Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İfade Vermek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2010, 12:09   #1
gduzsoy

Varsayılan İfade Vermek

Herkese iyi günler.
Müvekkilimiz şüpheli sıfatıyla ifade vermek üzere savcılığa çağrıldı.
Fakat kendisi uzun süredir gördüğü tedavi nedeniyle hastaneda yatıyor.
Bu durumda ifade vermeye gitme zorunluluğu var mı?
Yararlanabileceğimiz müessese nedir?
Old 18-04-2010, 16:04   #2
savunma

İfadesi alınacak kişi davetiye ile çağrılır,gelmezse zorla getirilmesine karar verilebilir.
Müvekkilinizin durumunu izah eden bir dilekçeyle birlikte mevcut hastahane kayıtlarını da ekleyerek savcılığa verebilirsiniz.Dilekçede tedavinin sona ermesinden sonra ifadesinin alınmasını veya savcılığın takdirine göre hastahane ortamında da alınabileceğini talep edebilirsiniz.Kolluk hastahanede ifade alıyor ancak savcılık yapıyor mu bilemiyorum.
Old 19-04-2010, 08:27   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan savunma
.Kolluk hastahanede ifade alıyor ancak savcılık yapıyor mu bilemiyorum.

Gerekli görülmesi halinde savcı da hastanede ifade alır.

Hatta sorgu hakimi bile duruşmayı hastane de yapabilir.
Old 19-04-2010, 09:57   #4
M.SERDAR DEMİRTAŞ

CMUK 146'ya göre ; 145.maddeye göre çağrıldığı halde gelmeyen şüpheli veya sanığın zorla getirilmesine karar verilebilir.Dikkat edilecek olursa emredici hüküm değil.Bu hüküm yargı makamlarına takdir hakkı vermiş.Sizin durumunuzda mezkur hakkın kullanılabilmesi için yeterli gerekçeye sahip diye düşünüyorum.
Old 19-04-2010, 12:34   #5
Av.Kaan

Savcı ancak hastalanırsa hastaneye gider. Gitmişken ifade de alır belki...
Old 19-04-2010, 17:08   #6
savunma

"Savcı alıyor mu bilemiyorum" derken uygulamada var mı yı kastedmiştim.Sayın Av.Kaan'ın görüşüne katılarak belki münferit bazı durumlar için...
Old 19-04-2010, 23:33   #7
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Savcı ancak hastalanırsa hastaneye gider. Gitmişken ifade de alır belki...
Old 20-04-2010, 11:49   #8
ATARAS

Sayın Meslektaşım;

Müvekkilinizin sağlık durumunu belgelemeniz halinde, Savcılık makamı Polis tarafından ifade aldırabileceği gibi bizzat Savcı dahi hastanede ifade alabilir. Hatta, yargılama aşamasında ceza Hakimi bile hastanede ifade alabilir. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi