Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Teminatın, İlamın tüm hükümlerinin icrasını durudurup durduramayacağı ..ACİL

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2008, 01:22   #1
turanoner

Varsayılan Teminatın, İlamın tüm hükümlerinin icrasını durudurup durduramayacağı ..ACİL

Sayın Meslektaşlarım merhabalar,

Davalı ile müvekkiliimin taşınmazlarını ayıran istinad duvarının, davalı tarafından Komşuluk hukukuna aykırı davranışıyla yıkılıp müvekkilimin evine ve bahçesine zarar vermesi sebebiyle ikame ettiğimiz tazminat, eski hale getirme ve tehlikenin izalesi davasında yerel mahkeme, taleplerimizi aynen kabul ederek davalıyı tazminata, istinad duvarını eski hale getirmesine ve can ve mal kaybı tehlikesine binanen tehlikenin izalesine karar verimiştir.

Kararı tebliğ alıp icraya koyduğumuz süreçte davalı-Borçlu, icra takibine karşı mahkeme ilamının kesinleşmeden icraya konulamayacağı gerekçesiyle ve HUMK madde 443 bağlamında icra mahkemesine şikayet yoluna gitmiştir. İcra mahkemesi ( yargıtay kararlarına da dayanarak) ihtilafın mülkiyetin aynına ilişkin olmaması sebebiyle kesinleşmeden de ilamın icraya konulabileceği gerekçesiyle şikayeti reddetmiş ve takibin devamın karar vermiştir.

Bu süreçte davalı-Borçlu ilamı tehiri icra talepli olarak temyiz etmiştir. Dosya yargıtay aşamasındadır. Ancak borçlu mahkeme ilamının sadece tazminata ilişkin kısmı için tazminat ve icra masrafları toplamı kadar teminat yatırmıştır. Biz ise icra müdürlüğünden ilamın tazminat dışında kalan diğer hükümleri olan tehlikenin izalesi ve eski hale getirme hükümleri bakımından icranın devam etmesi yününde talepte bulunduk. İcra Müdürlüğü ise temyiz ile ilamın tamamının icrasının duracağı yününde karar vererek talebimi reddetti. Biz bu aşamada şikayet yoluna gitmeyi düşünüyoruz. Zira Davalı ilamı temyiz ederken sadece tazminat kadar teminat yatırmıştır. İlamın diğer hükümlerine ilişkin bir teminat yahut tedbir veya tehiri icra kararı almamıştır. Bu durum mahkeme ilamını özüne ve ruhun da aykırıdır diye düşünüyorum. Çünkü mahkeme can ve mal emnieti bakımından tehlikenin izalesine karar vermiştir. Ayrıca biz ayrı ayrı hükümler içeren ilamı, ayrı ayrı da icraya koyabilirdik. Bu konuda değerli görüşlerinizi ve/veya varsa konuya ilişkin içtihat kararları varsa değinerek belirtmenizi rica ederim.

Saygılarımla
Old 06-11-2008, 07:31   #2
turanoner

Merhaba arkadaşlar,

Soruma cevap alamadım ama bu arada sorumda belirttiğim icra mahkemesinde şikayeti yaptım. Karar verilince sonucunu siteye aktaracağım. Ben ayrıntılı aramama rağmen konuya ilişkin içtihat bulamadım.
Old 06-11-2008, 16:27   #3
av.onur

Alıntı:
Yazan turanoner
Merhaba arkadaşlar,

Soruma cevap alamadım ama bu arada sorumda belirttiğim icra mahkemesinde şikayeti yaptım. Karar verilince sonucunu siteye aktaracağım. Ben ayrıntılı aramama rağmen konuya ilişkin içtihat bulamadım.

Esasında durdurması lazım diye düşünüyorum.

İçtihat bulamadım ancak aksi halde edimin değerini tespit edeceğiniz bir tespit talebinde bulunup icra dosyasına sunularak bunun için de ayrı bir mektup mu koyacaksınız.?

Kulağa mantıklı gelmiyor.

Düşünüş olarak tamamının icrası durmalı.
Old 07-11-2008, 15:24   #4
turanoner

Yaptığım şikayetin henüz sonucunu bilmiyorum ama şikayetimin reddedildiğini varsayarsak; davalı borçlu mahkeme ilamının sadece tazminata ilişkin kısmının teminatını yatırarak temyiz ettiğinden ilamın diğer tüm hükümlerinin de icrasını durdurmuş olacak. Bu durumda mahkeme ilamında belirtilen can ve mal emniyeti bakımından tehlikenin izalesi ve eski hale getirme hükümleri kararın kesinleşmesini bekleyecek. Yani mahkemenin acele yapılması gerekeir diye hükmettiği hususlar bir anlam ifade etmeyecek. Bu aşamada davacı-alacaklı olarak biz bu hükümleri kendi paramızla icra etsek yani isnitad duvarını biz yaptırıp inşaasını projesine uygun yaptırsak ve bunun bedelini önceki mahkeme hükmü de kesinleşince ayrı bir dava yahut icra takibi ile talep etsek daha yerinde olmaz mı? Zira mevcut durum mahkeme kararına göre can ve mal emniyeti bakımından tehlike taratmaktadır. Ne dersiniz
Old 07-11-2008, 17:37   #5
av.onur

Alıntı:
Yazan turanoner
Yaptığım şikayetin henüz sonucunu bilmiyorum ama şikayetimin reddedildiğini varsayarsak; davalı borçlu mahkeme ilamının sadece tazminata ilişkin kısmının teminatını yatırarak temyiz ettiğinden ilamın diğer tüm hükümlerinin de icrasını durdurmuş olacak. Bu durumda mahkeme ilamında belirtilen can ve mal emniyeti bakımından tehlikenin izalesi ve eski hale getirme hükümleri kararın kesinleşmesini bekleyecek. Yani mahkemenin acele yapılması gerekeir diye hükmettiği hususlar bir anlam ifade etmeyecek. Bu aşamada davacı-alacaklı olarak biz bu hükümleri kendi paramızla icra etsek yani isnitad duvarını biz yaptırıp inşaasını projesine uygun yaptırsak ve bunun bedelini önceki mahkeme hükmü de kesinleşince ayrı bir dava yahut icra takibi ile talep etsek daha yerinde olmaz mı? Zira mevcut durum mahkeme kararına göre can ve mal emniyeti bakımından tehlike taratmaktadır. Ne dersiniz
Bence bu çok iyi bir fikir. Eğer mevcut durum tehlike yaratıyorsa hukuka aykırılık teşkil edecek bir talep olmaz sizin duvar inşası bedeli talebiniz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi