Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

haksız olduğu halde kocam bana boşanma davası açtı

Konuyu Kilitleyin
Old 08-08-2009, 21:41   #1
Konuk

Varsayılan haksız olduğu halde kocam bana boşanma davası açtı

Merhaba,
Benim 3 yıllık bir evliliğim vardı. Şiddetli geçimsizlik, hakaretler ve küçük düşürücü sözler nedeniyle bitti. arasıra şiddete yöneldiği bazı durumlarda oldu.sormak istediğim konu; kocamın benden önce davranıp haksız olduğu halde dava açması benim alehime olurmu? ben eşimden tazminat ve nafaka talebinde bulunabilirmiyim? ziynet eşyalarımın çoğu onda kaldı bunu ne şekilde alabilirim? ayrıca benimde şikayetlerimi açıkça bildirici, onun haksız olduğu durumları belirten bir dilekçe yazmam gerekirmi? avukat tutacak maddi durumum olmadığından kazanma şansım ne kadardır? son olarakta mahkemeyi kazanabilmek için kocamın bana iftirada atabileceğini göz önünde bulundurursak, buna karşılık ne yapmam gerekecek? bu konularda bana cevap verebilirseniz çok sevinirim. şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar. (Derya)
Old 08-08-2009, 23:45   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
Benim 3 yıllık bir evliliğim vardı. Şiddetli geçimsizlik, hakaretler ve küçük düşürücü sözler nedeniyle bitti. arasıra şiddete yöneldiği bazı durumlarda oldu.sormak istediğim konu; kocamın benden önce davranıp haksız olduğu halde dava açması benim alehime olurmu? ben eşimden tazminat ve nafaka talebinde bulunabilirmiyim? ziynet eşyalarımın çoğu onda kaldı bunu ne şekilde alabilirim? ayrıca benimde şikayetlerimi açıkça bildirici, onun haksız olduğu durumları belirten bir dilekçe yazmam gerekirmi? avukat tutacak maddi durumum olmadığından kazanma şansım ne kadardır? son olarakta mahkemeyi kazanabilmek için kocamın bana iftirada atabileceğini göz önünde bulundurursak, buna karşılık ne yapmam gerekecek? bu konularda bana cevap verebilirseniz çok sevinirim. şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar. (Derya)

Sayın katılımcı,
Boşanma davalarında davayı kimin açtığı değil, geçimsizliğe yol açan olaylarda kimin kusurlu olduğu önemlidir.
Boşanma davasını siz açmamışsanız, bir dilekçe ile boşanma konusundaki isteğinizi, eşinizin geçimsizliğe yol açan davranışlarını ve bunlara ilişkin delillerinizi, ayrıca tedbir nafakası (dava sürerken alabileceğiniz nafaka), yoksulluk nafakası (boşanma kararının kesinleşmesinden sonrası için nafaka), çocuğunuz varsa velayet talebi ve çocuk için iştirak nafakası, varsa maddi ve manevi tazminat taleplerinizi mahkemeye bildirebilirsiniz.
Davada her iki taraf da iddialarını çeşitli deliller ve tanıklarla kanıtlamak zorundadır.
Maddi durumunuzun iyi olmaması, bir avukatın hukuksal yardımından yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Bulunduğunuz ilin Baro'suna başvurarak ve geliriniz olmadığına ilişkin istenen belgeleri vererek sizin için ücreti devletçe ödenen bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Davanızda bir avukatın doğrudan hukuksal yardımını almak, hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
Saygılarımla.
Old 11-08-2009, 12:54   #3
Konuk

Varsayılan Elimde deliller yok

Sayın Aladağ,
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Çocuğum yok. Geçimsizliğe yol açtığı konuları sadece yazılı veya sözlü olarak bildirebilim, elimde malesef deliller yok ama tartışmalarımıza ortak arkadaşlarımız şahitler ve ailem. Arkadaşlarımızda tanıklık yaparlarmı bilemiyorum."varsa maddi ve manevi tazminat taleblerinizi mahkemeye bildirebilirsiniz" demişsiniz, bunu karşı tarafın maddi imkanı varsa diyemi söylediniz onu tam anlayamadım. Maddi anlamda sigortalı bir işi aylık 2.500 TL geliri ve arabası var, başka bir mal varlığı yok diye biliyorum. Ziynet eşyaları kadına düşer diye bir duyum aldım bunun ne derece doğruluk payı var? Birde Baroya müracat için muhtarlıktan fakirlik belgesi almam gerekiyormuş, benim ikametim Anadolu yakasında görünüyor, bense 2 aydır Avrupa yakasında ailemde kalıyorum,Anadolu yakasındanmı almam gerekecek evraklarımı? Mahkemede Anadolu yakasında olacak sanırım dilekçemide oraya vermem gerekiyor(?).(şuan adli tatil olduğundan duruşma tarihi yok, eşim avukata vekalet verdiğini söyledi)Son olarakta mahkeme masrafları kaybeden tarafındanmı karşılanıyor ve eğer kaybedersem başka ne gibi maddi ödemelerle karşılaşırım? Tekrar teşekkürler. Saygılarımla
Old 23-08-2009, 10:31   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Aladağ,
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Çocuğum yok. Geçimsizliğe yol açtığı konuları sadece yazılı veya sözlü olarak bildirebilim, elimde malesef deliller yok ama tartışmalarımıza ortak arkadaşlarımız şahitler ve ailem. Arkadaşlarımızda tanıklık yaparlarmı bilemiyorum."varsa maddi ve manevi tazminat taleblerinizi mahkemeye bildirebilirsiniz" demişsiniz, bunu karşı tarafın maddi imkanı varsa diyemi söylediniz onu tam anlayamadım. Maddi anlamda sigortalı bir işi aylık 2.500 TL geliri ve arabası var, başka bir mal varlığı yok diye biliyorum. Ziynet eşyaları kadına düşer diye bir duyum aldım bunun ne derece doğruluk payı var? Birde Baroya müracat için muhtarlıktan fakirlik belgesi almam gerekiyormuş, benim ikametim Anadolu yakasında görünüyor, bense 2 aydır Avrupa yakasında ailemde kalıyorum,Anadolu yakasındanmı almam gerekecek evraklarımı? Mahkemede Anadolu yakasında olacak sanırım dilekçemide oraya vermem gerekiyor(?).(şuan adli tatil olduğundan duruşma tarihi yok, eşim avukata vekalet verdiğini söyledi)Son olarakta mahkeme masrafları kaybeden tarafındanmı karşılanıyor ve eğer kaybedersem başka ne gibi maddi ödemelerle karşılaşırım? Tekrar teşekkürler. Saygılarımla

Sayın katılımcı,
Boşanma davanızda iddialarınızı kanıtlamak için tanık gösterebilirsiniz.
Eşinizin kusurlu davranışları ve bunun sonucu evliliğin bitmesi nedeni ile maddi ve manevi tazminat isteme hakkınız vardır. İstenecek tazminat miktarını avukatınız ile değerlendirmelisiniz.
Düğünde takılan ziynetler kadının kişisel malı sayılmaktadır.
Barodan istenen belgeleri kayıtlı olduğunuz muhtarlıktan almalısınız. Adres değiştirmişseniz, muhtarlıkdaki kaydınızı nakil yaptırabilirsiniz.
Davada yapılan masraflar mahkemece, aleyhinde karar verilen tarafa yüklenir. Ayrıca lehinde karar verilen tarafın avukatı varsa Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre avukatlık ücreti de aleyhinde karar verilen kişiye yüklenir.
Hak kaybına uğramamak için eşinizin dava açmasını beklemeyiniz ve maddi durumunuza göre kendi seçeceğiniz ya da Baro tarafından atanacak avukatınızla konuyu değerlendiriniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi