Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçilerin topluca işi 1 saat durdurmaları ya da yavaşlatmaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2010, 11:56   #1
mystery_a

Varsayılan İşçilerin topluca işi 1 saat durdurmaları ya da yavaşlatmaları

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Şu şekilde bir sorunum var. Ege bölgesinde çalışılan bir şantiyede, işçiler ekonomik sebeple bazı arkadaşlarının çıkarılmasını protesto etmek için işi yavaşlatma ya da işi tamamen bırakma eyleminde bulunuyorlar. Ayrıca bu eyleme katılmayan arkadaşlarını da korkutuyorlar. İşçi sayısı oldukça fazla.

Bu durumda nasıl bir yol izlenebilir? Ben noter çağırıp tutanak tutturdum. Bunun yerine ne yapılabilir? bu işçilerden bazıları çıkarılabilir mi?

teşekkürler,
Old 23-05-2010, 15:54   #2
umutlaw

Bakiniz asagidaki linklere:
http://www.iticu.edu.tr/kutuphane/dergi/d5/m00070.pdf

http://www.iticu.edu.tr/kutuphane/dergi/d1/M00005.pdf

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=3207

İşçiyi geçici olarak devralan işveren grev ve lokavt aşamasına gelen bir toplu iş uyuşmazlığının tarafı ise, işçi grev ve lokavtın uygulanması sırasında çalıştırılamaz. Ancak, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanununun 39 uncu maddesi hükümleri saklıdır. İşveren, işçisini grev ve lokavt süresince kendi işyerinde çalıştırmak zorundadır.

ÜCRETİN GÜNÜNDE ÖDENMEMESİ
Madde 34 - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Toplu işçi çıkarma

MADDE 29- Maddede işçilerin topluca işten çıkarılmaları belli bir usule bağlanmış; uluslararası belgelerde de yer aldığı şekilde belirli bir süre önceden yazı ile işyeri sendika temsilcilerine, ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumu'na bilgi verilmesi kabul edilmiştir. Bu bildirimde yer alacak bilgiler ve taraflar arasındaki görüşmelerin içeriği maddede açıklanmıştır. İşverenin 6 ay içinde aynı nitelikteki iş için yeniden işçi almak istediği takdirde nitelikleri uygun olanları tercihen işe çağırması hükmü getirilmiştir.
Benim aklima gelenler suanda bunlar.
Old 23-05-2010, 16:49   #3
mystery_a

Yukarıda bahsettiğim husus, işçilerin, arkadaşları işten çıkarılıyor diye, topluca işi durdurmaları ya da en azından yavaşlatmalarıdır. Toplu iş sözleşmesi bulunmuyor, konu ücretle ilgili bir sorun da değil.. Yine decevabınız için teşekkür ederim.
Old 23-05-2010, 16:53   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan mystery_a
Merhaba sayın meslektaşlarım,

Şu şekilde bir sorunum var. Ege bölgesinde çalışılan bir şantiyede, işçiler ekonomik sebeple bazı arkadaşlarının çıkarılmasını protesto etmek için işi yavaşlatma ya da işi tamamen bırakma eyleminde bulunuyorlar. Ayrıca bu eyleme katılmayan arkadaşlarını da korkutuyorlar. İşçi sayısı oldukça fazla.

Bu durumda nasıl bir yol izlenebilir? Ben noter çağırıp tutanak tutturdum. Bunun yerine ne yapılabilir? bu işçilerden bazıları çıkarılabilir mi?

teşekkürler,

İş mahkemesinden de tespit yaptırabilirsiniz. Ayrıca, savcılığa başvurabilirsiniz. Sözleşmenin feshi de mümkündür.

Saygılar,
Old 23-05-2010, 17:02   #5
mystery_a

Alıntı:
Yazan Adli Tip
İş mahkemesinden de tespit yaptırabilirsiniz. Ayrıca, savcılığa başvurabilirsiniz. Sözleşmenin feshi de mümkündür.

Saygılar,

Cevabınız için teşekkür ederim ancak cevabınız bana uygun değil sanırım. Çünkü burada işçilerin herhangi bir gün 1 saat ya da 1 saate yakın işi durdurmaları ya da işi yavaşlatmaları söz konusu..

Yani İş mahkemesinden yaptırılacak tespit günler sürer. Savcılık aşaması ise,kolluk çağırdığımda, kolluğun cevabı, bu olayın adli bir vakıa olmadığı yönünde cevabı olup ne tutanak tutuyor ne de herhangi bir şekilde olaya müdahale ediyor.

İşçi çıkarma konusunda ise, 300 işçinin çıkarıldığını düşünemiyorum.
Old 23-05-2010, 17:11   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan mystery_a
Cevabınız için teşekkür ederim ancak cevabınız bana uygun değil sanırım. Çünkü burada işçilerin herhangi bir gün 1 saat ya da 1 saate yakın işi durdurmaları ya da işi yavaşlatmaları söz konusu..

Yani İş mahkemesinden yaptırılacak tespit günler sürer. Savcılık aşaması ise,kolluk çağırdığımda, kolluğun cevabı, bu olayın adli bir vakıa olmadığı yönünde cevabı olup ne tutanak tutuyor ne de herhangi bir şekilde olaya müdahale ediyor.

İşçi çıkarma konusunda ise, 300 işçinin çıkarıldığını düşünemiyorum.

" İş ve çalışma hürriyetinin ihlâli " söz konusu değil mi?

Ayrıca, MESS yayınlarından "Yasa Dışı Davranışlarda İşverenlerce İzlenecek Yol" isimli kitabı edinmenizi de tavsiye edebilirim.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi