Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isviçre bankasıdaki vasiyet alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2009, 12:30   #1
kalender

Varsayılan isviçre bankasıdaki vasiyet alacağı

Arkadaşlar
Sulh mahkemesinde vasiyet açıyoruz . İki konuda yardım talebim olacak.
1-Vasiyet bırakan İsviçre bankalarındaki ve falan isviçre bankasındaki her türlü varlığım diye vasiyet etmiş. Mahkemede bu isviçre bankası ile nasıl, hangi prosedürle diyaloğa gireceğini bilemiyor. Doğrusu benimde böyle bir tecrübem olmadı. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
2- Bu bankalarda para veya başka bir şey olmadığnı düşünüyoruz. Hem işler uzamasın diye hemde ele geçecek bir şey olmaması sebebiyle bu vesayet alacağından vazgeçmek istiyoruz . Ancak hakim bu konuda da tereddüt ediyor.Vasiyet alcağından kısmen vazgeçme olmaz gibi bir kanaativar. Bu konuda elinde karar olan arkadaş varmı?
Old 16-03-2009, 18:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kalender
Arkadaşlar
Sulh mahkemesinde vasiyet açıyoruz . İki konuda yardım talebim olacak.
1-Vasiyet bırakan İsviçre bankalarındaki ve falan isviçre bankasındaki her türlü varlığım diye vasiyet etmiş. Mahkemede bu isviçre bankası ile nasıl, hangi prosedürle diyaloğa gireceğini bilemiyor. Doğrusu benimde böyle bir tecrübem olmadı. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
2- Bu bankalarda para veya başka bir şey olmadığnı düşünüyoruz. Hem işler uzamasın diye hemde ele geçecek bir şey olmaması sebebiyle bu vesayet alacağından vazgeçmek istiyoruz . Ancak hakim bu konuda da tereddüt ediyor.Vasiyet alcağından kısmen vazgeçme olmaz gibi bir kanaativar. Bu konuda elinde karar olan arkadaş varmı?

Vasiyetnamenin açılması işleminde, mahkemenin İsviçre Bankası ile diyaloga girmesine gerek yok ki. Mahkemenin görevi sadece vasiyeti açıp, okumak ve itiraza uğrayıp uğramadığını saptamak. Eldeki dava vasiyeti tenfiz davası değil ki.

Vasiyetnamede atanmış mirasçı veya muayyen mal vasiyeti var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi