Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra kefaleti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2011, 23:24   #1
Şimal Yıldızı

Varsayılan icra kefaleti

Tüm hukukçu arkadaşlarımıza mutlu yıllar dileğiyle bir sorunu paylaşmak istiyorum. İcra dosyamızda borçlu ile uzlaştığımız rakam üzerinden icra müdürlüğünde bir başka kişi borca kefil oldu ve taahhütte bulundu. Ancak icra kefaletine ilişkin tutanağı alel acele imzaladığımızdan daha sonra harç miktarının borca eklenmediğini farkettik. Kefaletnamede "....tl borcun tamamına kefil oldum" dendiğinden icra müdürlüğü bakiye alacak talebimizi kabul etmemektedir. Borçlu ile ana para ve vekalet üzerinden anlaştığımızdan kefaletnamede de bu rakam gösterilmiştir. Oysa kefil borcu icra müdürlüğüne ödediğinden tahsil harcı da bu rakam üzerinden düştüğünden müvekkil alacağı ana paranın da altına düşmektedir. Kefaletnamede anapara, faiz, masraf, harç ve vekalet tek tek gösterilmediğinden icra kefalet sözleşmesinin geçerli olmadığını düşünüyorum. İcra Müdürlüğü tarafından sözleşme yanlış hazırlanmştır. Bu tutanağa imza atmış olmamız kefilin "...toplam alacağıa kefil oluyorum" dediği rakam dışındaki bakiye alacaktan vazgeçtiğimiz anlamına gelir mi? Kalan borç için asıl alacaklı üzerine gidebilir miyiz?İş bu nedenle icra mahkemesine gidebilir miyiz? İlginize teşekkür ederim.
Old 28-12-2011, 13:09   #2
GÜLSÜM ÖNAL

Kısmi kefalet geçerlidir. Bakiyesinden de vazgeçmiş anlamı çıkmaz. Bakiye için asıl borçluya gidebilirsiniz. Tahsil harcı da borçluya aittir. Kefalet miktarından tahsil harcının mahsup edilmesi değil ödenen miktar üzerinden ayrıca tahsil harcını eklenmesi doğru olandır diye düşünüyorum.
Old 28-12-2011, 20:53   #3
Şimal Yıldızı

İcra kefaletinde icra kapak hesabı 60.000,00 TL olmasına karşılık "52.000,00 TL borcun tamamına kefil oluyorum" şeklindeki beyanı biz de alacaklı vekili olarak kabul ettiğimizden başka bir talepte bulunamayacağımız ifade edilmektedir. Cümkede geçen "borcun tamamı" kelimesine takılmamak gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi