Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞÇİnİn SataŞmasi Nedenİyle Fesİh

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2010, 16:05   #1
Erkan Uygun

Varsayılan İŞÇİnİn SataŞmasi Nedenİyle Fesİh

Olay GÜnÜ Öncesİnde kendisne El Kol Hareketlerİ Yapan İŞÇİnİn İŞİnİ GereĞİ Gİbİ Yapmamasi Sonucu DİĞer İŞÇİ Tarafindan Senİn GÖrevvİnİ Ben Mİ YapacaĞim ÖnÜne Baksaydin GÖzÜn S... Mİ Bakiyo Denmesİ Üzerİne Bu İŞÇİye Kafa Atarak Kendİsİnİ YaralamiŞtir. İşverence olay yerinde tutanak tutulmuştur.İŞveren Her İkİsİnİn De İŞ Akdİnİ FeshetmİŞtİr. ]

[size=3]Kendİsİne Kafa Atilan İŞÇİ Bakimindan İŞvernİn Hakli Fesİh Sebeplerİ OluŞmuŞ Mudur
Old 15-09-2010, 16:16   #2
Av.Selim Balku

İş Kanunu madde 25 (işverenin hizmet akdini haklı sebeple fesih halleri)

d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.

Bu maddeye göre, işveren haklı sebeple fesih etmiş oluyor.

Kolay Gelsin...
Old 15-09-2010, 16:22   #3
Erkan Uygun

işini gereği gibi yapmayan işçiye "gözün s... mi bakıyor" şeklinde söz sözlenmesi sataşma olarak değerlendirebilir mi. bu söz küfür veya hakaret olarak değerlendirilemez kanaatindeyim.ahlak dışı bir söz olarak kabul edilebilir. işçilerin eğitim durumları da nazara alınırsa bu sözün sataşma olarak değerlendirimemesi gerekir gibi geldi bana.sonuçta işçiler arasında pek çok kereler bu tip konuşmalar geçebilmektedir.
Old 15-09-2010, 18:58   #4
ncoban

Meslektaşımızın da belirttiği gibi bu gibi davranışlar işverene iş sözleşmesini haklı olarak feshi hakkı verir.
Old 16-09-2010, 13:43   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Uygun
işini gereği gibi yapmayan işçiye "gözün s... mi bakıyor" şeklinde söz sözlenmesi sataşma olarak değerlendirebilir mi. bu söz küfür veya hakaret olarak değerlendirilemez kanaatindeyim.ahlak dışı bir söz olarak kabul edilebilir. işçilerin eğitim durumları da nazara alınırsa bu sözün sataşma olarak değerlendirimemesi gerekir gibi geldi bana.sonuçta işçiler arasında pek çok kereler bu tip konuşmalar geçebilmektedir.

Burada takdir hakkını kullanacak olan hakimdir. Mahkemede olay bu şekilde ispat edilebilecek mi? Orası ayrı bir husustur.

Bununla birlikte, ahlak dışı bir söz, neden küfür veya hakaret olarak değerlendirilmiyor? Bu kısmı anlamadım.

Burada sataşma olayının unsuru, sadece sarfedilen küfür değildir.

Kolay Gelsin...
Old 16-09-2010, 21:06   #6
Erkan Uygun

işçinin sarfettiği gözün s... mi bakıyor sözü diğer işçinin şahsına karşı söylenmemiş,işçiye kabaca yaptığı işi dikkatli yapması gerektiği söylenmiş. Olay öncesinde de kafa atan işçi ahlak dışı sözü söyleyen söyleyen işçiye sen niye karışıyorsun. senin üstüne vazife değil gibi sözler de söylemiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi