Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmaz Satış İlanında 2. Satış Gününün Keşif Tarihinden 2 Yıl Sonra Olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2015, 14:17   #1
scoker54

Varsayılan Taşınmaz Satış İlanında 2. Satış Gününün Keşif Tarihinden 2 Yıl Sonra Olması

Borçlu müvekkile ait taşınmaz için 01.11.2013 kıymet takdirine ilişkin keşif yapılmış ve neticesinde taşınmazın satışı aşamasına gelinmiştir. İİK 128. madde ve yerleşik Yargıtay içtihadlarına göre, kıymet takdirinin geçerlilik süresi bu keşif tarihinden itibaren başlayarak iki yıldır. Ayrıca keşif tarihinden 2 yıl sonra taşınmaz satışa çıkarılırsa, mezkur taşınmazın ihalesi res'en fesholunmalıdır şeklinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı da bulunmaktadır. buraya kadar sıkıntı olmamakla beraber karşılaştığım sorun şu şekildedir.
01.11.2013 tarihinde yapılmış keşif olmasına rağmen, İcra Müdürlüğü satış ilanında ilk satış günü olarak 15.10.2015 tarihini, ikinci satış günü olarak ise bir ay sonrası olan 15.11.2015 tarihini belirlemiştir. İlk satış günü kıymet takdiri raporunun geçerlilik süresi içerisinde olduğundan sorun olmamakla beraber, satış ilanında yer alan ikinci satış günü ise 01.11.2013 tarihinden iki yıl sonrayı geçmektedir.
Bu satış ilanını şikayet yoluyla iptal ettirmemiz sizce mümkün olabilir mi? bugüne kadar herhangi bir Yargıtay kararı bulamadığımdan, yardım ederseniz sevinirim.
Old 06-09-2015, 10:12   #2
parezer3447

Üstad benim başıma 3 yıl önce böyle bir olay geldi. İhalenin feshi açtım reddedildi. Temyiz ettim yargıtay karar doğrudur dedi onama verdi. Yanılmıyorsam bilirkişi raporlarının iki yıl geçerliliği var, o yönde birçok içtihat bulmıştum. Benim olayda kıymet takdirinden sonra imar planı değişmiş ve mülkün değeri artmıştı buna rağmen davam reddedildi. Sizin olayda da satış 2. İhaleye kalmadığı sürece sizin lehinize karar çıkması zor gibime geliyor. Sonuçta 2. Satışa kalması ihtimaldir. İhtinal üzerine mahkeme karar vermez bence
Old 06-09-2015, 14:38   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Merhaba,

Satışın ikinci ihaleye kalması ve o zaman satılması halinde ihalenin feshi davası açabilirsiniz.
Old 07-02-2020, 09:51   #4
Av. Emir Ticaret

Üstad benim başıma 3 yıl önce böyle bir olay geldi. İhalenin feshi açtım reddedildi. Temyiz ettim yargıtay karar doğrudur dedi onama verdi. Yanılmıyorsam bilirkişi raporlarının iki yıl geçerliliği var, o yönde birçok içtihat bulmıştum. Benim olayda kıymet takdirinden sonra imar planı değişmiş ve mülkün değeri artmıştı buna rağmen davam reddedildi. Sizin olayda da satış 2. İhaleye kalmadığı sürece sizin lehinize karar çıkması zor gibime geliyor. Sonuçta 2. Satışa kalması ihtimaldir. İhtinal üzerine mahkeme karar vermez bence

@parezer3447 Üstad merhaba, bununla ilgili Yargıtay Kararının veya numarasını paylaşmanızı rica edebilir miyim? Çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi