Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

AYM Yanlış mı Hareket Ediyor.

Yanıt
Old 13-10-2006, 21:10   #1
av.ilyasmeral

 
Varsayılan AYM Yanlış mı Hareket Ediyor.

Anayasanın153üncü maddesindeki ''İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz'' hükmüne rağmen Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını Resmi Gazetede yayınlanmadan önce kamuoyuna basın-yayın ve diğer yollarla açıklanmasının sebebi nedir?
Old 14-10-2006, 14:40   #2
can hukukcu

 
Varsayılan

Doğrusu ben öyle birşey olduğunu zannetmiyorum. Söylediğiniz şeyin anlamı kamuoyu bir düzenlemenin anayasa ya aykırı olduğunu basın-yayın yoluyla öğrenecek ve o hüküm o anda dahi yürürlükte olacak. daha sonra o düzenleme iptal kararının resmi gazetede yayımlandığı anda yürürlükten kalkacak. Böyle birşey de hukuk devleti ilkesiyle ne derece bağdaşır tartışılır tabi. çünkü bu durum anayasa mahkemesinin iptal kararlarının yürürlüğe gireceği tarihi ileri bir tarih olarak belirlemesindeki tartışmaya benziyor.
SAYGILARIMLA..........
Old 14-10-2006, 15:23   #3
av.ilyasmeral

 
Varsayılan

ilginiz için teşekkür ederim fakat sprum tam olarak anlaşılamadı herhalde...
sozkonusu duzenlemenın yururlukten kalkması ıcın zaten resmı gazetede yayımlanması şartı var fakat anayasamız iptal kararlarına ilişkin özel bir düzenleme yapmış o da anayasa mahkemesının iptal kararının gerekcesını yazmadan acıklayamayacaği yonundedir. anayasa koyucu neden bu şekılde hareket ettı bılmıyorum fakat anayasa mahkemesının bu hukmu ihlal ettiği durumlarla sık sık karsılasıyoruz. yoksa anayasa mahkemesi bu konuda yenı bır ictihadmı geliştirdi
Old 14-10-2006, 16:06   #4
ahmetsacit

 
Varsayılan

sayın law student,
Anayasanın 153. maddesinde iptal kararlarının gerekçesiz yayınlanamayacığına ilişkin hüküm, anayasa mahkemesinin iptal ettiği yasa hükmünü yapan yasama organın hangi gerekçeyle bu hükmün iptal edildiğini bilmesi ve anayasa mahkemesinin fikrine göre iptal edilen yasa hükmünün değiştirilmesi için getirilmiştir.
Bu ibare yok iken mahkeme yasa hükmünü iptal eder, karar RG yayınlanır fakat gerekçe iptal kararından aylar sonra duyurulurdu.Bu nedenle de yasama organı nasıl bir yöntem izlemesi gerektiği konusunda kararsız kalırdı.
Bilgi edinme kanunuyla halkın kendisini ilgilendiren konularda haber alma özgürlüğünü kullanması gayet doğaldır.Yapı itibariyle AYM kararları herkesi ilgilendirdiği için kamuoyuna açıklama yapılmasında olumsuz bir taraf görmüyorum.
Yasa hükmünün konulma amacına da bakarsak hükme aykırılık sözkonusu bile değildir.
saygılar..
Old 14-10-2006, 16:27   #5
av.ilyasmeral

 
Varsayılan

Sayın Ahmetsacit:

ilginiz için teşekkür ederim..

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun çıkması haber alma özgürlüğü açısından açısından çok önemli bir gelişmedir. fakat asıl sorun bu değil... Anayasa mahkemesi bu yasa çıkmadan öncede bu şekilde uygulamalara gıtmıştır. Bu uygulamanın Anayasa hükmüne aykırı olduğu şeklinde yöneltilen eleştiriler ise ''Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararları değil, kısa kararları kamuoyuna açıklanıyor.'' diye açıklamıştır bu durumu...
bu şekilde bir açıklama anayasa ya aykırılığı giderebilir mi?
Old 30-03-2007, 14:48   #6
Av. BNK

 
Varsayılan

Anayasa mahkemesi gerekçeli kararını yazıncaya kadar eğer kanunun yürürlüğünün durdurulmasına karar vermediyse anayasaya aykırı kanundan hükümet faydalanmaya devam etmektedir. Onlar da böyle bir tedbir geliştirdiler. Bu na da "Kısa karar" kılıfı buldular.
Old 08-07-2007, 09:36   #7
Av.Didem Kutlu

 
Varsayılan

ama bu yürütmeyi durdurma kararı olduğu için gerekçenin yayınlanması gerekli değildir sanırım ,biz derste böyle öğrenmiştik
Old 30-07-2007, 20:39   #8
yargıç isa

 
Kitap .......

Alıntı:
Anayasanın153üncü maddesindeki ''İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz'' hükmüne rağmen Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını Resmi Gazetede yayınlanmadan önce kamuoyuna basın-yayın ve diğer yollarla açıklanmasının sebebi nedir?

Kanaatimce , burdaki açıklama değimini bağlayıcı bir "açıklama" çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Resmi gazetede kararların bildirilmesi de bir açıklamadır ve bağlacıdır. Karar alma süreci sonunda, alınan kararın sonucunun kamuoyunca öğrenilmesi gayet normaldir, bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır ve bu da bir açıklamadır. Bence, bu türdeki bir açıklama resmi bir açıklama olmadığından (bağlayıcılık anlamında) ilgili maddede geçen açıklama değimiyle örtüşmemektedir. Kanunun açıklama değiminden kastettiği şeyin ilgili kurumları bağlar nitelik taşıyan resmi bir açıklama olduğu kanısındayım.

saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Futbol Maçında Hayati Tehlike Arzeden Kasdi Hareket ve Cezai Sorumluluk özgür Meslektaşların Soruları 1 01-11-2006 09:22
Nasıl hareket etmeliyiz??? ebruturan77 Hukuk Soruları Arşivi 2 28-04-2006 09:24
Ev Sahibimiz Huzursuz Ediyor ubuz Hukuk Soruları Arşivi 2 02-07-2003 18:46
60 Ağrı'lı, 1 Amerika'lı Ediyor Av.Habibe YILMAZ KAYAR Site Lokali 0 26-05-2003 13:37
Sinema Günleri' Devam Ediyor... Av.Habibe YILMAZ KAYAR Site Lokali 0 20-05-2002 23:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04058194 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.