Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Çekin Vadesi Gelmeden Tahsile Verilmesi - Çekte Vade- Postdate çekler

Yanıt
Old 31-10-2008, 16:49   #31
av.m.kılıç

 
Varsayılan

Değerli meslektaşlarım,
Benim de bu konuya benzer bir sorunum var,yardım ederseniz sevinirim. Ödeme günü gelmeden müvekkil şirketin keşidecisi olduğu çekler, bankaya ibraz edilmekte ve müvekkil şirket benden bu konuda bişeyler yapmamı beklemektedir. Onların bir fikri var ama hukuken ne kadar mümkün ben karar veremedim. Bankaya bir ihtar çekip ya da bir yazıyla söz konusu çekin keşide tarihinden önceki herhangi bir tarihte ödenmemesi ihtarında bulunmayı öneriyolar. Fakat çekte bu tür kayıtların hükümsüz olduğunu biliyorum. Ödemeden men talimatı versek sonra düzeltme hakkımızı kullansak olur mu?Çekten cayma müesssesinin burda kullanılması keşide tarihinden önce ibraz edildiği için mümkün olabilir mi? Yardımlarınıza çok ihtiyacım var..
Old 26-01-2009, 11:56   #32
birolcanpolat

 
Varsayılan

Öncelikle herkese saygılar sunuyorum.
Benim sormak istediğim husus şu:Çekler bir protole dayalı olarak veriliyor diyelim.Söz konusu protokole,çeklerin tarihinden önce bankaya ibraz edilmesi durumunda alacaklının cezai şart ödeyeceği hususunda bir hüküm konulabilir mi?Bu hükmün geçerliliği ne olur?Bu konuda yaşanmış bir örnek ya da bir karar mevcut mudur?
Old 01-03-2009, 21:02   #33
filorinalı 1

 
Varsayılan 3167 değişiklik

Kanun No 5838 Tarih 18.02.2009
geçici madde 2 31.12.2009 tarihinde kadar üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek üzere bankaya ibrazı geçersizdir.
Old 05-03-2009, 16:55   #34
bürokrat

 
Varsayılan

5838 SAYILI KANUN ile ÇEK HUKUKUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

28 Şubat 2009 CUMARTESİ RESMİ GAZETE Sayı:27155(Mükerrer)

KANUN

BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

KANUN NO:5838 Kabul Tarihi:18/2/2009


MADDE 18- 19/3/1985 tarihli ve 3167 sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
"GEÇİCİ MADDE 2- 31/12/2009 tarihine kadar,üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek için bankaya ibrazı geçersizdir."

MADDE 32- (19) 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunun 711. maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.


Ekonomik krizden ötürü böyle bir düzenlemeye gidilmiş.İcra daireleri karman çorman durumdaymış bu değişiklik dolayısıyla.
Zaten ödemeden men yasağı yeni TTK tasarısında da yokmuş.
Ancak benim anlamadığım çek yasasına eklenen geçici 2. madde 2009 yılı içinde yapılacak hakimlik-savcılık sınavlarında ne şekilde sorulacak?Acaba çekle ilgili sorularda geçici madde mi dikkate alınacak yoksa yine çek görüldüğünde ödenir kuralı mı geçerli olacak?Sınav soruları zaten oldukça şaşırtmacalı ve kurgusal hatalarla dolu bir de kanun değişiklikleri araya girince ne yapacaz bilmiyorum artık..
Old 06-03-2009, 15:52   #35
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan bürokrat
5838 SAYILI KANUN ile ÇEK HUKUKUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

28 Şubat 2009 CUMARTESİ RESMİ GAZETE Sayı:27155(Mükerrer)

KANUN

BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

KANUN NO:5838 Kabul Tarihi:18/2/2009


MADDE 18- 19/3/1985 tarihli ve 3167 sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
"GEÇİCİ MADDE 2- 31/12/2009 tarihine kadar,üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek için bankaya ibrazı geçersizdir."

MADDE 32- (19) 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunun 711. maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.


Ekonomik krizden ötürü böyle bir düzenlemeye gidilmiş.İcra daireleri karman çorman durumdaymış bu değişiklik dolayısıyla.
Zaten ödemeden men yasağı yeni TTK tasarısında da yokmuş.
Ancak benim anlamadığım çek yasasına eklenen geçici 2. madde 2009 yılı içinde yapılacak hakimlik-savcılık sınavlarında ne şekilde sorulacak?Acaba çekle ilgili sorularda geçici madde mi dikkate alınacak yoksa yine çek görüldüğünde ödenir kuralı mı geçerli olacak?Sınav soruları zaten oldukça şaşırtmacalı ve kurgusal hatalarla dolu bir de kanun değişiklikleri araya girince ne yapacaz bilmiyorum artık..

Geçici Madde 31.12.2009 tarihine kadar "istisnai" olarak uygulanmakta olup, kuralı değiştirmemektedir.

Kural, "Çek, gününde ödenir!" olarak geçerlidir. Kaldı ki, bu süreçte bu konu ile ilgili bir sınav sorusunun sorulmaması gerektiği -ve muhtemelen sorulmayacağı- kanaatindeyim.
Old 15-03-2009, 23:35   #36
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

Çek hukukunun temel bir kuralını -bir yıllığına- hiçe sayarak, sözüm ona "ekonomik" bir tedbir düşünmek, hukuk politikası adına tam bir garabet örneğidir. Pozitif ayrımcılık adına ve ezilen Türk kadınının gönlünü almak üzere, bir yıllığına "Evin reisi kadındır" diyebilir miyiz?
Old 26-03-2009, 17:04   #37
Av.Gökçe Peker

 
Varsayılan

Geçici Maddeler

"Geçici Madde 2 - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 28.02.2009 RG NO: 27155 MÜKERRER KANUN NO: 5838/18)
31/12/2009 tarihine kadar, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir."

Bence 3167 sayılı Kanun'un geçici 2. maddesi ile getirilen bu düzenleme ile bu tartışmaya son nokta koyuldu.
Old 24-04-2009, 17:03   #38
avegunduz

 
Varsayılan

Asıl ilişki kurulurken kararlaştırılan günden önce bankaya ibraz edilen çek nedeniyle zarar meydana gelmişse ilk hamile karşı zararın tazmini istenmelidir. Çünkü anlaşmaya aykırılık vardır. Ama bir önceki mesajdan da anlaşılacağı üzere buna gerek kalmadı yine bankalar kazandı.
Old 25-04-2009, 10:45   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Gökçe Peker
Geçici Maddeler

"Geçici Madde 2 - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 28.02.2009 RG NO: 27155 MÜKERRER KANUN NO: 5838/18)
31/12/2009 tarihine kadar, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir."

Bence 3167 sayılı Kanun'un geçici 2. maddesi ile getirilen bu düzenleme ile bu tartışmaya son nokta koyuldu.

Gökçe hanım,


Konulan nokta yoktur. Geçici 2. madde hükmü geçici olup, 31.12.2009 tarihine kadar geçerlidir. 01.01.2010 tarihinde, yine eskiden olduğu gibi "çek ibraz edildiğinde ödenir" kuralı -yeni bir düzenleme yapılmadıkça- aynen devam edecektir.

Bu itibarla bahsettiğiniz 3167 sayılı kanunun 2. maddesini zaten herkes biliyordu ve önceki mesajlarda da bu yazıyor zaten...
Old 28-04-2009, 17:41   #40
BOSMAN

 
Varsayılan

Geçici kanundan önce keşide tarihinden önce yazılmış çeklere mahkemeler bereat kararı veriyorlarmış, doğru mudur sizce böyle bir karar ?
Old 09-10-2009, 13:11   #41
akobat

 
Varsayılan çekte vade herşeye rağmen yoktur

çekte geçici kanun maddesine rağmen vade olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Kanun Türkiye'deki ekonomik düzende meydana gelen kötüleşme nedeniyle ortaya çıkarılmış geçici bir düzenlemedir. Neticede çek bir vade aracı değil ödeme aracıdır. Çek bononun yada poliçenin değil, paranın muadilidir. Dolayısıyla çekte vade olmaz. Genel kural budur. Bu genel kuralın üzerine geçici maddeyi ancak bir istisna olarak düşünebiliriz.
1 yıl süre için çeki tıpkı vadeliymiş gibi göreceğiz ve kullanacağız. Ama temel mantıktan sapmadan.
Biraz teorik bir açıklama oldu ama.
Pratiğe yönelik sıkıntı varsa da cevaplayabilirim.
Meslektaşlara saygılar.
Old 27-04-2010, 12:43   #42
Av. Pekince

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
Çek hukukunun temel bir kuralını -bir yıllığına- hiçe sayarak, sözüm ona "ekonomik" bir tedbir düşünmek, hukuk politikası adına tam bir garabet örneğidir. Pozitif ayrımcılık adına ve ezilen Türk kadınının gönlünü almak üzere, bir yıllığına "Evin reisi kadındır" diyebilir miyiz?

Evin resi erkektir diye bir düzenleme mi var ki? Ekonomik bir tedbir ile sosyal bir meseleyi bu şekilde nasıl harmanladınız doğrusu anlayamadım.
Old 13-07-2012, 16:41   #43
yukselayca

 
Varsayılan

Bu durumun uygulamasının 2017'ye kadar uzatılmış olduğu konusunda bilgisi olan meslektaşlarımız var mıdır?
Old 03-09-2012, 11:44   #44
avmurat

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yukselayca
Bu durumun uygulamasının 2017'ye kadar uzatılmış olduğu konusunda bilgisi olan meslektaşlarımız var mıdır?

5941 S.lı Çek Kanunu
Geçici Madde 3.
(Ek Madde: 31.01.2012 K.T/6273 S.K. m.6) "(1) Bankalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir ay içinde 2 nci maddeye göre yayımlanacak tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak yeni çek defterleri bastırırlar.

(2) Bankalar, 31/12/2012 tarihine kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verir ve ellerindeki eski çek defterlerini imha ederler.

(3) Bu Kanunun bu maddenin yayımı tarihinden önce yürürlükte bulunan hükümleri ile mülga 3167 sayılı Kanun hükümleri gereğince düzenlenmiş olan eski çeklerin hukukî geçerliliği devam eder.

(4) Bankaların müşterilerine verdikleri eski çek defterleriyle ilgili olarak, muhatap bankanın 3 üncü maddenin üçüncü fıkrasına göre ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu 30/6/2018 tarihinde sona erer.

(5) 31/12/2017 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.

(6) Bu maddenin yayımı tarihinden önce verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararlarına ilişkin kayıtlar, 6 ncı maddede düzenlenen yasağın kaldırılmasına ilişkin şartlar oluşuncaya kadar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında tutulmaya devam olunur.

(7) Bu Kanun hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı, idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle,
a) Soruşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca,
b) Kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece,
idarî yaptırım kararı verilir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyalar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtayın ilgili dairesinde bulunan dosyalar hakkında ise ilgili dairece, bu Kanuna göre işlem yapılmak üzere dava dosyası hükmü veren mahkemeye gönderilir ve bu mahkeme tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.”
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanan çiftlere Yargıtay'dan kötü haber faruksa Hukuk Haberleri 2 29-11-2006 10:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05366302 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.