Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zoralım kararı olan araç ile ilgili vergiler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2011, 15:00   #1
avadag

Varsayılan Zoralım kararı olan araç ile ilgili vergiler

İyi çalışmalar ilginç bir durumla karşılaştım ve siz meslektaşlarımdan görüş almak istedim. Müvekkile ait araç ile ilgili olarak mazot kaçakçılığında kullanıldığı için mahkemece elkoyma kararı verilmişti.Dosyayı temyiz ettik ve halen kesinleşmedi. Bu arada aracın vergileri birikti ve müvekkil vergi barışı kapsamında vergi borçlarını ödeyip ödememeyi soruyor. Araç halen otoparkta ayrıca otoparkçıda müvekkile isterse otopark ücretini ödeyip aracı alabileceğini almazsa otopark ücreti için takip açacağını söylemiş. Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz?
Old 14-04-2011, 15:21   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avadag
İyi çalışmalar ilginç bir durumla karşılaştım ve siz meslektaşlarımdan görüş almak istedim. Müvekkile ait araç ile ilgili olarak mazot kaçakçılığında kullanıldığı için mahkemece elkoyma kararı verilmişti.Dosyayı temyiz ettik ve halen kesinleşmedi. Bu arada aracın vergileri birikti ve müvekkil vergi barışı kapsamında vergi borçlarını ödeyip ödememeyi soruyor. Araç halen otoparkta ayrıca otoparkçıda müvekkile isterse otopark ücretini ödeyip aracı alabileceğini almazsa otopark ücreti için takip açacağını söylemiş. Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz?

Mahkemenin iade (CMK.131) kararı olmadan nasıl aracı teslim edebilecekmiş, şaşırtıcı

Vergisel yükümlülüğün önünü kesen bir durum olmadığını düşünüyorum.

CMK.m.132'ye göre aracın size teslimi talebinde bulunun, koşulları varsa kabul edilebilir. (Ki, bence var.)

Saygılar.
Old 14-04-2011, 21:07   #3
avadag

Otoparkçının iade teklifini bende pek gerçekçi bulmadım muhtemelen müvekkilden para koparmak için şansını deniyordur fakat mahkeme kararı olmadan her halükarda ruhsat halen emniyette teslim diye birşey olmaz diye düşünüyorum. İade ile ilgili olarak mahkemeye yeddiemin olarak tarafımıza verilmesini talep etmiştik fakat mahkeme kabul etmedi. Benim asıl sorunum araç neredeyse 4 yıldır bu drumda mahkeme kararının kesinleşmesini bekliyor ve bu süre zarfında vergisi birikmiş. Şimdi bu dönem ile ilgili olarak vergilerini ödersek ve karar yargıtayca onanıp elkoyma kesinleşirse boşuna ödemiş olacağız ödemezsekte vergi barışını kaçıracağız. Bu sebeple kararsız kaldık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi