Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çocuğun öldürülmesi nedeniyle ailenin maddi tazminat miktarı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2009, 12:46   #1
Av.Şevval

Varsayılan çocuğun öldürülmesi nedeniyle ailenin maddi tazminat miktarı

merhaba

bir dosyamda mğvekkilin 10 yaşındaki oğlu 2005 yılında arkadaşı tarafından gözünden vurularak öldürüldü.Ağır ceza hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi,temyiz ettik Yargıtay bozdu.
Şimdi Ağır ceza bizden "ölüm dolayısıyla doğan giderilebilir,somut ve maddi zararın 5395 sayılı y. 23/4a maddesi ve 5271 sayılı y. 231/9 maddesi gereğince bildirilmesini"istedi.
Biz ilk yargılama sonucu maddi manevi tazminat davamızı fazlaya dair haklarımız saklı kalarak açmıştık.O dava şu an ceza davasını beklemekte.
Ağır ceza maddi tazminat miktarı diyor acaba nasıl bir hesap yapmalıyız?
Bu belirtilen yasa maddeleri hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair.
5395 sayılı kanunun 23.maddesi 5560 sayılı kanun ile değişmiş kısacası çok kafam karışık her türlü fikre açığım acil yardımlarınızı bekliyorum
Old 26-09-2009, 13:12   #2
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Belma
merhaba

bir dosyamda mğvekkilin 10 yaşındaki oğlu 2005 yılında arkadaşı tarafından gözünden vurularak öldürüldü.Ağır ceza hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi,temyiz ettik Yargıtay bozdu.
Şimdi Ağır ceza bizden "ölüm dolayısıyla doğan giderilebilir,somut ve maddi zararın 5395 sayılı y. 23/4a maddesi ve 5271 sayılı y. 231/9 maddesi gereğince bildirilmesini"istedi.
Biz ilk yargılama sonucu maddi manevi tazminat davamızı fazlaya dair haklarımız saklı kalarak açmıştık.O dava şu an ceza davasını beklemekte.
Ağır ceza maddi tazminat miktarı diyor acaba nasıl bir hesap yapmalıyız?
Bu belirtilen yasa maddeleri hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair.
5395 sayılı kanunun 23.maddesi 5560 sayılı kanun ile değişmiş kısacası çok kafam karışık her türlü fikre açığım acil yardımlarınızı bekliyorum

Sadece sesli düşünüyorum.
Maddi zarardan sanırım destekten yoksun kalma zararını anlayabiliriz. Çocuk 10 yaşında olduğuna göre de burada destekten yoksun kalma zararı doğmuştur diyebiliriz. Çünkü 18 yaşı itibarıyla ailesine destek olacağı farzediliyor aktüer hesabında. Anne ve babasının yaşı da burada önemli ayrıca kırsaldamı kenttemi yaşadıkları gibi diğer kıstaslar da dikkate alınacak.

Hukuk Mahkemesinde hesaplanmış olan destekten yoksun kalma tazminatı var ise burada kullanılabilir diye düşünüyorum. Bir de çocuğun vefatından kaynaklanan defin gibi giderlerinde maddi tazminat başlığı altında değerlendirilebileceğini düşünüyorum.
Old 26-09-2009, 13:17   #3
Av. Taner BAŞ

Elimde yaklaşık o yaşlarda ve yaklaşık yine o tarihlerde vefat etmiş bir çocuk (Bu arada kendilerine Allah'tan rahmet ailelere de sabır diliyorum) için düzenlenmiş bir destekten yoksun kalma tazminatı raporu var, arzu edersiniz sizinle paylaşabilirim.
Old 26-09-2009, 14:24   #4
Av.Şevval

Teşekkür ederim Taner Bey raporu gönderebilirseniz çok memnun olurum.
Söylediğiniz gibi destekten yoksun kalma tazminatı ancak nasıl hesap yapacağımı kestiremedim.Çocuk zaten olay anında öldü tedavi masrafı yok,defin masrafı da açıkçası o kadar önemli değil.Aile Köyde yaşıyor,baba memur.Tazminat dosyamızda henüz hiç bir hareket olmadı mahkeme direk bekleme kararı verdi.Bu yüzden gönderebilirseniz rapor bana faydalı olur.
Old 28-09-2009, 08:00   #5
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Belma
Teşekkür ederim Taner Bey raporu gönderebilirseniz çok memnun olurum.
Söylediğiniz gibi destekten yoksun kalma tazminatı ancak nasıl hesap yapacağımı kestiremedim.Çocuk zaten olay anında öldü tedavi masrafı yok,defin masrafı da açıkçası o kadar önemli değil.Aile Köyde yaşıyor,baba memur.Tazminat dosyamızda henüz hiç bir hareket olmadı mahkeme direk bekleme kararı verdi.Bu yüzden gönderebilirseniz rapor bana faydalı olur.

Belma hanım bana pm ile mail adresinizi gönderebilirseniz size rapordan bir örneği mail yolu ile gönderebilirim.
Old 28-09-2009, 16:52   #6
Av.Ali KAYA

Sayın Taner Baş Meslektaşım,sözünü ettiğiniz raporu bana da gönderebilirseniz çok sevinirim.Saygılarımla.
av-alikaya@hotmail.com
Old 30-09-2009, 14:08   #7
Av. Taner BAŞ

Sayın meslektaşlarım bana vermiş olduğunuz mail adreslerine bilirkişi raporu örneğini gönderdim iyi çalışmalar.
Old 30-09-2009, 17:02   #9
Av.Ali KAYA

Üstadım,değerli vaktinizi alıyorum ama...mailinizi sanırım yanlışlıkla sildim.Rica etsem yeniden gönderebilir misiniz.İlginize tekrar teşekkür ederim.
Old 01-10-2009, 08:03   #10
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Ali KAYA
Üstadım,değerli vaktinizi alıyorum ama...mailinizi sanırım yanlışlıkla sildim.Rica etsem yeniden gönderebilir misiniz.İlginize tekrar teşekkür ederim.

Estagfurullah üstadım, rica ederim.
Old 01-10-2009, 15:24   #11
Av.Ali KAYA

Sevgili Meslektaşım;biliyorum çok masraflı oldum ama...mail o kadar minikki okumak mümkün olmuyor..0232-4836807 nolu faksa yeniden gönderebilirseniz...müteşekkir kalırım.Esenkalın.
Old 01-10-2009, 15:34   #12
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Ali KAYA
Sevgili Meslektaşım;biliyorum çok masraflı oldum ama...mail o kadar minikki okumak mümkün olmuyor..0232-4836807 nolu faksa yeniden gönderebilirseniz...müteşekkir kalırım.Esenkalın.

Bir fotoğraf programı ile boyutunu büyütebilirsiniz. yarım megabyte kadar her bir resim, uygun program ile çok rahat okunabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi