Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Arzuhalcilere Karşı Birliktelik Çağrısı

Yanıt
Old 22-05-2010, 08:49   #91
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avhakanozen
Evet doğru söylüyorsunuz değerli meslektaşım. Sorun avuktalarda, yani bizlerde ama sizde hem böyle diyorsunuz hemde mesleğimiz ile ilgili olar arzuhalciler konusunda bile meslektaşlarınızı eleştiriyorsunuz.

Evet, meslektaşlarımı eleştiriyorum. Daha iki tümceyi doğru yazamayan avukatların arzuhalcilere savaş açmasını anlamsız, hatta komik buluyorum.
Old 07-01-2013, 16:28   #92
rkarmis

Varsayılan Sİzİ Tebrİk Ederİm!

Gerçekten güzel ve yerinde bir cevap. Oğuzhan birgün avukat olur, kira, vergi,personel ve saire öderse, umarım yine bu kadar humanist olur.Hekes bildiği işi yapmalı.Kaldı ki avukatlık mesleği sıradan bir "iş" değil.Yıllarınızı bu işe veriyorsunuz.Aileniz madden yıpranıyor vs. vs.... Bir gün tesadüfen bir avukatla bir arzuhalcinin yanında geçiyorduk. Arzuhalci yanındaki vatandaşa "hemşerim avukatlık bir işin yok senin, kaldıki virirsin vekaleti, allah mafazan evini bile sattırır" diyordu. Avukat arkadaşa "gel bunun hakkında suç duyurusunda bulun ve benide tanık yaz" dedim. Ama o bunu yapmamıştı.Elini taşın altına koymak bu kadar zormu? Oğuzhan bey ileride avukat olursa ve bir ceza davası alırsa nasıl olacak acaba?
Old 07-01-2013, 16:52   #93
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Arzuhalcilerin avukatlara bir zararı olduğuna inanmıyorum. Varsa zararları, dilekçesini yazdıkları kişiye olur. Arzuhalcilik suç değildir, bugüne dek yapılan suç duyuruları ya da şikayetlerden bir sonuç alındığını duymadım (muvazaalı alacak devralıp icra takibi yapılması hali hariç). Arzuhalcilikle mücadele gereksizdir kanımca. Arzuhalciler ortadan kalksa da parası olmayan/az olan kişiler bu kez dilekçelerini komşusuna/tanıdığına vb. yazdıracaktır. Avukatlık ile arzuhalcilik birbirlerine rakip meslekler değildir. Bazı katılımcılar arzuhalcilerin avukatlardan fazla kazandığını yazmışlar. Olabilir; avukatlardan fazla para kazanan birçok meslekten insan var. Avukatlar, avukatlığı bırakıp daha fazla gelir getiren işleri yapabilirler; geliri gerçekten fazla ise arzuhalciliği de seçebilirler, ticaret de yapabilirler vb. Avukatların eskiye oranla gelir düzeyinin düşmesinin nedeni arzuhalciler değildir. Yine dilekçe yazma konusunda uzun tartışmalar okudum forumda. Dilekçe yazmak, konuya göre değişmekle birlikte öyle abartılacak denli zor değildir. Hukuk fakültesi mezunu olmayan biri bile en zor denilen dilekçeleri yazabilir (Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24695 )
Bu konunun görüş arşivi niteliğinde olması nedeniyle, görüşlerimi kısaca özetledim. Saygılarımla.

Foruma yeniden geldiği için, bu yazınızı tekrarlamama izin veriniz diyor ve tekrar ediyor; katılıyorum.
Dilekçe yazdıracak olanın , avukata gidecek parası yok, yanı sıra, yazan da bikaç kuruş ekmek parası kazansın.
Old 07-01-2013, 17:57   #94
Av.Selim Balku

THS'de bazı forum konuları ya benim bilgisayarda görünmüyor yada ışık hızıyla tartışılıp kapanıyor, bu konu da onlardan birtanesi...

Avukatların ya da baroların arzuhalcilerle alalakalı düzenmele isteği, olsa olsa kamu düzeni veya kamunun menfaati ile alakalı olmalıdır. Arzuhalcilerin varlığı meslekten az kazanmamızı sağlamıyor bilakis mesleğin itibarını yükseltiyor kanımca...

Arzuhalcilerin yazmış olduğu dilekçeler maalesef çok kötü, yazılması gereken önemli hususları dilekçelerde belirtmedikleri için davanın uzaması veya davanın reddi büyük olası...

Bu konuda ya arzuhalciler eğitilmeli ya da arzuhalcilik mesleği kaldırılmalıdır. Aksi durumda vatandaş çok mağdur olmakta, yargı gereksiz zaman kaybetmektedir.

Avukatın daha fazla para kazanmasına arzuhalciler ya da medyatik uzmanlar (!) engel olduğunu düşünmüyorum, (medyatik uzamanlarla ilgili bir forum konusu açmayı düşündüğüm için ayrıntıya girmiyorum) bu hususta vatandaş, hukuk işinin ancak profösyenelce yapılması gerektiği hususunda bilinçlendirilmesi yeterlidir.

Son olarak, Türkiye'de, birçok dava için, avukatla çalışmanın, arzuhalci ile çalışmaktan daha az maliyetli olduğunu belirtmek isterim...

Saygılar...
Old 07-01-2013, 18:01   #95
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
THS'de bazı forum konuları ya benim bilgisayarda görünmüyor yada ışık hızıyla tartışılıp kapanıyor, bu konu da onlardan birtanesi...

Avukatların ya da baroların arzuhalcilerle alalakalı düzenmele isteği, olsa olsa kamu düzeni veya kamunun menfaati ile alakalı olmalıdır. Arzuhalcilerin varlığı meslekten az kazanmamızı sağlamıyor bilakis mesleğin itibarını yükseltiyor kanımca...

Arzuhalcilerin yazmış olduğu dilekçeler maalesef çok kötü, yazılması gereken önemli hususları dilekçelerde belirtmedikleri için davanın uzaması veya davanın reddi büyük olası...

Bu konuda ya arzuhalciler eğitilmeli ya da arzuhalcilik mesleği kaldırılmalıdır. Aksi durumda vatandaş çok mağdur olmakta, yargı gereksiz zaman kaybetmektedir.

Avukatın daha fazla para kazanmasına arzuhalciler ya da medyatik uzmanlar (!) engel olduğunu düşünmüyorum, (medyatik uzamanlarla ilgili bir forum konusu açmayı düşündüğüm için ayrıntıya girmiyorum) bu hususta vatandaş, hukuk işinin ancak profösyenelce yapılması gerektiği hususunda bilinçlendirilmesi yeterlidir.

Son olarak, Türkiye'de, birçok dava için, avukatla çalışmanın, arzuhalci ile çalışmaktan daha az maliyetli olduğunu belirtmek isterim...

Saygılar...

Çok güzel yazmışsınız da, Sayın Balku,
Şu medyatik uzman ne demek ? Onlar hakkında da gereğini söyleyin... Saygılar...
Old 07-01-2013, 18:40   #96
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Çok güzel yazmışsınız da, Sayın Balku,
Şu medyatik uzman ne demek ? Onlar hakkında da gereğini söyleyin... Saygılar...

Konu ile ortak yanları olduğu için buradan yazabilirim sanırım...

Medyatik Hukuk Uzmanları (!) Televiyonlarda, gazetelerde, "sorun söyleyelim" tarzı program yapan hukukçular...(hukukçu olduklarından da emin değilim, araştırmadım )

Birçoğu saygın ve konusunda uzman olabilir, sözüm meclisten dışarı ancak benim eleştirdiğim, köşesinde veya programında, vatandaşı 2 dakika dinleyip mahkemeye başvurmayı yönlendirilenler...

Vatandaşı yargıya başvurmayı teşvik etmek gayet doğal ki iyi birşeydir ancak bu yönlendirmeyi yaparken bir kerecik olsun "önce bir avukata gidin" demiyenleri eleştiriyorum. (bu konuda THS'yi örnek almalılar )

Hatta bir tanesi daha da ileri gidip, gazetesinde örnek dilekçe yayınlamıştı, kendi kulaklarımla duyduğum için yazıyorum; "gazetede yayınlanan dilekçe örneğinde ki boşlukları doldurun, mahkemeye başvurun, başvuru sayısı çok olursa, bu konu anayasa mahkemesine kadar gider, gibi birşeyler... " (Cem Yılmaz duysa, malzeme yapar)

Malum kişi, hukuki mücadeleyi sadece dilekçe vermekten ibaret sayıyor. Gazetede dilekçe yayınlandığın ertesi günü birçok vatandaşı gördüm adliyede "bunu nereye verecez" diye soruyordu. Benim gördüğüm, altın gününden çıkmış emekli 7 bayandı, tüm Türkiye de kaç tanedir siz tahmin edin...

Aradan bir süre geçti, hesaplar tutmadı, vatandaşların çoğunun davası reddedildi, reddedilmeyenlerin de müracaata kaldı, görevsizlik, yetkisizlik rekor seviyelere ulaştı...

Medyatik uzmanlarla (bazıları) arzuhalcilerin ortak özelliği; ikisi de avukata gidin demiyor, farkı ise; biri el bombası, diğeri atom...

Saygılar meslektaşım...
Old 07-01-2013, 19:46   #97
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Konu ile ortak yanları olduğu için buradan yazabilirim sanırım...

Medyatik Hukuk Uzmanları (!) Televiyonlarda, gazetelerde, "sorun söyleyelim" tarzı program yapan hukukçular...(hukukçu olduklarından da emin değilim, araştırmadım )

Birçoğu saygın ve konusunda uzman olabilir, sözüm meclisten dışarı ancak benim eleştirdiğim, köşesinde veya programında, vatandaşı 2 dakika dinleyip mahkemeye başvurmayı yönlendirilenler...

Vatandaşı yargıya başvurmayı teşvik etmek gayet doğal ki iyi birşeydir ancak bu yönlendirmeyi yaparken bir kerecik olsun "önce bir avukata gidin" demiyenleri eleştiriyorum. (bu konuda THS'yi örnek almalılar )

Hatta bir tanesi daha da ileri gidip, gazetesinde örnek dilekçe yayınlamıştı, kendi kulaklarımla duyduğum için yazıyorum; "gazetede yayınlanan dilekçe örneğinde ki boşlukları doldurun, mahkemeye başvurun, başvuru sayısı çok olursa, bu konu anayasa mahkemesine kadar gider, gibi birşeyler... " (Cem Yılmaz duysa, malzeme yapar)

Malum kişi, hukuki mücadeleyi sadece dilekçe vermekten ibaret sayıyor. Gazetede dilekçe yayınlandığın ertesi günü birçok vatandaşı gördüm adliyede "bunu nereye verecez" diye soruyordu. Benim gördüğüm, altın gününden çıkmış emekli 7 bayandı, tüm Türkiye de kaç tanedir siz tahmin edin...

Aradan bir süre geçti, hesaplar tutmadı, vatandaşların çoğunun davası reddedildi, reddedilmeyenlerin de müracaata kaldı, görevsizlik, yetkisizlik rekor seviyelere ulaştı...

Medyatik uzmanlarla (bazıları) arzuhalcilerin ortak özelliği; ikisi de avukata gidin demiyor, farkı ise; biri el bombası, diğeri atom...

Saygılar meslektaşım...

Avukata gidin diyebilmek için önce, konuyu bilmek, kafada çözmek ve daha sonra, vatandaşın, bu işin üstesinden gelemeyeceğini ve avukata gitmesinin zorunlu olduğunu takdir etmek gerekir. Masal anlatmak değil. Saygılarımla...
Old 24-09-2014, 17:05   #98
Ü. Yasin

Sayın Av.Oğuzhan Dayar'ın arzuhalcilik konusu hakkında şu an neler düşündüğünü merak etmekteyim.
Old 08-03-2017, 08:41   #99
Mustafa BARAN

Sayın Av.Cengiz ALADAĞ Beyefendiye ve Arzuhalcilere dil uzatmayan diğer Avukat beylere teşekkür ediyorum. Bende Arzuhalciyim. ama bir hususu açıklamak istiyorum. Herkes Arzuhalci olamaz Arzuhalci olacak kişilerin mutlak surette Avukat yanında 5 Yıldan fazla sigortalı çalışmış olmalı veya Adliyede Katip olup Emekli olduktan sonra bu kişilerin Arzuhalci olması gerekir. Ben 15 Yıl Avukat katipliği yaptım. 3 Yıl Noter'de çalıştım 28 Yılda Adliyede Zabıt katibi olarak görev yaptım Emekli oldum ve Konya'da Adliyenin karşısında Arzuhalcilik ofisi açtım Arzuhalcilik suç değil. bir çok Avukat yazı yazmış oraya suç falan diye bu konu Yargıtaya taşındı ve Yargıtay 19 Ceza Dairesi Arzuhalcinin bürosunda dilekçe yazmanın suç olmadığını Arzuhalciye verilen cezayı Bozdu ve atılı suçtan Beraatine karar verilmesi sebebiyle bozdu. Ben yazdığım her dilekçemin arkasında olup bugüne kadar bir tek dilekçem ile eleştiri ve uyarı gelmediği gibi yaptığım her dilekçe ile işlem yapıldıktan sonra vatandaşlar gelip teşekkür ediyor ve arkasında bana 10 daha fazla müşteri gönderiyor onun için Avukatın yapacağı iş var Arzuhalcinin yapacağı iş var sanmayınki Arzuhalciler her işe burnunu sokuyor diye Arzuhalcilerin yazdığı işlevi size iletebilirim örneğin Boşanma-Anlaşmalı Boşanma nafaka vasi talep dilekçesi vs gibi her türlü bilmeyen bir işi yazmamızda mümkün değil zira resmi kayıtlı Arzuhalci oluşum sebebiyle suç işlememek adına yazdığım dilekçeyi bin kere kontrol eden birisiyim onun için lütfen onur kırıcı hakarete varacak sözler ve yazılardan uzak durun inanın bana bir çok Avukat büyüklerim kardeşlerim ve abilerim yeri geldiğinde bize bile adam yönlendirdikleri oluyor herkese bol kazanç diliyor ve Arzuhalcileri kendisine rakip olarak görmeyin nihayetinde sizler çok değerli hukukçu oluşunuz uzun yıllar okul okumanız sebebiyle sizlerin alanına giren konulara burnumuzu bile sokmayız sokan olursa hak eden cezasını alır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi