Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uyuşturucu gelirinin vergilendirilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-11-2008, 19:27   #1
av.erenkarani

Varsayılan uyuşturucu gelirinin vergilendirilmesi

Uyuşturucu madde ticareti yapan olursa gelirinden vergi kesilirmi, eğer böyle bir uygulama varsa konuyu araştırmam için kaynak olarak ne önerirsiniz.
Old 07-11-2008, 19:37   #2
Adli Tip

"Ben uyuşturucudan bu kadar para kazandım, vergisini vermek istiyorum" diyen bir kişi olursa, o paranın vergisi değil, tamamı alınır.
Ama kural olarak, gelirin vergilendirilmesi için yasal yollardan kazanılmış olması gerekmez.(Yasa dışılığı gizleyebilenler için )
Old 07-11-2008, 19:51   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun

Kanun No. 5549
Kabul Tarihi: 11.10.2006
RGT: 18.10.2006
RG NO: 26323
Old 07-11-2008, 22:50   #4
Muhsin KOÇAK

Vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasaklanmış olması vergi mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz ( VUK 19 Md) ancak kara para aklayıcılar vergi kaçırmakta ziyade öncül suçlardan elde ettikleri parayı tedavül ekonomisine kazandırmak ve dolayısıyla vergilendirilerek aklanmasını sağlamaya çalışırlar, bildiğimiz vergi kaçakçılığının tam tersine bir uygulama vardır, suç gelirlerinin aklanmasına yönelik düzenlenen yasa ve TCK düzenlemesinde suç sayılan ve bu suçlrdan elde edilen gelirler aynı zamanda artık müsadere konusu edilmekte, mülga 765 Sayılı TCK düzenlemesinden aryık bir düzenleme ile 5237 sayılı yasanın müsadereye ilişkin hükümleri 55 nci maddesinde kazanç müsaderesi olarak düzenlenmiştir."Kazanç müsaderesi

MADDE 55. - (1) Suçun işlenmesi ile elde edilen veya suçun konusunu oluşturan ya da suçun işlenmesi için sağlanan maddî menfaatler ile bunların değerlendirilmesi veya dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ekonomik kazançların müsaderesine karar verilir. Bu fıkra hükmüne göre müsadere kararı verilebilmesi için maddî menfaatin suçun mağduruna iade edilememesi gerekir.

(2) Müsadere konusu eşya veya maddî menfaatlere elkonulamadığı veya bunların merciine teslim edilmediği hâllerde, bunların karşılığını oluşturan değerlerin müsaderesine hükmedilir. "
Ancak suç gelirlerinin kanunlarla yasaklanmış faaliyetlerden elde edilmiş olması vergilendirilmesine de engel değildir.
Old 07-11-2008, 23:11   #5
diyojen

Bu soru gerçekten soruldu mu arkadaşlar; yoksa dalga mı geçiliyor diye merak ettim şimdi )))
Vergi dairesine beyanname verilirken ne denirdi böyle bir durumda (hayalgücü geniş); ihraç edilen mallarA polisçe el konulduğundan bu ay ki beyannamede zarar gösterecez üzgünüm)) Gider olarak ne gösterecekler )) (ABARTMAYAYIM)
Yine de saygılarımla
Old 07-11-2008, 23:16   #6
Muhsin KOÇAK

Kuryelere verlen komisyonlar taşıma ve nakliye giderleri, Malın teininde maliyet bedeli, oranizasyon giderleri, ( lüsk konaklama ve havyar parilerinde ödenen giderleri vergi idaresi kabul etmez ) tabiiki işin idamesi için alınan kara,hava,deniz taşıt gider ve amortismanları ile hayatlarına mal oldukları küçücük bedenlere ödedikleri tazminatlar, bu gelirin elde edilmesi için bürokrasiye ödedikleri vs.vs.vs. giderler gösterilebilir mesela neden olmasın, önemli olan paranın yurda getirilmei değil mi amaç hazineye kaynak sağlamak...
Old 07-11-2008, 23:26   #7
Muhsin KOÇAK

Birey olarak adını bile duyduğumda tüylerim ürperir arkadaşlar çok ciddi bir konu gerçek anlamda, konu üzerine çok çalıştım araştırmalarım var, Yüksek lisans tezim de suç gelirleri ve bu gelirlerin aklanması üzerinedir. bizim böyle dışarıdan duyduklarımızın ya da bildiklerimizin çok ötesinde derin ve bir o kadar da büyük bir mezuu, dünya ekonomisinin yüzde kaçı bu suç gelirlerinden olşuğunu biliyormuyuz, ya da bir ülkenin egemenliğini çok rahat elde edebilecek güçte olduğunu ? Dünya borsalarının ani hareketlenmeleri, dibe vuruşu ya da tavan yapmasının gerçek nedenlerinin birinci sırasında yer alan bir ekonomi ... üzerinde ciddi düşünülmesi gereken bir konu gerçek anlamda işin şakasını bir tarafa bırakacak olursak. Bu yaz Antalya Barosu tarafından düzenlenen seminere sunucu olarak gittim, konuyu anlattım ancak katılım yaz tatili dolayısıyla fazla olmamakla birlikte yararlı olduğunu düşünüyorum, konunun vergilendirilme boyutunu da anlatmıştım özet olarak, sanırım Sayın Av.Eren Karani seminere gelemeyenlerdendir.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_831.htm
Old 07-11-2008, 23:39   #8
tunca07

Selamlar,
Sayın Ararat, eğer elinizde konuyla ilgili seminer notlari varsa ya da buna benzer bir şeyler bana mail atarsaniz cok sevinirim. Zira konu hakkinda araştirma yapiyorum. Ben de yazin ne yazik ki şehir dışında olmam sebebiyle seminerinize katilma şansını yakalayamadım. İçten Selamlarımla..
av.demirbas@gmail.com
Old 08-11-2008, 00:49   #9
Muhsin KOÇAK

Sayın Tunca, sanırım sizin baronuzda seminer ile ilgili video cd leri olması lazım, ama size elimdeki bilgileri de göndereyim, yalınız çalışmanızın boyutunu söylerseniz daha detaylı kaynak vereyim, zira barodaki seminerim zaman bakımından kısıtlı olduğu için çok yerlerde özet geçmek zorunda kaldım. mailinize hazırladığım makale var onu öncelikle göndereyim yeterli bulmazsanız yazarsanız daha detaylı kaynak vereyim.Konu benimde hassasiyetle üzerinde durup çalıştığım bir konu bu nedenle her türlü yardıma hazırım sizin için.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum
Old 08-11-2008, 01:18   #10
Jeanne D'arc

Meslektaşımızın sorusu "yasal uyuşturucu madde üretimi/ ticareti/ satışına" bağlı bir gelir olamaz mı? Daha doğrusu soruyu soranın mesleği, sorunun bu minvalde olduğuna karinedir.

Alıntı:
Yazan TCK
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti
MADDE 188. - (1)Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
(3)Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, beş yıldan onbeş yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
(6)Üretimi resmi makamların iznine veya satışı yetkili tabip tarafından düzenlenen reçeteye bağlı olan ve uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran her türlü madde açısından da yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanır.
(7)Uyuşturucu veya uyarıcı etki doğurmamakla birlikte, uyuşturucu veya uyarıcı madde üretiminde kullanılan ve ithal veya imali resmî makamların iznine bağlı olan maddeyi ülkeye ithal eden, imal eden, satan, satın alan, nakleden, depolayan veya ihraç eden kişi, dört yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Alıntı:
Uyuşturucunun yasal üretimi ticareti ve satışı ile ilgili olarak, kurul tıbbi ve özel amaçlarda kullanılacak olan gerekli ihtiyacın sağlanması ve yasal kaynakların yasadışı kullanıma kaymaması için gayret gösterir. Sonuç olarak uyuşturucu maddelerde, kullanılacak miktarı belirler, psikotrop maddeler için gönüllü yardımlaşma sistemi uygulayacak bir sistemin kurulmasını sağlar ve uyuşturucunun uluslararası ticareti ile ilgili istatistiki çalışmalar oluşturulmasını sağlamayı amaçlar. Kurul ayrıca yasal olmayan uyuşturucuların imalatında kullanılan kimyasal maddelerin üzerindeki hükümet kontrolünü denetler ve bu kimyasal maddelerin yasal olmayan yollara kaymasının önlenmesinde hükümetlere yardımcı olur.

http://64.233.183.104/search?q=cache...aksaray.pol.tr
Old 08-11-2008, 01:45   #11
Muhsin KOÇAK

Sayın Jeanne, Üretimi ve işletilmesi ve ticareti yasal izne tabi maddeler ile bu maddelerin kontrolu ve dağıtmı yine izne tabi olan maddelerin vergilendirilmesi Ticari ve sınai faaliyet çerçevesinde değerlendirilip ticari kazancın vergilendrilmesine ilişkin hükümlere tabidir elbette, ancak ürtimi ve ticareti izne bağlı olup, illegal yollarla üretim ya da ticaretinin yapılması hali öncül suçlar arasında sayıldığından biz daha ziyade bu öncül suçlardan elde edilen gelirler üzerinde durduk, elbette yukarıda da değindiğim üzere, izne tabi ve kontrol altında yapılan üretim dağırım zate Türk vergi sistemi içinde vergilendirilmektedir. Meslaktaşızın sorusu yasal vergilendirme kapsamında olan faaliyetlerin haricinde illegal yollarla yaplan ticareti kastetmekedir sanırım, zira kendiside bilmektedir ki yasaların elverdiği ölçüde izne tabi yapılan ticaret zaten vergilendirilmektedir.
Old 08-11-2008, 02:26   #12
tunca07

Konu basit aslında, devlet yasadışı elde edilen muazzam gelirlerden çeşitli yöntemlerle ve çeşitli adlar altında ve çeşitli aflarla vergi alması söz konusu olabilir mi ? Suçlardan elde edilen gelirler. Adı üzerinde suç işlenmiş ve gelir sağlanmıştır. Bu noktaya kadar devlet müdahale edememiştir. Bu noktadan sonra devlet elde gelirin peşini bırakmalı ve bu gelilerden hiç bir vergi almadan suç olarak tanımlamaya devam edip kaçıracağına , belki bir takım yöntemlerle vergisini alır ? Sanırım soru bu şekilde sorulmuştur ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi