Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanık-şüphelilerin çağrılmasında usul

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2009, 14:58   #1
üye16817

Varsayılan Tanık-şüphelilerin çağrılmasında usul

Merhabalar,
Müvekkil Eğitim Kurumuna ait dershanenin bir şubesinde ders arasında öğrencilerden birkaçı, muzırlık olsun diye arkadaşlarından birinin oturduğu sandalyeye bir cisim yerleştiriyor, öğrenci de habersiz biçimde bu cismin üzerine oturuyor.

Ardından öğrenci, babasıyla birlikte savcılığa gidiyor ve suç duyurusunda bulunuyor. Soruşturmayı yürüten savcının talimatıyla emniyetten bir kaç araç geliyor ve şehrin en merkezi yerinde bulunan dershaneden, o sınıftaki tüm öğrencileri yaka paça arabalara doldurup götürüyor. Bu sırada çevreden yüzlerce insan ne olduğunu anlamak için dershanenin etrafında toplanıyor, bu vesileyle dershanenin itibarı da zedelenmiş oluyor...

Sorum, savcının"sınıftaki tüm öğrencileri" "bu yöntemle" huzuruna çağırması doğru mudur?
Old 19-09-2009, 18:03   #2
Av.Cengiz Aladağ

Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı, öğrencilerin "o yöntemle" getirilmesi midir? Yazılı bir talimat mı var? Yoksa sadece bir varsayım mı öne sürüyorsunuz?
Old 19-09-2009, 18:50   #3
üye16817

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı, öğrencilerin "o yöntemle" getirilmesi midir? Yazılı bir talimat mı var? Yoksa sadece bir varsayım mı öne sürüyorsunuz?

Savcının polise verdiği talimatın içeriğini bilemiyorum. Ortada bir talimat olup olmadığını da... Bizim de öğrencilerin dershaneden alınmasından sonra haberimiz oldu.Ancak avukat arkadaşla savcının yanına konuşmaya gittiğimizde:

"Suç duyurusunda bulunuldu. Şikayetçi, bunu kimlerin yaptığını bilmediğini söyledi. Biz de sınıftaki tüm öğrencilerin ifadelerini alıyoruz" dedi. Nedenine niçinine girince de "bu öğrencilerin ifadesinin alınmasında sizi ilgilendiren bir husus yok, siz dershanenin avukatısınız" türünden laflar etti. Ortam biraz gerildiğinden lafı fazla uzatmadık, "sui muamele ettiniz, dershanenin itibarı zedelenmiştir" diyerek odayı terk ettik.

Merak ettiğim husus, böyle bir yöntem hukuki midir? Ortada bir suç var, şikayetçi kim(ler)in işlediğini bilmiyor, savcı da tüm sınıfı aldırıyor... Bu öğrencilere hangi sıfat yüklenmiştir(tanık, şüpheli)? Buna göre, bu usulle dershaneden alınmaları doğru mudur? Hukuken nuna katlanmak durumunda mıyız yoksa dershanenin itibarına verilen zarar hususunda birşeyler yapabilir miyiz?
Old 20-09-2009, 15:06   #4
Av.Kaan

Yapılan işlem (savcının talimatı olmadan olmaz) kesinlikle hukuka aykırıdır ve mazur görün ifademi ama çok da ayıptır.

Bir sınıfta 20,30 kişi vardır. Bunlardan en fazla 3-5 kişinin belkide bir kişinin yaptığı bir fiil vardır. Çoğunun masum olduğunu bile bile bunca kişiyi karakola götürmek işin ayıp kısmıdır. Kendinizi oradaki öğrencilerden birinin velisi yerine koyun ne hissedersiniz?

Hukuki kısmına gelince, şüpheli ya da tanık (tutuklu işler haricinde) öncelikle ve mutlaka çağrı kağıdı ile çağrılır. Rızaları ile çağrı kağıdı olmaksızın da gidebilirlerse de bu olayda öğrencilerin bunu bildiklerini hiç sanmıyorum. Yaka paça götürüldüklerini düşünmüyorum, bu ifade ile anlatılmak istenenin rızalarını aramadan araca binmek zorunda olduklarının söylendiği ve bu şekilde davranıldığı olsa gerek...

Savcı şüphesiz bindirin araca hepsini, ifadelerini alın dememiştir, ancak kolluk bu olayda savcının en azından sözlü talimatını almıştır. Savcı muhtemelen "faili tespit için sınıftaki öğrencileri dinleyin" talimatı vermiştir o kadar.

Usulsüz vusül olmaz. Ama böyle bir usülle vüsul olur. Nereye, neye olacağı ayrı bir konu...

Meslektaşım dosyada dershanenin taraf olmadığını bu nedenle sizin yapabileceğiniz pek birşey olmadığını düşünüyorum. Ancak oradaki velilerin yerinde olsam mutlaka hukuki/cezai/idari yönden çocuğumun hakkını arardım.
Old 20-09-2009, 16:19   #5
üye16817

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Yapılan işlem (savcının talimatı olmadan olmaz) kesinlikle hukuka aykırıdır ve mazur görün ifademi ama çok da ayıptır.

Bir sınıfta 20,30 kişi vardır. Bunlardan en fazla 3-5 kişinin belkide bir kişinin yaptığı bir fiil vardır. Çoğunun masum olduğunu bile bile bunca kişiyi karakola götürmek işin ayıp kısmıdır. Kendinizi oradaki öğrencilerden birinin velisi yerine koyun ne hissedersiniz?

Hukuki kısmına gelince, şüpheli ya da tanık (tutuklu işler haricinde) öncelikle ve mutlaka çağrı kağıdı ile çağrılır. Rızaları ile çağrı kağıdı olmaksızın da gidebilirlerse de bu olayda öğrencilerin bunu bildiklerini hiç sanmıyorum. Yaka paça götürüldüklerini düşünmüyorum, bu ifade ile anlatılmak istenenin rızalarını aramadan araca binmek zorunda olduklarının söylendiği ve bu şekilde davranıldığı olsa gerek...

Savcı şüphesiz bindirin araca hepsini, ifadelerini alın dememiştir, ancak kolluk bu olayda savcının en azından sözlü talimatını almıştır. Savcı muhtemelen "faili tespit için sınıftaki öğrencileri dinleyin" talimatı vermiştir o kadar.

Usulsüz vusül olmaz. Ama böyle bir usülle vüsul olur. Nereye, neye olacağı ayrı bir konu...

Meslektaşım dosyada dershanenin taraf olmadığını bu nedenle sizin yapabileceğiniz pek birşey olmadığını düşünüyorum. Ancak oradaki velilerin yerinde olsam mutlaka hukuki/cezai/idari yönden çocuğumun hakkını arardım.

Cevabınız için teşekkürler. Tabi, uyguladıkları yöntem gerçekten ağrımıza gitti. O yüzden abartılı ifadelerimi mazur görün.

Son olarak, öğrencilerin bu şekilde(dershaneden, rızaları alınmaksızın, topluca) götürülmeleri dershanenin itibarını zedelemiştir diye düşünüyoruz. Bu hususta ne gibi bir yola başvurmak gerek? Genel hükümlere göre(BK) mi bir yol takip etmeliyiz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi