Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sürecinde ev eşyaları

Konuyu Kilitleyin
Old 16-08-2017, 22:19   #1
Konuk

İnceleme Boşanma sürecinde ev eşyaları

İyi günler,
Eşim ile boşanmayı düşünüyorum. Henuz yasal surec baslamadi.Evimiz kurulu düzen olarak A şehrinde. Ancak biz tayin nedeni ile B şehrine geldik ve eşyalarımızı A şehrinde bıraktık. Şuan B şehrinde kiralık eve çıkacağım. Bu nedenle de A şehrindeki eşyaları B şehrine getirmek istiyorum. (Düğün sırasında ailesinin aldıklarını değil de esim ile ortak aldığımız eşyaları) klima, tv, mutfak eşyalarım tarzı. 1,5 yasindada oglumuz var.

1.Eğer eşyaları taşırsam suç mu işlemiş olurum?
2. Bu konuda alabilirsin tarzı eşimin whatsapp yazışmaları var. Bunlar delil sayılır mı?
3. Eşya taşınma sırasında ve sonrasında yapmam gereken hukuki bir işlem var mı? ( polis, tutanak vs gibi)

Suan alabilirsin dedi ancak dava açıldıktan sonra fikrinin değişmesinden ve hırsız konumuna koyulmaktan korkuyorum. Neticede bebeğim var ve herseyi ile sıfırdan bir ev dizmem mümkün değil. Ne yapabilirim?
Old 17-08-2017, 11:31   #2
Av. Hatun Olguner

Eşler arasında ev eşyalarının alınmasından ötürü hırsızlık suçlaması yapılamaz. Eşyalar ortaktır ve her eşin bu eşyaları alma hakkı vardır. Eşyaları taşırsanız suç işlemiş olmazsınız. Whatsapp yazışmaları tanık deliliyle birlikte geçerlidir. Yakınlarınızdan bir ikisinin tanıklığında eşyaların cinsi adedi,niteliği konusunda tutanak tutabilirsiniz. Faydalı olur...
Old 17-08-2017, 13:40   #3
Av.Önder Demirtaş

Evlilik birliği içinde eşlerin müşterek olarak edindiği veya diğerinin katılma alacağı var ise; mallar başkaca bir mal rejimi sözleşmesi yapılmadıysa edinilmiş mal rejimine tabi olur. Malların değerleri hesaplanarak eşler arasında yarı yarıya olmak üzere paylaştırılır. Whatsapp yazışmaları imza mukabilinde olmadığı için delil değerinin ancak görüntü delili olabileceği kanısındayım.Ancak kişisel mallarını alabilirsin ortak olarak edindiğiniz malları taşıyamazsınız.
Old 17-08-2017, 14:24   #4
Konuk

Cevap için çok teşekkür ederim.
Boşanma sonrası ortak eşya paylaşımı nasıl oluyor acaba? Bu konuda bilgi almak istiyorum.
Old 18-08-2017, 03:38   #5
Konuk

Sanki 2 avukat görüşü de birbirinden farklı gibi. Ben mi yanlış algılıyorum acaba?
Old 18-08-2017, 08:33   #6
Av. Can DOĞANEL

Kişisel mallar dışında edinilmiş malların da taşınması mümkündür. Her iki eş için mallar ortak ve üzerindeki hakları eşit olduğundan her ikisinin de birbirini bu eşyaları almaktan men etmesi halinde eşyaları A şehrinde bırakacak halleri yoktur. Soru suçun oluşup oluşmayacağıdır ve suç oluşmaz. Tasfiye sonunda eşyaların kimde kalacağı ayrı ve sonra çözülecek bir konudur.

Whatsapp mesajlarına göre bir rıza beyanı da bulunmakta olup, "imzalı belge olmadığı için" bu mesajlar takdiri delil niteliğindedir.

Bu mesajlar olmasa bile eşler arasında (haklarında ayrılık kararı verilmiş olmadıkça) evlilik birliği süresince hırsızlık suçu oluşmaz. (TCK 167)
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi