Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KTK - 30/1-b araçlarda cam filmine kesilen para cezası hk.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2012, 13:14   #1
Av.SerkanCAN

Varsayılan KTK - 30/1-b araçlarda cam filmine kesilen para cezası hk.

Merhabalar,

Polis memurlarının Karayolları Trafik Kanunu'nu keyfi yorumlamak suretiyle birçok vatandaşa cam filmi uygulaması sebebiyle trafik cezası kestikleri ve araçları trafikten men ettikleri bilinmektedir.

Bu konu ilgili olarak İdari Para Cezasına itiraz edeceğiz ve daha önce Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 2012/380 Karar sayılı dosyası ile benzer cezanın iptal edildiğini biliyoruz.

Mahkeme kararını emsal karar olarak mahkemeye sunmak istiyorum ancak karara ulaşamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Elinde karar olan arkadaşlar, paylaşırlarsa çok memnun olurum.
Old 14-11-2012, 17:10   #3
Av.İlker DOLGUN

Merak ettiğim bu kararı paylaşan meslektaşıma ben de ayrıca teşekkür ediyorum.
Old 15-11-2012, 09:54   #4
Av.SerkanCAN

Çok teşekkür ederim.
Başlığı yanlış yazmışım bu arada KTK 30/1B maddesi olmalı.

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nin bu kararını üst mahkemenin bozduğu söyleniyor. Gerekçe Karayolları Trafik Yönetmeliği 63. maddesiymiş.

Maddenin son fıkrası şu şekilde;
Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.
Old 15-11-2012, 10:51   #5
Av.Yasin Z

Kesin bir yüzdelik rakam verebilir misiniz?
İçerisini ne kadar göstermesi gerekiyor?
Sadece bahsi geçen ışınlardan koruması mı aranan şart?
Cama 3 kat film atıldığında içerisini neredeyse hiç göstermezken, 1 kat film atıldığında gayet şeffaf bir hal alıyor.
Kaç cama film atılabilir? Bunlar yönetmelikte açıkça yazmamaktadır. Bilgisi olan varsa paylaşması güzel olur. Saygılarımla.
Old 15-11-2012, 16:13   #6
Serhat Atan

Sayın Yasin Bey; maalesef dediğiniz gibi yönetmelikte bu yer almamaktadır. Polisler kişisel takdirlerini kullanmaktadırlar. Tıpkı, egzos yüzünden ceza kesmek istediği aracın çıkardığı sesi "desibel cihazı" ile ölçüp yasal sınırın üstünde olup olmadığını tespit etmek yerine, kulağını kullanıp sesi "kendisine göre" az/çok gelmesine dayanıp ceza yazması gibi bu film durumu hâlen. Aracın içi görünse de, zindan gibi de olsa film varsa ceza yazılıyor genelde.

Başıma da birkaç kez geldi bu durum öğrencilik zamanımda. Ama birşey iddia edemiyorduk.

Sakarya'da böyle bir karar verildi ama henüz film ile ilgili de yasal bir düzenleme yapılmış değil ki; her gün sabah ve akşam yoğun saatlerde sadece filmli araçlara ceza yazıldığını görüyorum.

Yalnız bu davayı kazanan avukatın aracının arka camları filmli diye duymuştum. Yani ön kapı camları mutlaka filmsiz olmak zorunda ki; polislerin ceza yazdığı araçların %99'u komple filmli olanlar. Komple filmli olup da içi gayet rahat görünen ve tehlike(?) arz etmeyen araçlar ise burada sorun olmaktadır bana göre.
Old 15-11-2012, 17:10   #7
avukat1980

Alıntı:
Yazan Av.SerkanCAN
Çok teşekkür ederim.
Başlığı yanlış yazmışım bu arada KTK 30/1B maddesi olmalı.

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nin bu kararını üst mahkemenin bozduğu söyleniyor. Gerekçe Karayolları Trafik Yönetmeliği 63. maddesiymiş.

Maddenin son fıkrası şu şekilde;
Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.
sakaryadaki karar kesin bir karar.itiraz olamaz ki üst mahkeme kararı bozsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi