Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma ve bebek velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 25-06-2019, 16:53   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma ve bebek velayeti

Merhabalar, 3 yıllık evliyim ve eşimle anlaşamıyoruz.
Boşanmak istiyorum kabul etmiyor, sürekli psikolojik şiddete maruz kalıyorum. Şuan hamileyim aldırmak istedim kabul etmedi. Belki kendini toparlar diye sustum bekledim daha beter oldu. Bebeğin artık alınma imkanı yok ama bende bebeği de bu adamı da artık istemiyorum. Boşanma davası açsam ve doğduktan sonra bebeği istemediğimi söylesem bunun için ne karar verirler. Lütfen yargılamayın inanın kolay şeyler yaşamıyorum ve arkamda desteğimde yok.
Old 26-06-2019, 14:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ispatlamak zorundasınız. Eşinizin evlilik birliğinin sorumluluklarıyla bağdaşmayan varsa güven sarsıcı davranışlarını, şiddetini en yakın akrabalarınızın da tanıklığından yararlanarak kanıtlayabilirsiniz. Varsa darp raporu, yazılı mektup veya mailler, savcılık şikayetleri, telefon arama kayıtlarının istenmesi gibi bunları da delil olarak gösterebilirsiniz.

Bebeğinize bakamayacak durumda olmanız halinde mahkeme doğacak çocuk için gerekli tedbirleri alabilir. Velayetin anaya da babaya da verilmemesine karar verirse, bebeğe bakabilecek bir yakınını vasi olarak atanmak üzere sulh Hukuk Mahkemesine ihbarda bulunabilir.

TMK.347. Madde gereği;

II. Çocukların yerleştirilmesi
MADDE 347. Çocuğun bedensel ve zihinsel gelişmesi tehlikede bulunur veya çocuk manen terk edilmiş halde kalırsa hakim, çocuğu ana ve babadan alarak bir aile yanına veya bir kuruma yerleştirebilir.

Çocuğun aile içinde kalması ailenin huzurunu onlardan katlanmaları beklenemeyecek derecede bozuyorsa ve durumun gereklerine göre başka çare de kalmamışsa, ana ve baba veya çocuğun istemi üzerine hakim aynı önlemleri alabilir.

Ana ve baba ile çocuğun ödeme gücü yoksa bu önlemlerin gerektirdiği giderler Devletçe karşılanır.

Nafakaya ilişkin hükümler saklıdır.

Eğer velayet size bırakılırsa, babanın çocuğu için iştirak nafakası ödemesi gerekecektir. Yine siz de bir yerde çalışmıyorsanız, kendiniz için boşanma davası boyunca Tedbir Nafakası boşanma kararı verilip kesinleştikten sonra da iştirak nafakası isteme hakkına sahipsiniz. Dava dilekçenizde bu taleplerde bulunabilirsiniz.

Nafaka ödememek suç olduğu için, babanın hükmedilen nafakaları ödeyecek olması muhtemeldir. Ceza isteminde bulunabilmek için önce mahkemece takdir edilecek nafakaları usulüne uygun olarak icra takibi yapmanız gerekir. Yapılan icra takibine rağmen ödeme yapılmazsa icra ceza mahkemesinden nafaka borçlusu eşin cezalandırılması istenir.

Boşanma davası boyunca ortak konuttan ve ev eşyalarından sizin yararlanmanıza yönelik tedbir kararı verilmesini de isteyebilirsiniz.

Baba bebeğe bakmaya gönüllü olursa velayetin ona verilmesi düşünülecektir.

Adımlarınızı bir avukatla birlikte atınız. Mali durumunuz avukatlık hizmeti almaya elverişli değilse, bulunduğunuz yer Barosundan size ücretsiz avukat tayin edilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi