok ayrıntı ve onlarca fotoğraf da eklemiş. Bu şekilde eşimi de kışkırtmaya çalıştığını düşünüyorum. Neyse ki eşim bugüne kadar çok şey yaşamış görmüş biri,bu yüzden durumun ve benim yalnız ona olan sevgimin farkında,bu sayede evliliğimiz zarar görmüyor. Ama uzaklaştırma kararı sonrası bile mesleği üzerinden beni tehditini gerçekleştirdiği icin; tacizlerine adeta hukuki yollarla devam etmeye çalıştığını düşünüyorum. Ayrıca hakkımda birçok cirkin iddiası olan dilekçesini çevremdeki birçok insana whatsapp üzerinden göndermiş. Çevreme Gönderdiği fotoğraflarda Kişisel bilgilerim,hakkımdaki iddiaları,her şey açıkça okunur şekilde. Bu dilekçe fotoğraflarını gönderdikten sonra altında da; tüm yazılanlar doğrudur ispatlanacaktır. Diye de not eklemiş. İddialarını bu şekilde herkese whatsapp üzerinden göndermesi, iddia degil de sanki kanıtlanmış gerçeklermiş gibi yansıtmaya ve yaymaya çalışması bir suç degil midir? Tacizlerini meslegi üzerinden sürdürdüğünün göstergesi degil midir? Nasıl bir yol izleyebiliriz? eşim de ben de artık ‘benim kaçırılmam’ gibi çağ dışı senaryoları düşünüp korkuyoruz. dogum sonrası da çocuğuma zarar vermesinden korkuyorum. Hiç bir insan,hele ki bir anne adayı; sırf kadın olduğu icin bu korkulara maruz kalmamalı. Yardımınız icin şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-07-2019, 21:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Tüm iddia ve savunmalarınızı bir avukatla birlikte yapmanızı öneriyoruz.

Özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak açıklanması, tehdit gibi ve Cumhuriyet Savcılığının kendisinin de re'sen tespit edeceği suçlar için suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Siz olayları dilekçenizde açıklayın, Savcılık gereğini yapacaktır.
Delillerinizi ve tanıklarınızı bildirin.

Siz de, şahıs tarafından rahatsız edildiğiniz ve toplum içinde küçük düşürüldüğünüz iddiasıyla manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Mutlaka bir avukattan doğrudan destek alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi