Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kendi işyeri olan eşten nafaka talebi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2011, 14:36   #1
Konuk

Varsayılan Kendi işyeri olan eşten nafaka talebi

Herkese merhabalar ,benim sorum boşanma davalarıyla ilgili olacak. 2 çocuğum var yaşları 3.5 ve 2 .Eşim 3 yıldır evle ve bizimle hiç ilgilenmiyor tamamen vurdumduymaz ve içkisi var. çocuklarda bende onu hiç görmüyoruz diyebilirim.kendi işini yapıyor ve ben boşanma davası açsam tam geliri belli olmadığı için ve üstüne de kayıtlı bir mal varlığı yok ama işyeri 1 yıllık yani biz evliyken kurdu. ben ne talep edebilirim nafaka neye göre bağlanır hangi tazminat davalarını açabilirim.Teşekkürler.
Old 19-04-2011, 09:11   #2
Levent Cirit

1)Eşinizden tendiniz ve çocuklarınız için nafaka talep edebilirsiniz.
2) Mahkeme, kişilerin sosyal ekonomik durumlarını polis marifeti ile araştıracaktır ve ekonomik koşullarına uygun bir nafakaya hükmedecektir.
3) Maddi-manevi tazminat isteyebilmek için geçimsizliğin nedenlerinin ve en azından sizin daha az kusurlu olduğunuzun belirlenmesi gerekir.

Evlilik birliği içinde karşılığı ödenilerek alınmış bir mal veya birikim yoksa katılma payı alacağınız da bulunmamaktadır.

Eğer eşinize verdiğiniz borç para varsa veya ziynet eşyalarınızın bozdurulması söz konusu bu gibi alacaklarınızı ayrı dava açarak geri alma hakkına sahipsiniz.

Hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim. Ekonomik durumunuz avukat tutmaya elverişli değil ise bulunduğunuz yer barosuna başvurarak kendinize ücretsiz olarak bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 19-04-2011, 15:54   #3
meltem2007

Alıntı:
Yazan Konuk
Herkese merhabalar ,benim sorum boşanma davalarıyla ilgili olacak. 2 çocuğum var yaşları 3.5 ve 2 .Eşim 3 yıldır evle ve bizimle hiç ilgilenmiyor tamamen vurdumduymaz ve içkisi var. çocuklarda bende onu hiç görmüyoruz diyebilirim.kendi işini yapıyor ve ben boşanma davası açsam tam geliri belli olmadığı için ve üstüne de kayıtlı bir mal varlığı yok ama işyeri 1 yıllık yani biz evliyken kurdu. ben ne talep edebilirim nafaka neye göre bağlanır hangi tazminat davalarını açabilirim.Teşekkürler.
Nafaka tarafların sosyal ekonomik durumları dikkate alınarak belirlenir.Eşinizin üzerine kayıtlı bir malvarlığı olmasa bile küçük çocuklarınız için nafaka ödemek durumundadır.Açacağınız boşanma davasında kendiniz için ve çocuklarınız için nafaka talep edebilirsiniz.Ayrıca boşanmaya neden olan olaylarda tamamen eşinizin kusurlu olduğu kanıtlandığı takdirde Mahkemece lehinize nafakanın yanısıra maddi ve manevi tazminata da hükmedilir.Davayı açarken bir avukatın yardımını almalısınız.Maddi durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki barodan veya temsilciliğinden ücretsiz avukat temini talep edebilirsiniz.
Old 19-04-2011, 16:22   #4
avukatselvi

Sayın Konuk,
Çocuklarınızın velayetini talep etmeniz ve velayetin de size verilmesi halinde müşterek çocuklar için iştirak, kendiniz için de yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.
Davanın devamı süresince ayrı yaşama hakkınız bulunduğundan kendiniz ve çocuklarınız için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.
Nafaka miktarı, tarafların mali durumları, ihtiyaçları vb hususlar dikkate alınarak Hakim tarafından takdir edilir.
Üzerine kayıtlı gayrımenkul bulunmaması nafaka takdirine engel değildir.
Kendi adına kayıtlı işyerinin bulunması gelirinin bulunduğuna karinedir.
Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

Hak kaybına uğramamanız için avukat yardımından yararlanmanızı tavsiye ederim. Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yerdeki Baro Adli Yardım Bürosuna başvurarak avukat tayin edilmesini talep edebilirsiniz.
Old 20-04-2011, 13:52   #5
Konuk

Öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Yalnız merak ettiğim bir şey daha var.Eğer işlerinin kötü olduğunu iddaa ederse yada işyerini devir ederse bu durumlarda ne yapılabilir.İleride nafakayı ödemeyecek duruma gelirse veya ödemezse ne yapabilirim. Tekrar çok teşekkürler.
Old 21-04-2011, 10:44   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Öncelikle hükmedilebilecek nafakanızı icra takibi ile karşı taraftan istemelisiniz.

Yaptığınız icra takibine rağmen, eşiniz borcu ödemezse, icra ceza mahkemesine dava yolu ile başvurarak CEZALANDIRILMASINI istemelisiniz.

Ayrıca yaptığınız icra takibi ile, icra dosyası üzerinden borçlunun gelirleri ile mal varlıkları üzerine hacız işlemi uygulanmasını isteyebilirsiniz.

İş yerini devretmesi göstermelik ise yine bu işyerinde haciz işlemi uygulanabilecektir.

Ancak tüm bunlar için profesyonel yardım almalısınız. Hukuki işlemler önemli detaylar ve süreler içerir.

Uygulamada avukat desteği almanız gerektiğini önemle tekrar tekrar hatırlatırız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi