Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka davası dilekçe örneği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2011, 09:35   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka davası dilekçe örneği

Merhaba. Eşim ile ayrı yaşıyoruz. Kendisine nafaka davası açmak istiyorum. Avukat tutmak için yeterli maddi gücüm de yok . Devlet memuru olduğum için ücretsiz avukat ta taleb edemiyorum. Eşimden ağır ekonomik şiddetler gördüğüm için maaşımda haciz işlemi de bulunmakta. Ancak eşim çocuğumuz için hiç bir şekilde maddi yardımda da bulunmamaktadır. Nafaka davası içerisinde eşimin malvarlığı ve emekli ikramiyesine de ihtiyati tedbir koydurmak istiyorum. Çünkü eşim nafaka davası açma ihtimalim olduğu için devamlı kredi çekmektedir. Ve hayatında başka bir bayan olduğndan da gelirini bugüne değin bu bayan için harcamıştır. Emekliliğini de haketmiş olduğundan buradan elde edeceği gelirini de bu bayan üzerine yapacağından korkuyorum.
Nafaka davası açmam için bana yardımcı olurmusunuz ? Bir dilekçe örneği yazarmısınız ? İnanın çok çok zor durumdayım.
Old 22-08-2011, 11:55   #2
üye31284

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı; sadece nafaka için değil, katkı sağlaması ve kısıtlanması vs. için ayrıca dava açma hakkınız da bulunmaktadır. Ayrıca birlikte yaşadığı kadına dahi tazminat davası açabilirsiniz.

Nafaka davası dilekçesi talebiniz açısından şunu belitmek isterim. Dilekçe yazmak oldukça yüksek bir birikim gerektirmekte ve ciddi bir hukuki hizmet olmakla birlikte, devamında bu dilekçeyi tamamlayan takip süreci de oldukça önemlidir. Bunun da bir avukat aracılığıyla doğrudan yapılması sizin için önemlidir.

Siz, devlet memuru olduğunuz için, fakirlik kağıdı alamama sebebine binaen, ücretsiz avukat atanmayacağını söylüyorsunuz ancak barolar bu konuda, -gerekli şartlara uymanız halinde - toleranslı davranmaktadırlar. Dolayısıyla bağlı bulunduğunuz ilin barosunun adli yardım birimi yetkilileriyle görüşerek, ödeme gücünüz olmadığını - anlattığınız sebeplerin belgeleriyle birlikte - izah ederseniz, yine de tarafınıza avukat ataması yapılması söz konusu olabilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi