Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay kararı arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-04-2014, 16:12   #1
Bronz Atlı

Varsayılan Yargıtay kararı arıyorum

Sayın meslektaşlarım Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin 11/07/2012 tarih 2012/3603 E. 2012/13691 K. sayılı kararını arıyorum. Paylaşan olursa çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.
Old 24-04-2014, 13:38   #2
LetGo

Kararın tamamını bulamadım ama umarım bu da yardımcı olur.

Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesinin 11/07/2012 tarih ve 2012/3603- 2012/13691
sayılı kararı; Defter ve belgeleri vergi incelemesi yapılmak amacı ile istenen sanığın, iş
yerini devrettiklerini, defter ve belgelerin muhasebecide ya da restoranda olduğunu;
tanık olarak dinlenilen muhasebeci Hakan Sayılkan’ın ise, defter ve belgelerin
kendisinde olduğunu, işlenmiş faturaların ise sanıklarda olduğunu, vergi
denetmenliğinin yazısının sanıklar tarafından onbeş günlük süre geçtikten sonra
kendisine getirilmesi üzerine, evrakları vergi denetmenliğine götürdüğünü, ancak vergi
denetmenin raporunu yazdığını belirterek defter ve belgeleri incelemediğini, sonrasında
tüm belgeleri vergi mahkemesine ibraz ettiklerini beyan etmeleri; dosya içerisinde
bulunan Adana 2. Vergi Mahkemesinin 25/09/2008 tarih, Esas.2007/1086,
Karar.2008/1119 sayılı kararından 2004 takvim yılına ait defter ve belgelerin
mahkemeye ibraz edildiğinin anlaşılması karşısında; gerçeğin kuşkuya yer vermeyecek
şekilde belirlenmesi açısından, Adana 2. Vergi Mahkemesine ibraz edilen defter ve
belgelerin tam olarak ibraz edilip edilmediği araştırılıp, VDENR-2007-V-022/7 sayı ve
24/04/2007 tarihli vergi suçu raporunu düzenleyen vergi denetmen yardımcısı Barış
Gezer’in tanık Hakan Sayılkan’ın iddiaları doğrultusunda dinlenip, savunmanın
doğruluğu araştırıldıktan sonra sonucuna göre sanığın defter ve belgeleri gizleme
kastının bulunup bulunmadığının takdir ve tayini gerekirken eksik soruşturma sonucu
yazılı şekilde hüküm kurulması,.

http://www.yayin.adalet.gov.tr/adale...hmettastan.pdf

Bu linkteki makalenin dipnotları arasında yer alıyor. Yardımcı olması dileklerimle.
Old 24-04-2014, 13:40   #3
Bronz Atlı

Sayın meslektaşım çok teşekkür ederim. Bende o kısmını bulmuştum. Ancak kararın tamamını ekleyen olursa çok iyi olacak.
Old 25-04-2014, 10:45   #4
tiryakim

Alıntı:
Yazan Bronz Atlı
Sayın meslektaşlarım Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin 11/07/2012 tarih 2012/3603 E. 2012/13691 K. sayılı kararını arıyorum. Paylaşan olursa çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

T.C.
YARGITAY
11. Ceza Dairesi
TÜRK MİLLETİ ADINA
Y A R G I T A Y İ L A M I
Esas No : 2012/3603
Karar No : 2012/13691
Tebliğname No : 11 - 2009/292393

I- Katılan vekilinin sanık B hakkında verilen hükme yönelik temyiz itirazlarının incelenmesinde;
Elde edilen delillerin hükümlülüğe yeter nitelik ve derecede bulunmadığı gerekçeleri gösterilerek mahkemece kabul ve takdir kılınmış olduğundan katılan vekilinin yerinde görülmeyen temyiz itirazının reddiyle hükmün ONANMASINA,
II- Sanık A hakkında verilen hükme yönelik temyiz itirazlarına gelince;
Gerekçeli karar başlığında 18.04.2007 olan suç tarihinin 2004 yılı olarak yanlış gösterilmesi mahallinde düzeltilmesi mümkün görülmüştür.
1-Defter ve belgeleri vergi incelemesi yapılmak amacı ile istenen sanığın, iş yerini devrettiklerini, defter ve belgelerin muhasebecide ya da restoranda olduğunu; tanık olarak dinlenilen muhasebeci H'ın ise, defter ve belgelerin kendisinde olduğunu, işlenmiş faturaların ise sanıklarda olduğunu, vergi denetmenliğinin yazısının sanıklar tarafından onbeş günlük süre geçtikten sonra kendisine getirilmesi üzerine, evrakları vergi denetmenliğine götürdüğünü, ancak vergi denetmenin raporunu yazdığını belirterek defter ve belgeleri incelemediğini, sonrasında tüm belgeleri vergi mahkemesine ibraz ettiklerini beyan etmeleri; dosya içerisinde bulunan Adana 2. Vergi Mahkemesi'nin 25.09.2008 tarih, 2007/1086 Esas, 2008/1119 sayılı kararından 2004 takvim yılına ait defter ve belgelerin mahkemeye ibraz edildiğinin anlaşılması karşısında; gerçeğin kuşkuya yer vermeyecek şekilde belirlenmesi açısından, Adana 2. Vergi Mahkemesi'ne ibraz edilen defter ve belgelerin tam olarak ibraz edilip edilmediği araştırılıp, VDENR-2007-V-022/7 sayı ve 24.04.2007 tarihli vergi suçu raporunu düzenleyen vergi denetmen yardımcısı B'in tanık H'ın iddiaları doğrultusunda dinlenip, savunmanın doğruluğu araştırıldıktan sonra sonucuna göre sanığın defter ve belgeleri gizleme kastının bulunup bulunmadığının takdir ve tayini gerekirken eksik soruşturma sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması,
2- Kabule göre ise de;
a-5237 sayılı TCK'nun 7/2. maddesi gözetilerek; 08.02.2008 tarihinde yürürlüğe giren ve karar tarihinde yürürlükte bulunan 5728 sayılı Yasanın 276. maddesiyle 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 359/a-2. madde ve fıkrasında yapılan değişiklik denetime olanak sağlayacak biçimde hükmün gerekçe bölümünde tartışılıp lehe hükmün belirlenmesi gerektiği gözetilmeden anılan Yasa değişikliği yönünden bir değerlendirme yapılmadan hüküm kurulması,
b- Hüküm tarihinde yürürlükte bulunan ve 08.02.2008 günlü 26781 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe giren 5728 sayılı Yasanın 562. maddesiyle değişik 5271 sayılı CMK.nun 231. maddesi gereğince “hükmün açıklanmasının geri bırakılması”na karar verilip verilmeyeceğinin kararda tartışılmaması,Yasaya aykırı, katılan vekili ile sanık müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebeplerden dolayı 5320 sayılı Yasanın 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’nun 321. maddesi uyarınca istem gibi BOZULMASINA, 11.07.2012 gününde oybirliği ile karar verildi.

NOT: Size yardımcı olmak adına Adalet.org sitesinde sizin sorunuzu sorup cevap aldım.
Old 25-04-2014, 11:47   #5
Bronz Atlı

Sayın Tiryakim, çok teşekkür ederim bu yardımseverliğiniz için. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi