Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

evlilik dışı çocuğun babaya verilmesi mümkün mü?

Yanıt
Old 11-08-2008, 16:29   #1
Av.Safiye

 
Varsayılan evlilik dışı çocuğun babaya verilmesi mümkün mü?

Müvekkilim ve eski eşi dini nikahla evlenmişler ve ortak çocukları olmuş ve çocuk halen annede bulunmaktadır.Ancak anne yeni bir evlilik yapmış,evlendiği eşinin bir tane çocuğu var ve yeni eşinden bir ortak çocukları mevcut . Aynı evde müvekkilimin eski eşi,üvey baba,üvey kardeş bir arada yaşamaktalar.Ancak maddi durumları çok kötü ve müvekkilimin çocuğu çok rezil bir durumda .Müvekkilimin çocuğu henüz 2 yaşında.Müvekkilimin çocuğun velayetinin kendisine verilmesini istiyor.TMK madde 337 ye göre anne baba evli değilse velayet anneye aittir düzenlemesi mevcut.Ancak küçük babanın yanında daha iyi şartlarda büyüyecek bu durumda çocuğun velayeti babaya verilebilir mi ve çocuk babanın soyadını taşıyabilir mi?
Old 12-08-2008, 12:44   #2
SUCCEED

 
Varsayılan

Çocuğun velayetinin babaya verilmesi için babanın tanıma davası açması,delil olarak ise DNA testini göstermesi,baba olduğunun kanıtlanması gerekiyor.
Old 12-08-2008, 23:51   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Safiye
Müvekkilim ve eski eşi dini nikahla evlenmişler ve ortak çocukları olmuş ve çocuk halen annede bulunmaktadır.Ancak anne yeni bir evlilik yapmış,evlendiği eşinin bir tane çocuğu var ve yeni eşinden bir ortak çocukları mevcut . Aynı evde müvekkilimin eski eşi,üvey baba,üvey kardeş bir arada yaşamaktalar.Ancak maddi durumları çok kötü ve müvekkilimin çocuğu çok rezil bir durumda .Müvekkilimin çocuğu henüz 2 yaşında.Müvekkilimin çocuğun velayetinin kendisine verilmesini istiyor.TMK madde 337 ye göre anne baba evli değilse velayet anneye aittir düzenlemesi mevcut.Ancak küçük babanın yanında daha iyi şartlarda büyüyecek bu durumda çocuğun velayeti babaya verilebilir mi ve çocuk babanın soyadını taşıyabilir mi?

Velayetin kaldırılması koşullarının varlığını kanıtlayabilecekseniz, 337/son gereği velayetin babaya verilmesini de elbette talep edebilirsiniz. Açılacak davada ana ile çocuk arasında menfaat çatışması mevcut sayılacağından, 426.m.gereği çocuğa kayyım atanması da gündeme gelecektir.

Saygılarımla...
Old 13-08-2008, 10:26   #4
av.s_ulusinan

 
Varsayılan

Eğer baba, çocuğu tanımışsa ve (tanıma veya babalık davası sonucu), çocukla arasında soybağı kurmuşsa, gerekli koşulların varlığının ispatı halinde çocuk babaya verilebilir. Bilindiği gibi annenin yeni bir evlilik yapması tek başına velayetin değiştirilmesini gerektirmez, ancak diğer sosyal koşulların çocuğun sağlıklı gelişimine olanak vermediği ve babanın gerekli ortamı sağlayabileceği ispatlanırsa velayetinbabaya verilmesi mümkündür.
Old 13-08-2008, 14:29   #5
Av.Safiye

 
Varsayılan

Yargıtay kararlarına bakıyorum ancak tanıma sonucunda da , çocuk evlilik dışı olduğu için annenin soyadını taşır diyor.Yani sadece tanıma çocuğun velayetinin babaya verilmesi sonucunu doğurmuyor.
Old 14-08-2008, 11:28   #6
av.s_ulusinan

 
Varsayılan

Tanıma sonarsında da çocuk annenin soyadını taşıyor, doğru... Zira çocuk evlilik birliği dışında doğmuş bir çocuk. Ancak babanın soyadını alıp almamasını velayet konusundan ayrı tutmak gerekir. Tanıma sonucu baba ile çocuk arasında hukuki bağ kuruluyor. Çocuk babası yönünden hukuki haklara (miras vs) sahip oluyor. Bu kapsamda babanın da çocuğu üzerinde bir kısım sorumlulukları doğduğu gibi hak ve yetkileri de doğar. Belirtilen nedenle hukuken aralarında bağ kurulmuş olan babanın, kendi soyadını taşımasa bile uygunsuz ve olumsuz koşullarda yaşayan küçüğün velayetinin (yukarıda belirtilen ve yasada aranan koşulların oluşması durumunda) kendisine verilmesini talep etme hakkının bulunduğunu kabul etmek gerekir düşüncesindeyim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması Fatma KAPUÇAM Meslektaşların Soruları 12 10-07-2009 02:01
Evlilik dışı çocuğun tanınması ve TC vatandaşlığı Acc Meslektaşların Soruları 2 24-06-2008 21:58
evlilik dışı çocuğun, annesi sağken, dedesinin çocuğun vasisi olması, evlat edinmesi sciceks Meslektaşların Soruları 13 28-02-2008 17:53
Evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin babaya verilmesi avca Meslektaşların Soruları 4 06-02-2008 14:44
evlilik dışı doğan çocuğun dayı tarafından evlat edinilmesi mümkün mü? yeldakullap Meslektaşların Soruları 2 26-06-2007 00:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04456711 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.