Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhale dokümanları ile imzalı bordro uyumsuzluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2014, 10:08   #1
kaosra

Varsayılan İhale dokümanları ile imzalı bordro uyumsuzluğu

Sayın meslektaşlarım, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..
Olay şu şekilde; belediye ihale yolu ile su sayaşlarının takılması ve okunması için alt işveren ile anlaşıyor. İhale dökümanlarında işçilerin 2.300 Tl alacağı belirtilmiş. Alt işveren ise bordroları 2.300 TL üzerinden gösterip bankaya 800 TL yatırmış. Bordrolar imzalı. Alt işveren ile çalışan işçilerin 25 kişisi dava yoluna başvurdu. Sorum şu; biz eksik yatırılan ücreti talep edebilir miyiz? Ayrıca bordrolar imzalı olduğu için nasıl bir yol izlemeliyiz?

2. sorum ise; ihaledeki idari şartnamede belirtilen ücret ile imzalı bordrodaki ücret farklı olduğu zaman, işçi alacakları hesaplaması için hangi ücret esas alınacaktır? İmzalı bordro esas alınırsa, ihale şartlarını uygulamada eksiklik söz konusu olmaz mı? Bu konuda ne yapılabilir?
Old 07-04-2014, 10:23   #2
davuterkan

1. sorunuza ilişkin: İdari şartnamede belirlenen ücret, işçi ile işverenin farklı bir ücrette anlaşmasına engel değil. Ücretin ödendiğini yazılı delille ispat külfeti işverendedir ancak onun öncesinde ücretin yazılı belgelerdekinin aksine daha yüksek olduğunu ispat külfeti, bunu iddia eden
işçidedir.
2. sorunuza ilişkin olarak da, eğer işçi gerçekte ücretin daha yüksek olduğunu ve fakat bir kısmının bankadan yatırılıp geri kalanın elden ödendiğini iddia ediyor ve bu konuda delil gösterebiliyor, ayrıca emsal ücret araştırması da bunu doğruluyorsa, işçilik alacakları (kıdem ihbar tazminatları gibi) bu ücret üzerinden hesaplanacaktır.
Old 07-04-2014, 11:09   #3
kaosra

davuterkan, yardımlarınız için teşekkürler.. Peki bir şey daha sormak istiyorum. Şartnamede farklı bordroda farklı ücret olması ihale şartlarına aykırılık göstermez mi?
Old 07-04-2014, 11:16   #4
davuterkan

Kesinlikle öyledir. Ama bu idare ile ihale alan arasındaki bir uyuşmazlık olabilir. İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkta tarafların ne şekilde anlaştıkları dikkate alınır. Şartnameye aykırı hüküm, işçi ile işveren arasındaki sözleşmeyi geçersiz kılmaz.

Alıntı:
Yazan kaosra
davuterkan, yardımlarınız için teşekkürler.. Peki bir şey daha sormak istiyorum. Şartnamede farklı bordroda farklı ücret olması ihale şartlarına aykırılık göstermez mi?
Old 07-04-2014, 11:25   #5
kaosra

çok teşekkürler davuterkan. Bir şey daha sormak istiyorum; 2. sorumda belirtmiştim. (İhaledeki idari şartnamede belirtilen ücret ile imzalı bordrodaki ücret farklı olduğu zaman, işçi alacakları hesaplaması için hangi ücret esas alınacaktır?) Burada sadece eksik ödenen ücreti talep edebilecek miyiz? Şöyle ki; imzalı bordroda 2.300 ödeme görünüyor fakat işçiye ödenen sadece bankadan yatırılan 800 TL ise bu durumda ne yapabilirim? İşçi bu durumu sadece tanık ile ispatlayabilir mi?
Old 07-04-2014, 11:36   #6
davuterkan

İmzalı bordroda 2.300 yazıyor ve idari şartnamede de 2.300 yazıyorsa burada farklılık nerede ben anlayamadım.

İmzalı bordroda (idari şartnamedeki gibi) 2300 yazılı fakat 800 TL bankadan yatıyorsa bu 1.500 TL'nin elden ödendiği anlamına gelir. İşçi bordroyu imzalamışsa ücreti almış demektir. Yazılı belgenin aksini ancak yazılı belge ile ispatlayabilirsiniz. Veya hile, tehdit gibi bir yolla imzalatıldığını ileri süreceksiniz(ispat yükü sizde)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04457998 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.