Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yenilenen Dosya Mal Beyanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-04-2008, 13:19   #1
Yönetmen

Olumlu Yenilenen Dosya Mal Beyanı

Merhaba kıymetli arkadaşlarım

Şu anda elimde bir icra dosyası mevcut. 27.02.2006 yılında ödeme emri borçluya tebliğ edilmiş ancak dosya takip edilmediği için dosyayı icra müdürlüğü işlemden düşürmüş. Ben dosyayı yeniledim borçluya tekrar 20.03.2008 tarihinde ödeme emri gönderdim. Ben bu borçuyu mal beyanında bulunmadığı için şikayet edebilir miyim? Yenilenmeden önce hiç mal beyanında bulunmamış, yenilendikten sonrada borçlu hiç mal beyanında bulunmadı.
Old 02-04-2008, 08:23   #2
SUDE BETÜL

Mal beyanında bulunmamaktan artık ceza verilmiyor. Kaldı ki yenilemeden sonra MBB dan ceza verilmez.
Old 02-04-2008, 09:22   #3
radikal

Takibin yenilemesinden önce ödeme emri tebliğ edilmiş ve takip kesinleşmiş ise, dosyanın yenilenmesinden sonra yeniden ödeme emri tebliğe gönderilmez. Burada hatalı işlem yapılmış..
Old 02-04-2008, 11:28   #4
Yönetmen

Çözüm

Dosya icra müdürlüğü tarafından işlemden kaldırılmış yani dosya düşmüş
Old 02-04-2008, 12:28   #5
ebru9889

mal beyanında bulunmamaktan dolayı yenilenen dosyada işlem yapamazsınız.Mbb den dava açmak için yasal süre zaten dosya yenilenmeden önce bitmiş . yeniledikten sonra da isteme şansınız yok .
kaldi ki artık mbb suçunu işlemekten dolayı dava açılamıyor.
Old 02-04-2008, 13:02   #6
Av.Ayse E.

yasal olarak yenilenen dosyada yeni ödeme emri değil yenileme dilekçesi gönderilmesi gerekir diye biliyorum...yeni ödeme emri gönderilemeyeceğinden (gönderilse bile yasal dayanağı olmadığından) mal beyanına ilişkin süreler ihtaratlar vs ler ödeme emriyle tebliğ edileceğinden...(şu anda mal beyanından verilen cezaların infazının durdurulması yada sürelere hiç girmeden )...mal beyanından dolayı dava açamazsınız daha doğrusu açarsınız ama ceza çıkmaz...saygılarımla...
Old 02-04-2008, 14:00   #7
av.şeyda müjdeci

Yakın bir tarihte 5 dosya yeniledim. Daha önceden tebligat yapıldığı için tekrar ödeme emri tebliğ ettirmedim. Sadece yenileme dilekçesinin gönderilmesi o dosya üzerinde işlem yapılması için yeterli,tebliği de şart değil. Mbbdan dolayı da cezanın infazı ise artık tarihe karıştı. Kaldı ki 2. kez göndermiş olduğunuz tebligatın da mbb için yasal bir hükmünün olmadığı kanısındayım.Zaten daha önce ödeme emri tebliğ edilmiş. 2. kez gönderilmesi hatalı. Sayın Radikal bu konuda hemfikiriz. Saygılarımla
Old 02-04-2008, 15:56   #8
Avasmer

Kendisine yenileme talebi tebliğ edilen borçlu, bunun üzerine daha önce kesinleşmiş olan ödeme emrine (takibe) itiraz edemez...Kendisine yenileme talebi tebliğ edilen borçlu, bunun üzerine, mal beyanında bulunmak zorunda değildir. (Prof. Dr. Baki Kuru, İcra ve İflas Hukuku El Kitabı, Sayfa 361-362)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi