Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin babaya verilmesi

Yanıt
Old 05-02-2008, 16:11   #1
avca

 
Varsayılan Evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin babaya verilmesi

Müvekkilimin evlilik dışı doğan 8 yaşında bir kızı var.Çocuk müvekkil tarafından tanınmış ,nüfusuna geçirilmiştir.Müvekkil çocuğun velayetini alıp yurtdışına yerleşmek istemektedir.Anne de buna razıdır.Bildiğim kadarıyla velayetin kaldrılması TMK'da yazılı koşulların varlığı halinde söz konusu olabiliyor.Bu durumda hakim velayeti anneden alıp babaya verebilir mi?
Old 05-02-2008, 16:13   #2
miss_lawyer

 
Varsayılan

eğer tarafların bu hususta rızası varsa neden olmasın?
Old 05-02-2008, 16:21   #3
avca

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
eğer tarafların bu hususta rızası varsa neden olmasın?
o haldeTMK .348. maddedeki şartların gerçekleşmesi lazım değil mi?Annenin rızası yeterli mi?Çünkü forumda araştırma yaparken şöyle bir bilgiye rastladım:
Velâyetin kaldırılması anne-baba ile çocuk arasındaki bağı önemli ölçüde etkilediği için, velâyetin kaldırılma talepleri soyut iddialara dayanmaması ,Velâyetin kaldırılmasını gerektiren sebeplerin somut olaylara bağlanması ve şüpheye yer vermeyecek bir şekilde tespit edilmesi gerekir.
Velâyetin kaldırılması çocuğun korunması amacına yönelik olduğu için, anne ve babanın kusurlu olmaları şartı da aranmaz. Önemli olan velâyetten doğan yükümlülüklerin yeterli olarak velayeti alan anne ya da baba tarafından yerine getirilmemesi, yetkilerin ve hakların gerektiği gibi, amacına uygun kullanılmamasıdır. Kusur ancak anne ya da babanın çocuğun mallarını kullanmaya devam edip edemeyecekleri noktasında etkilidir. (MK.m.354)

Medeni Kanunun velâyet konusundaki hükümleri mutlak haklara ilişkin hükümler olduklarından, velâyet hakkından tek veya iki taraflı vazgeçme hiçbir hukuksal sonuç doğurmaz. Keza velâyet sadece hakları değil, görevleri de kapsar. Bu bakımdan velâyetin geri alınması yalnız hâkimin yetkisindedir ve Medeni Kanunun tek tek saydığı sınırlı koşullar içerisinde gerçekleşmektedir. yani velâyet hakkı devir ve ferağ edilemez. Bu hakkın kaldırılmasına anne ya da babanın rıza gösterip göstermemesinin hiçbir hukuksal önemi de yoktur. velayetin kaldırılmasını gerektiren koşulların somut delillerle varlığının ispat edilebilmesi halinde velyetin kaldırılmasına ya da devrine ilişkin dava açmak her zaman mümkündür. Zira velayetin kaldırılmasına ilişkin herhangi bir zaman sınırlaması yoktur
Old 05-02-2008, 23:35   #4
şerh

 
Varsayılan

dediğiniz doğru iki tarafın kabulu ile hkm bağlı değildir. menfaatler dengesi önemlidir. ama uygulamada tarafların isteği. taleple ve özellikle de cocuğun beyanı önemlidir. sizin için
1-müvekkilinizin ekonoik ve sosyal durumu yerindeyse
2-anne de velayetin babaya verlmesine rıza gösterdiyse,
3-küçük de baba da olmak istiyorsa
davayı rahatlıkla açabilirsiniz
Old 06-02-2008, 14:44   #5
coşkung

 
Varsayılan

görev yaptığım ilçenin duru itibarıylasıkça karşılaştığım davalardan birisi sorunuz.Veyatin değiştirilmesi bazı meslektaşlarımızın yazdığı üzere bir takım koşulların varlığına bağlı kibu koşullar medeni kanunun 348.maddesindesayılmıştır.Evlilik dışı doğan çoçuklar yönünden velayet kural olarak annedir.Ancak çocuğunun babası tarafından TANIMA SENEDİYLE VEYA MAHKEME KARARI İLE BABA YÖNÜNDEN TANINMASI ŞARTIYLA velayet babaya verilebilir.Ancak değerli meslektaşım bu konuda bazı noktaların üzerinde önemle durmanız gerekiyor ki bu bu noktalarda:1)Çocuğun kimin yanında kalması durumunda daha menfaati olacağı yönünde uzman bir kişiden rapor aldırmalısınz,2) bu konuda tanık dinlemeniz gerekmektedir,3)baba yönünden re sen gerekli araştırmaları yapmalısınız(adil sicil kaydı,aranan kişilerden olup olmadığına dair araştırma yazısı)4)sosyal ve ekonomik durum araştırması yaptırmalısınızher iki taraf yönünden de5)çocuk ayırtım gücüne sahipse piskolojisi bozulmayacak şekilde mahkemede dinlemelisiniz ,görüşünü almalısınz,6) en önemliside velayeti kimden kaldırmışsanız kaldırılan yönünden çocukla arasındakişisel ilişki kurmanız gerekir kibunlar velayet hakkı elinden alınan yönünden çocukla görüşme şartalarıdır.örnek her ayın .... tarihlerinde çocukla kişisel ilişki kurmasına vs.Bu şartlar sağlanırsa pekala da velayet babaya verilebilir.Önemli olan çocuk menfaatidir unutulmaya...iyi çalışmalar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Tanınma Sonrasi Velayeti SPARTACUS Meslektaşların Soruları 20 08-01-2012 16:26
Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti,Babanın Çocuğu Kaçırması Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-01-2008 20:33
Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti Anneden Alınabilir Mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 02-01-2008 21:12
Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Soyadı ve Babalık Davası Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 27-12-2007 14:15
Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 08-04-2007 22:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04260612 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.