Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Türk Kara Hudut Kapılarından yaya geçişin yasak olduğunu biliyor muyuz?

Yanıt
Old 04-09-2007, 14:11   #1
üye19576

 
Varsayılan Türk Kara Hudut Kapılarından yaya geçişin yasak olduğunu biliyor muyuz?

Türk Kara Hudut Kapılarından yaya geçişin yasak olduğunu biliyor muyuz?

Yolcular sınır kapısından yaya geçerek başka bir taşıta binemeyecekleri, karayolu ile yolcu, eşya ve kargoların sınır kapılarına ve tampon bölgelere taşınamayacağı, Sınır kapılarında ve tampon bölgelerde, eşyanın ve kargonun aktarılması, boşaltılması ve depolanmasının alınmayacağı, Uluslararası yolcu ve eşya taşımalarında aktarma ve boşaltma işlemleri sınır kapılarının dışındaki yetkili gümrük idarelerinin gözetiminde gümrüklü sahalarda yapılacağı mevzuatta belirtilmektedir.

Yasal Zorunluluk ve dayanak;


10.07.2003 tarih ve 4925 sayılı Taşıma Kanunun Uluslararası Taşımalar ile ilgili bölümünde yer alan Yasak Haller başlıklı 14.maddesinde “Zorunlu hallerde sınır mülkî idare amirince verilecek izin dışında, ilgili kanunlara ve taşımacı ile yolcu ve gönderen arasındaki sözleşmelere aykırı olarak, yolcu ve eşya sınır kapılarına taşınamaz, buralarda aktarmaları yapılamaz, eşya depolanamaz ve yolcular sınır kapısından yaya geçerek başka bir taşıta binemezler.” Hükmü yer almaktadır.


Anılan maddenin, TBMM madde gerekçesinde “Madde ile, zorunlu hallerde, izin dışında gümrük kapıları dahilinde yolcu ve eşya taşınması, aktarma yapılması, eşya depolanması ve yolcuların yaya geçerek başka taşıta binmesi yasaklanmaktadır.” Şeklinde açıklama bulunduğu görülmektedir.

Taşıma Kanunu tetkik edildiğinde yukarıda hükme destek niteliğinde başka hükümlerinde getirildiği anlaşılacaktır. Yasa ile Trafik kazalarının önlenmesi, taşımanın düzenli ve güvenilir yapılması, işletmeci sıfatıyla taşımacılara önemli yükümlülüklerin getirilmesi ve uluslararası yolcu taşımacılarına, taşıma faaliyeti sırasında yolcunun bedenî ve maddî zararlarının karşılanması için, zorunlu karayolları taşımacılık malî sorumluluk sigortası yaptırma mecburiyeti getirilmektedir.

Kanun İdari Para Cezaları başlıklı 26.maddesinin “h” bendinde de “14 üncü maddesine aykırı davrananlara beşyüzmilyon lira,” para cezası verileceği hükme bağlanmaktadır.

Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin “Sınır Kapıları ve Tampon Bölgelerdeki Yasak Haller” başlıklı 44.maddesinde “Doğal afet, gerginlik ve savaş hali, zorunlu göç, ekonomik ve siyasi kriz ve benzeri olağanüstü ve zorunlu hallerde, sınır mülki idare amirinin vereceği izin dışında;
a) İlgili mevzuata aykırı olarak, karayolu ile yolcu, eşya ve kargo sınır kapılarına ve tampon bölgelere taşınamaz.
b) Sınır kapılarında ve tampon bölgelerde, eşyanın ve kargonun aktarılması, boşaltılması ve depolanması yapılamaz. Uluslararası yolcu ve eşya taşımalarında aktarma ve boşaltma işlemleri sınır kapılarının dışındaki yetkili gümrük idarelerinin gözetiminde gümrüklü sahalarda yapılır.
c) Sınır kapılarında ve tampon bölgelerde yolcu aktarma, indirme, bindirme yapılamaz. Yolcuların sınır kapısından yaya olarak geçmek suretiyle bir başka taşıta binmesine müsaade edilmez.” Hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri kanununda yer alan, yabancıların 1. ve 2. derecede askeri yasak bölgelere izinsiz giremeyecekleri, karayolundan duraksama yapmadan geçme zorunlulukları ile ilgili hükümler ile Taşıma kanunu ve yönetmeliğinin yukarıda belirtilen hükümleri bir birini destekler niteliktedir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocuğumun babası olduğunu kabul etmiyor ve hakaretlerde bulunuyor Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 27-05-2007 15:32
Çocuğa Birey Olduğunu Hissettirecek Yaklaşımlar. NİLGÜN SEYMEN Çocuk Hakları Çalışma Grubu 0 17-11-2006 12:10
Bunları biliyor musunuz? Av.Barış Site Lokali 0 11-10-2006 00:53
"gerçek Çıkar"ımızı Biliyor Muyuz? adliyem Meslektaşların Soruları 6 11-07-2002 19:16
Tahkimi Yeterince Biliyor, Yararına İnanıyor Ve İşletiyor Muyuz? Av.Dr.Yahya DERYAL Meslektaşların Soruları 18 23-05-2002 18:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03595805 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.