Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Önce İzalei Şüyu mu İntikalmi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2010, 10:38   #1
deeplawyer34

Önemli Önce İzalei Şüyu mu İntikalmi

Arkdaşlar basit ama bir okadar da kafa karıştırabilecek bir durumun içindeyim.Müvekkilin babası 1 sene kadar önce vefat etti. veraset ilamını çıkardık 8 adet mirasçı var.Günlerden bir gün müvekkil koşa koşa yanıma geldi babasının 250/780 m2 payla paylı malik olduğu 25 adet paydaşın olduğu (müşterek mülkiyetli) bir tapu getirdi.Tapudan araştırmalarımı yaptım gerçekten şu an böyle bir yer var neyse.
Sorularım şunlar
1- yeni meydana çıkan yere ilişkin izalei şüyu davası açıcam ancak murisin müşterek mülkiyetle ortak olduğu bu yeri mirasçıların adına tapuda intikal mi ettirmem gerekiyor öncelikle ? Daha sonramı davayı açmam gerekiyor gerçi veraset ilamımız var paydaşın mirasçısı olduğumuz belli.

2-Yeni meydana çıkan yere ilişkin açacağım izalei şüyu davasında mirasçılardan birisinin vekaleti var o davada elimdeki veraset ilamıyla taraf teşkilinde bir sıkıntı yaşarmıyım.

3 - Yeni meydana çıkan yerdeki paydaşlar 25 adet tabiki onlarda ölmüştür.mirasçılarına filan ulaşmak lazım vs. biz bunlara ulaşamıyoruz .Şimdi izalei şüyuyu açarken dava dilekçesinde sadece isimleri belirtsem tebligat prosedürü mahkemelerce nasıl oluyor?Tapudan adresleri alayım diyorum ancak tapudaki memurla çatışma durumunu ve tapudaki adreslerin güncel olmayabileceğini düşünüyorum hiç olmadı kimli nolarını tapudan alabilirsem onlarla uyap mernis adresine mi gönderilcek mahkemece ??
Şimdiden teşekkür ederim üstadlarıma
Old 11-08-2010, 14:14   #2
FYLOZOF

Değerli meslektaşım, müvekkilinizin babası vefat etmiş,ve paydaş olduğu bir taşınmaz var sanırım.
İzaley-i şuyuu davası açmalısınız,İntikal yaptırmanıza gerek yok.ancak veraset ilamı almanız gerekecek, mirasçılardan bir tanesi bile izaley-i şuyuu davası açabilir.
siz tapu kaydnda yer alan adresleri bildirirsiniz, eğer tebligatlar ulaşmaz ise, kolluk araştırması vs. ile ulaşmaya çalışırsınız
Old 11-08-2010, 16:05   #3
deeplawyer34

Olumlu

sevgili filozof saolasın .çünkü intikalle uğraşmak istemiyorum emlak değeri vs. öldürdü bizi ordan oraya
Old 11-08-2010, 16:08   #4
deeplawyer34

peki karşı taraf olarak sadece murisin ortak olduğu diğer paydaşlarımı yoksa bunun yanında veraset ilamındaki mirasçıları damı göstericem çünkü bende bir mirasçının vekaleti var.
Old 11-08-2010, 16:52   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Tüm mirasçıları göstermeniz gerekecek tabi,adres hususunda uyap adresleri yardımcı oluyor,bir de aile nüfus kayıt tablolarında da adresleri görünüyor,ben mirasçıların adreslerini ki 31 tane idi öyle tespit etmiştim.Kolay gelsin...
Old 12-08-2010, 14:15   #6
deeplawyer34

şimdi bizim müvekkille birlikte mirasçılar var.benim izalei şüyu açacağım yer murisin paylı malik olduğu bi arazi.bu davada da mirasçı müvekkilin yanındaki diğer mirasçılarıda mı karşı taraf olarak göstericem burada kafamız karıştı ??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi