Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurtdışında iş kazası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2010, 10:58   #1
Av.Tuğba Göktepe

Varsayılan Yurtdışında iş kazası

Sayın meslektaşlarım yeni büro açmış olamam sebebiyle pek çok konuyu yaşayarak öğrenmekteyim.Tam olarak kavrayamadığım bir soruda görüşlerinizi belirtirseniz çok sevineceğim.
Müvekkilim İstanbuldaki bir firma tarafından yurtdışında çalışmaya götürülüyor.Yurtdışındaki fabrikada ağır yük taşıtıldığından dolayı belini incitiyor.Yurtdışında acil ameliyat olması gerektiği doktorlarca tesbit edilse de işyeri herhangi bir ücret vermediğinden ameliyat olamıyor.
Apar topar Türkiyeye dönüyor,bu arada beli de ödem topluyor.
Şu anda acil ameliyat olması gerekiyor.Sorum şu
1)İhtarname çekmek istiyor ;hem İstanbuldaki hem Yurtdışındaki işverene mi ihtar çekeceğim?
2)Sigortası yok,ameliyat parasını ne şekilde talep edebiliriz?
3)İstanbuldaki şirketi aradığında "haklarınıza aldığına dair kağıt imzalamışsınız" denmekte.Ancak müvekkilim zaten çok ağrısı olduğundan aceleyle iş çıkış işlemlerini yapmış ve sadece çıkış yaptığına dair kağıt imaladığını söylüyor.Durumu ağır olduğundan kağıdı okumadan imzalayarak hemen ayrılıyor.bu imzası haklarının tamamını aldığına dair ise ne tür ir yol izleyebilirim?
Old 29-04-2010, 11:14   #2
av.fatihsevimli

İş kazası özel bir durumdur ve devam eden tedavi sürecine ilişkin işçiden alınan belgeler iş mahkemelerinde çok fazla önemsenmemektedir.Yurt içindeki şirket, yurt dışındaki şirketin taşeronu konumunda sanırım.İş kanunu 2.maddesi bu duruma uygun her iki şirketide dava edebilir istanbuldaki şirketin adresinde dava açılabilir.Ben rusyada olan kaza ile ilgili davalılardan biri bakırköyde olduğu için bakırköyde dava açmıştım..Sigorta olmasada olaya ilişkin tanık vs yokmu? ayrıca yurt dışındaki tedavi belgeleri, gidiş ve dönüş bilgileride önemlidir.Önce bir ihtarname sonra akabinde iş müfettişliğine başvuru gerekiyor ancak yurt dışında olan kazada iş müfettiştiği çok fazla sonuç alamayabilir.İşçideki bel rahatsızlığın geçmişte var olduğu tespit edilirse bu da ayrı bir sorundur.
kolaylıklar diliyorum..
Old 29-04-2010, 11:23   #3
Av.Tuğba Göktepe

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Hem hastane raporları hem de tanıklarımız mevcut.Ben öncelikle ihtarname çekiyorum ancak sadece yurtiçindeki şirkete çeksem yeterli mi bilemiyorum.Çünkü masraf ikiye katlanacak müvekkil için.
Bir de bir kağıt imzalamış,anladığım kadarıyla bir ibraname ancak kendisi sadece iş çıkış belgelerini imzaladığını ama ağrısından dolayı okumadan imzalayıp hemen ordan ayrıldığını belirtiyor.İbranamenin iptalini de dava edebiliriz sanırım sonraki süreçte?
Old 29-04-2010, 11:26   #4
av.fatihsevimli

Yurt içindeki şirkete ihtarname göndermeniz yeterlidir.
İbraname zaten dava açarsanız davalı tarafça sunulacaktır.O zaman mahkeme bunu değerlendirecektir ancak iş kazası ibranamesi özel olmalıdır klasik ve genel geçer ibra belgesi ile gecerli ibra sayılmamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi