Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aile konutu şerhi olan evin ortaklığın giderilmesi yolu ile satılması

Yanıt
Old 25-02-2013, 21:06   #1
Av.Erdem Aşçı

 
Varsayılan aile konutu şerhi olan evin ortaklığın giderilmesi yolu ile satılması

saygılar.
müvekkillerim 4 kardeş ,babaları vefat ediyor 2004 senesinde.1999 senesinde bi bayanla evlenmiş,bayan kimsesiz..babaları öldükden sonra 8 sene bayanın evde oturmasına karışmamışlar, daha sonra ortaklığın giderilmesi davası açıldı, bayan ise aile konutunun tesbiti için dava açmış ve lehine (tmk 652 m )karar çıkmış. 1- bu karar ortaklığın giderilmesi davasını nasıl etkiler. satışı engellermi ? ölüm ile evlilik sona erdiğinden,taşınmaz aile konutu olmaktan çıkmazmı ?
Old 25-02-2013, 21:21   #2
avukat ışık

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY

6.Hukuk Dairesi
Esas: 2010/13865
Karar: 2010/4406
Karar Tarihi: 14.04.2010


PAYDAŞLIĞININ GİDERİLMESİ DAVASI - DAVA KONUSU BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN TAPU KAYDININ AÇIKLAMALAR BÖLÜMÜNE AİLE KONUTU ŞERHİ KONMUŞ OLMASI - TAPU KAYDI ÜZERİNDEKİ ŞERH TERKİN EDİLMEDİKÇE ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİNİN İSTENEMEYECEK OLMASI

ÖZET: Somut olayda; dava konusu edilen ve satışına karar verilen bağımsız bölümün tapu kaydının açıklamalar bölümüne 08.01.2008 tarihinde <aile konutu> şerhi konulduğu, taraflar adına 1/2'şer payla kayıtlı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda taşınmazın belli bir amaca özgülendiğinin kabulü gerekir. Tapu kaydı üzerindeki bu şerh terkin edilmediği müddetçe ortaklığın giderilmesinin istenmesi mümkün değildir. O halde mahkemece, davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde kabulüne karar verilmesi doğru görülmediğinden hükmün bozulması gerekmiştir.

(4721 S. K. m. 194, 698)

Dava: Mahalli mahkemesinden verilmiş bulunan paydaşlığın giderilmesi davasına dair karar davalı tarafından süresi içinde temyiz edilmiş olmakla, dosyadaki bütün kağıtlar okunup, gereği görüşülüp düşünüldü.

Karar: Dava bir adet taşınmazın paydaşlığının giderilmesi istemine ilişkindir. Mahkemece, ortaklığın satış suretiyle giderilmesine karar verilmesi üzerine, hüküm davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Davacı vekili, dava dilekçesinde 8 numaralı bağımsız bölümde tarafların paydaş olduğunu, paydaşlığın satış yoluyla giderilmesine karar verilmesini istemiş, davalı vekili, dava konusu edilen taşınmazın aile konutu olup tapu kaydında buna ilişkin şerh bulunduğunu belirterek davanın reddini savunmuştur.

Türk Medeni Kanunu'nun 194. maddesi gereğince; eşlerden biri diğer eşin açık rızası bulunmadıkça aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Aynı Kanun'un 698. maddesine göre; hukuki bir işlem gereğince veya paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebebiyle paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir. Paylaşmayı isteme hakkı, hukuki bir işlemle en çok on yıllık süre ile sınırlandırılabilir. Taşınmazlarda paylı mülkiyetin devamına ilişkin sözleşmeler, resmi şekle bağlıdır ve tapu kütüğüne şerh verilebilir. Uygun olmayan zamanda paylaşma isteminde bulunulamaz.

Somut olayda; dava konusu edilen ve satışına karar verilen 8 numaralı bağımsız bölümün tapu kaydının açıklamalar bölümüne 08.01.2008 tarihinde <aile konutu> şerhi konulduğu, taraflar adına 1/2'şer payla kayıtlı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda taşınmazın belli bir amaca özgülendiğinin kabulü gerekir. Tapu kaydı üzerindeki bu şerh terkin edilmediği müddetçe ortaklığın giderilmesinin istenmesi mümkün değildir. O halde mahkemece, davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde kabulüne karar verilmesi doğru görülmediğinden hükmün bozulması gerekmiştir.

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz itirazlarının kabulü ile HUMK'nun 428. maddesi uyarınca hükmün BOZULMASINA, istek halinde peşin alınan temyiz harcının temyiz edene iadesine, 14.04.2010 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı
Old 25-02-2013, 23:00   #3
Av.Erdem Aşçı

 
Varsayılan

ölüm, evliliği sonlandıran sebeplerden biridir.evlilik birliğinin sona ermesi sebebiyle aile konutu şerhinin konulması yasaya aykırı değilmidir ?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
aile konutu şerhi davası sırasında evin satılması hakkında şükrann Meslektaşların Soruları 10 07-01-2013 20:51
Aile konutu şerhi olan bir eve banka el koyabilir mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 31-07-2012 16:02
aile konutu-ortaklığın giderilmesi Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 15 09-05-2011 12:50
ortaklığın giderilmesi davasında aile konutu olduğunun tespiti davası Av.Ayşen Meslektaşların Soruları 1 24-01-2011 15:17
Aile konutu şerhi olmayan evin 3. kişilere satışı Av. Merve Meslektaşların Soruları 9 03-11-2009 14:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03560901 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.