Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Okulda ‘Cep’ Disiplin Suçu

Yanıt
Old 22-12-2006, 16:41   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Okulda ‘Cep’ Disiplin Suçu

Okulda ‘cep’ disiplin suçu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, çocuklarda ve gençlerde artan şiddet eğilimi ile okullarda meydana gelen olayların araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verdi. Çelik şöyle konuştu

22.12.2006

DAYAK TOPLUMU: Neredeyse bir ömür boyu dayak atma ve dayak yemeyle karşı karşıya bir toplum olduk. Buna layık değiliz. Okullarda günde ortalama 20, 6 ayda ise 2 bin 990 olay meydana geldi.

DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ: Disiplin Yönetmeliği’nde değişikliğe gittik. Cep telefonu, internet üzerinden işlenen suçlarda artık disiplin suçu sayılacak. Değişikliği başbakanlığa gönderdik. Zaptı rapt altına almayacağımız öğrencilere örgün eğitimden yaygın eğitime vereceğiz. Bu öğrenciler Açıköğretim Liseleri’ne kaydırılacak.

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...6&Categoryid=1
Old 22-12-2006, 16:58   #2
Kavaz

Yasakların getirilmesiyle,okullardaki şiddet eğiliminin azalacağını düşünmüyorum.Öğrenciler,öğretmenlerini öncelikle saymalıdır.Öğretmene saygısızlık ve terbiyesizlik yapan öğrenciye,aferin sana der gibi,değil de öğretmene sorumluluk yüklersek daha çok başımız ağrıyacak.Saygılar...
Old 01-06-2007, 08:37   #3
superavukat

Askeriyede yasaklanmasını anlayışla karşılıyorum ancak okullarda cep telefonunun yasaklanması haberleşme özgürlüğü kapsamında anayasaya aykırılık teşkil etmez mi?
Old 01-06-2007, 10:15   #4
ecesaka

Sanırım öncelikle okulların "eğitim dağıtan bir kurum" olduğuna inandırmak gerek gençliği... Öğretmenlere duyulan saygıyı yeniden kazandırmak gerek... Öğretmenlere de çok iş düşüyor maalesef... Sadece ders anlatarak sınıfı terk eden öğretmen modeli yerine, gençleri detaylı bir şekilde inceleyen, onların psikolojisinden anlayan ve onları doğru yöne yönlendirebilecek güçlü eğitimcilerin çoğalması gerekiyor sanırım...
Old 01-06-2007, 10:54   #5
av.sevdacan

Yasaklanma kararını olumlu buluyorum.

Lisedeki öğrencilerin hatta ilköğretim çağındaki çocukların , ders esnasında öğretmenleri otururken önündeki masayı kaldırıp bir başka köşeye koymalarını, sınıfta yapılan alkollü partileri, kız öğrencilere yapılan tacizler gibi uygunsuz bir takım görüntüler çekmeleri ve bunları internet ortamlarında yayma marifetleri haberleşme özgürlüğünün nasıl kullanıldığını gözler önüne serdi.

Saygılarımla.

Old 01-06-2007, 12:16   #6
superavukat

Derste kamera ile görüntü kaydetmek yasaktır ya da derste telefonla konuşmak yasaktır şeklinde bir ifadeyi anlayışla karşılarım. Ancak doğru olduğuna ciddi şekilde inandığım kendi görüşüme göre : ) "okulda cep telefonu yasak" şeklinde bir uygulama , anayasa ihlalidir.
Olayda mekan OKUL yani idareye ait bir bina olmakla beraber , şayet bu yasaklar yönetmelik ile getirildi ise hem anayasaya aykırıdır , hemde yasama mantığı gereğince hem öğretmenleri , hem sabit telefonları da kapsamalıdır.

Yaşları sebebi ile hukuki haklarından haberdar olmayan veya savunma bilinçleri yerleşmemiş olan lise ve altı öğrencilerin bu şekilde özgürlüklerinin kısıtlanması çok yanlış. Özür dilerim ama bir de çıkıp "bakın yaramazlık yapıp kaydediyorlar haberleşme özgürlüğü dediğiniz şeyle" denilmesi , hukuk mantığınız açısından beni endişelendiriyor.

Suç , tipe uygun olarak kanun ile belirlenir. Ceza ve Kabahatler kanununda YARAMAZLIK SUÇU diye birşey olmadığına da eminim. Sınıfta yapılan yaramazlıklar , öğrenci ile öğretmen arasındadır ve öğretmenin öğrenci üzerinde zaten çok ciddi bir yaptırım gücü vardır.

Teknoloji gelişmiştir ve gelişmektedir , cep telefonu da artık neredeyse bir insan uzvu olmuştur. Onlar çocuk , haklarını savunamıyorlar , diyerek saçma sapan ve keyfi cezalandırmalar yapmak , yapanların karakter zayıflığını gösterir.

Zamanında hepimizin başına okulda saçma sapanlıklar geldi ama artık zaman değişti , gelişti , bizim kafalarımız da gelişsin. Çocuğumun cep telefonuna öğretmenin el koyması , tipik gasp suçudur.

3 5 manyak öğrenci örnek gösterilerek öğretmenler mağdur gibi gösteriliyor ama aslında mağdur olan her 1 öğretmen başına binlarce mağdur öğrenci düşmektedir.
Old 01-06-2007, 18:43   #7
stankubrik

haberleşme özgürlüğünden bahsetmek için başkalarının eğitim alma ve örgün eğitimin kısıtlanmaması gerekir.

telefonun da belirli ortamlara göre kullanım adabı vardır.
eğer öğrenci telefonu okula başkalarını rencide etmek,öğretmenine saygısızlık etmek,ahlaksız ve suç olan şeyleri(uyuşturucu partisi) çekmek için getiriyorsa o öğrencinin kanından şüphe duyarım.sayın sevdacan a katılıyorum.cep telefonu yasağını olmaması gereken bir şeyi şu anki mevcut türkiye şartları açısından değerlendirdiğimizde okulda uygulanmasını doğru buluyorum.
.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi